برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

تاریخچه مربیان تیم ملی فوتبال ایران

جمعه، ۱ آذر ۱۳۹۲، ساعت ۰۹:۴۲ — باشگاه خبرنگاران

تیم ملی فوتبال ایران به عنوان یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل به دلیل میزان علاقمندی بو فوتبال در ایران مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار دارد.

علی دایی و امیر قلعه‌نوعی

تیم ملی فوتبال ایران زیر نظر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران کار خود را آغاز کرد.
این تیم یکی از قدرتمندترین تیم‌های آسیایی به شمار می‌رود و تاکنون سه بار قهرمان جام ملتهای آسیا در سال‌های ۱۹۶۸- ۱۸۷۲و ۱۹۷۶ شده است.

در آخرین رده بندی فیفا که در چهارم جولای ۲۰۱۳ انجام شد، تیم ملی ایران در رتبه ۵۲ جهان و چهارم آسیا قرار دارد. مروری بر سرمربیان این تیم از تولد این تیم تا این لحظه خواهیم داشت.
۱- حسین صدقیانی معروف به حسین افندی بنیان گذار تیم ملی فوتبال ایران بود و نخستین سر مربی بود که سکان این تیم را در دست گرفت. وی همچنین اولین بازیکنی بود که توانست در لیگ‌های اروپائی بازی کند.

۲- مصطفی سلیمی دومین سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بود.
وی بین سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۶ رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و به جز مسئولیت ریاست فدراسیون، دبیر فدراسیون فوتبال و سر مربی تیم ملی ایران بود.

او از سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۱ سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بود و با هدایتش تیم در بازی های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو قهرمان شد.
وی به جز حضور در بازی های آسیایی، در دیدار دوستانه ایران و پاکستان در سال ۱۳۳۱ سر مربیگری این تیم را بر عهده داشت.

۳- حسین صدقیانی بعد از مصطفی سلیمی به روی کار آمد.

۴- فرنچ مزاروش مجارستانی چهارمین سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بودکه در ۶ بازی، تیم را همراهی کرد و به ۶ برد رسید.

۵- حسین فکری بعد از مزاروش از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۶ به تیم ملی ایران خدمت کرد.

۶- گئورگی سوچ دومین سر مربی مجارستانی بود که سرمربیگری تیم ملی را به عهده گرفت.

۷- حسین فکری در سال ۱۳۴۰ با رای حسین سرودی به سمت سرمربی تیم ملی ایران رسید واین مسئولیت را تا پنج سال بعد به عهده داشت. در زمان مسئولیت او تیم ملی فوتبال ایران برای نخستین بار به المپیک ۱۹۶۴ توکیو صعود کرد. فکری در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۱ لباس تیم ملی را به تن داشت.

حسین فکری که در دهه ۴۰ به طور متناوب سرمربیگری تیم ملی را برعهده داشت لیسانسه ادبیات از دانشگاه تهران بود. وی مربی بیش از ۲۰ تیم فوتبال در زمان‌های مختلف بود: تیم ملی، تیم تهران، تیم باشگاه‌های بزرگی چون دارائی، پرسپولیس، عقاب، تهران جوان، تراکتورسازی تبریز و ابومسلم مشهد. پیش و پس از انقلاب رئیس کمیته آموزش و مربیان بود.

فکری سال‌ها در کیهان ورزشی قلم زد و در مجموع به «مربی‌محوری» اعتقاد داشت.وی چندی تمرینات تیمش را به زمین چمن ورزشگاه شهید پناهی که در ضلع شمال غربی محله تیردوقلو تهران قرار گرفته، انتقال داده بود و به این خاطر چندی نام این محل، سر زبان مردم تهران و حتی شهرهای دیگر افتاد و بسیاری از روزنامه‌ها اخبار تیم ملی را از محله تیردوقلو گزارش می‌کردند.

۸- محمود بیاتی دو دوره هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت. وی در سال ۱۳۴۷تیم ملی ایران را برای اولین بار قهرمان جام ملت های آسیا کرد و در سال ۱۳۵۱ به همراه تیم ملی در بازی های المپیک مونیخ شرکت کرد.

۹- زدراکو رایکوف نهمین سر مربی تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ این تیم بوده
است. رایکوف صربستانی به مدت دو سال سر مربیگری این تیم را به عهده گرفت و از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۴۹ سر مربیگری تیم ملی فوتبال جوانان و بزگسالان را به عهده گرفت.
رایکوف با تیم ملی فوتبال درجام بین المللی دوستی در سال ۱۳۴۷ نتایج خوبی گرفت اما در سال ۱۳۴۸ در جام عمران منطقه ای علمکرد خوبی نداشت و مغلوب ترکیه شد. این نتایج در زمانی به دست آمد که انتظارات از تیم ملی ایران پس از قهرمانی در جام ملتهای آسیا ۱۹۶۸ فزونی یافته بود.

۱۰- ایگورنتو از مسکو بعد از محمد بیاتی به روی کار آمد. این سر مربی که اهل مسکو بود، به عنوان بازیکن فوتبال باشگاه اسپارتاک مسکو نیز فعالیت کرده بود و در سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۱ مهمان تیم ملی فوتبال ایران بود.

۱۱- محمد بیاتی به عنوان دهمین سر مربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد.

۱۲- پرویز دهداری کسی بود که در آبادان بزرگ شد و در همان جا به مدرسه رفت و فوتبال را آغاز کرد.
او در اواخر دهۀ ۲۰ به طور جدی به ورزش فوتبال پرداخت و ابتدا وارد باشگاه جم آبادان شد و در پی درخشش در بازی به تیم منتخب آبادان دعوت شد و از همان جا در مسابقات کشوری به تیم ملی رسید و در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ و ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ مربیگری تیم ملی ایران را به عهده داشت.

۱۳- محمد رنجبر در سال ۱۳۵۱ سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بوده است. وی ۲۲ بازی ملی و سابقۀ بازی در باشگاه های شاهین کرمانشاه،‌ تاج و پاس تهران را در کارنامۀ خود دارد.

۱۴- محمود بیاتی در دوران تحصیل در دبیرستان، کاپیتان تیم آموزشگاه های تهران بود و از همان جا به عضویت تیم جوانان تهران درآمد. در سال ۱۳۲۹ در جریان سفر تیم ملی ترکیه به ایران با ترکیب تیم ملی بزرگسالان برای اولین بار بازی ملی انجام داد. او پیراهن تیم ملی را تا سال ۱۳۳۷ به طور مستمر بر تن داشت و در تمام این سال ها، همواره جزء بهترین‌ها بود.

بیاتی فن بیان بسیار قوی داشت و با همین فن بیان بازیکنان را اداره می کرد.

او تحصیلکرده دانشکده افسری بود. در سال های بعد هم بودند مربیانی که با داشتن تحصیلات در دانشکده افسری روی نیمکت تیم ملی نشستند، در واقع حضور در تیم پاس بازیکنان آن دوره را در این میسر قرار می داد که در دانشکده افسری مشغول تحصیل شوند و مربیانی چون حشمت مهاجرانی و حسن حبیبی که در دهه های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ روی نیمکت ملی نشستند از این امتیاز بهره مند بودند. در این میان مهاجرانی یک ویژگی برجسته داشت آن هم روابط عمومی عالی او بود.

محمود بیاتی یکی از مربیان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است که رهبری این تیم را در ۲ دوره برعهده داشت و هر بار دستیار اول او در راه اداره تیم ملی فوتبال، محمد برادرش بود. اصولاً محمود بیاتی، احمد بیاتی و محمد بیاتی یکی از چند برادر معروف در تاریخ فوتبال ایران هستند و تنها برادرانی که در تاریخ فوتبال ایران همزمان با هم اداره تیم ملی فوتبال را برعهده گرفتند همین برادران معروف بیاتی بودند.

۱۵- دنی مک لنن مربی اسکاتلندی بود که از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۳ سکان تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

۱۶- فرانک اوفارل بازیکن سابق فوتبال و مربی ایرلندی است که سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ سر مربیگری تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده گرفت.

۱۷- حشمت مهاجرانی از بازیکنان برجسته ی سال های پیشین بود و یکی از مربیان حال حاضر فوتبال ایران است. او به گمان بسیاری بهترین مربی ایرانی تیم ملی فوتبال ایران بوده است. وی در حال حاضر رئیس سازمان فوتبال باشگاه ابومسلم خراسان است.

۱۸- حسن حبیبی

۱۹- جلال چراغ پور از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ به جای حسن حبیبی به روی کار آمد و در زمان مربیگری وی تیم ملی فوتبال ایران به بازی های آسیایی دهلی ۱۹۸۲ اعزام شد و در یک چهارم نهایی در وقت اضافه یک بر صفر مغلوب کویت گردید.
چراغ پور همچنین سر مربی تیم استقلال اهواز، تیمهای پایه پرسپولیس و نیروی زمینی نیز بوده است.

۲۰- محمود یاوری هم اکنون سر مربی باشگاه فوتبال مس کرمان نیز می باشد. وی در سال ۱۳۶۲ به عنوان سر مربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد و در شش بازی تیم ملی فوتبال ایران را هدایت کرد و در هر ۶ بازی پیروز شد.

۲۱- ناصر ابراهیمی بازیکن سابق فوتبال هم اکنون سر مربیگری تیم فوتبال ماشین سازی را بر عهده دارد. وی فوتبال را در سن ۲۲ سالگی از تیم شاهین شروع کرد. ابراهیمی در سه برهه ی زمانی دستیار تیم ملی فوتبال ایران بوده است. او همچنین از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۵ سر مربی تیم ملی ایران نیز بوده است.

۲۲- پرویز دهداری تا زمان انحلال باشگاه شاهین در سال ۱۳۴۶ او با تیم شاهین تهران بود. سپس به پرسپولیس پیوست و مربیگری آن تیم را بر عهده گرفت . دهداری اولین مربی باشگاه پرسپولیس تهران بود.چندی پس از آن او به تیم بی ستاره گارد تهران رفت و نتایج درخشانی را با این تیم در لیگ تخت جمشید کسب نمود. پرویز دهداری یک الگوی ورزشی و اخلاقی در ورزش ایران به حساب می‌آید. او در کسوت مربیگری بازیکنان زیادی از جمله احمد عابدزاده: جواد زرین چه: صمد مرفاوی و سیروس قایقران را در فوتبال ایران تربیت کرد.او در سال ۱۳۵۰ در سن ۳۸ سالگی سرمربی تیم ملی شد و در بازیهای مقدماتی المپیک مونیخ با موفقیت توانست تیم ملی را به رقابت های المپیک برساند.اما پیش از مسابقات از سمت خود کناره گیری کرد.علت این استعفا اختلاف وی با محمد رنجبر دستیارش بود.او پس از ۱۴ سال مجدداً در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول و نیز جام ملت های آسیا ۱۹۸۸ هدایت تیم ملی را بر عهده داشت.در رقابت های اخیر ایران در نهایت با پیروزی برابر چین به مقام سومی رسید. ولی پیش از رقابت های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ از سمت خود استعفا کرد.او همچنین مدتی سرپرست باشگاه فوتبال صنعت نفت آبادان بود.

۲۳-مهدی مناجاتی بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه ی ۱۲ بازی و یک گل ملی را در کارنامه خود دارد.
مناجاتی در سال ۱۳۶۸ سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بوده است.

۲۴- علی پروین از همان سال های کودکی به فوتبال علاقه پیدا کرد. وی به طور جدی از ۱۲ سالگی این ورزش را آغاز کرد.

۲۵- استانکو پوکله پوویچ مربی فوتبال کروات است و در فوتبال ایران مربیگری تیم ملی فوتبال ایران و دو باشگاه مطرح پرسپولیس و سپاهان را بر عهده داشته است.

۲۶- محمد مایلی کهن ۱۳ سال عضو تیم پرسپولیس تهران و بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در بازی های آسیایی ۱۹۸۲ بود.
کسب مقام سوم جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ از مهمترین موفقیت های مایلی کهن در عرصه مربیگری هست.

۲۷- والدیرویرا مربی برزیلی است که هم اکنون در لیگ برتر فوتبال بحرین مربی باشگاه فوتبال بحرین است.
موفقیت وی در ایران به خاطر مربیگری تیم ملی فوتبال ایران در برابر تیم ملی فوتبال استرالیا بود که منجر به صعود تیم ایران به جام جهانی فرانسه در سال ۱۹۹۸ شد.

۲۸- تومیسلاو ایویچ مربی فوتبال اهل کرواسی بود. او سابقه مربیگری تیم ملی فوتبال ایران را پیش از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بر عهده داشت.

۲۹- جلال طالبی تقریباً سه هفته مانده به جام جهانی ۱۹۹۸ و پس از باخت هفت بر یک تیم ملی ایران برابر باشگاه آ استقلال رم ایتالیا در یک دیدار تدارکاتی، جایگزین تومیسلاو ایوچ، شد و توانست نخستین برد تاریخ فوتبال ایران در جام های جهانی را به ارمغان بیاورد. هر چند که عده ای معتقد بودند این برد نتیجه ی زحمات تومیسلاو ایوچ بود.

۳۰- منصورپور حیدری باعث شد تیم ملی فوتبال ایران مدال طلا بازی های آسیایی ۱۹۹۸ را کسب کند.

۳۱- جلال طالبی در این دوره مربیگری اش باعث شد تیم ملی در یک چهارم پایانی در بازی های آسیایی ۲۰۰۰ و در مسابقات غرب آسیا ۲۰۰۰ به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

۳۲- آدمار باگوام مربی برزیلی بود که در مدت کوتاهی در سال ۱۳۷۹ سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بود و در جام گفتگوی تمرین‌ها این تیم را هدایت کرد. پر گل ترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران نیز در بازی با گوام با مربیگری وی رقم خورد.

۳۳- میروسلاو بلاژویچ معروف به چیرو مربی فوتبال کروات- بوسنیایی و فوتبالیست پیشین یوگسلاوی بود.
بلاژویچ در دی ماه ۱۳۹۱ از دنیای مربیگری خداحافظی کرد. او گفته بود مایل بود مربیگری خود را در ایران به پایان برساند. چیرو همچنین از ایران به عنوان وطن دوم خود یاد می کرد.

۳۴- برانکو ایوانکوویچ بازیکن سابق و مربی فوتبال کروات است. او در حال حاضر مربی باشگاه الوحده امارات است.
برانکو سر مربی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ بود. او همچنین تیم فوتبال امید ایران را در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ قهرمان کرد.

۳۵- همایون شاهرخی در سال ۲۰۰۳ مربی تیم ملی فوتبال ایران بود. وی به صورت موقتی در این سمت قرار گرفت.

۳۶- برانکوایوانکوویچ اینبار قهرمانی مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴ را از آن تیم ملی ایران کرد. همچنین تیم ملی فوتبال ایران در این زمان مقام سوم جام ملت های آسیایی ۲۰۰۴ را کسب کرد و تیم توانست به جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کند.

۳۷- اردشیر قلعه نوعی معروف به امیر قلعه نوعی سر مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران و سر مربی کنونی استقلال تهران است. وی هم اکنون با پنج بار قهرمانی به همراه تیم های استقلال و سپاهان، دو نایب قهرمانی به همراه تیم های استقلال و تراکتورسازی تبریز و یک مقام سومی به همراه تیم استقلال پر افتخارترین مربی لیگ برتر فوتبال ایران می باشد.

۳۸- منصور ابراهیم زاده که دستیار امیر قلعه نوعی بد بعد از برکناری امیر قلعه نوعی به طور موقت هدایت این تیم را بر عهده گرفت و تیم در سه مسابقه سه بار مساوی کرد.

۳۹- علی دایی سفیر یونیسف، بازیکن سابق باشگاه های تاکسیرانی تهران، بانک تجارت، پرسپولیس، السد قطر و سر مربی کنونی تیم پرسپولیس تهران است. وی ۱۰۹ گل ملی در کارنامه ی خود دارد و با فاصله ی زیادی بهترین گلزن بازی های ملی در تاریخ فوتبال جهان است. وی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۸ سر مربی تیم ملی فوتبال ایران بود و تیم ایران توانست با مربیگری وی قهرمانی مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۸ را کسب کند.

۴۰- مایلی کهن دو مرتبه به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد؛ بار اول در سال ۱۳۷۴ و بار دوم در سال ۱۳۸۸. در پایان لیگ آزادگان در زمستان سال ۱۳۷۴ و در حالی که گمانه زنی‌ها در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی حول اسامی ناصر حجازی، فیروز کریمی، محمود یاوری، و چند مربی سرشناس خارجی می‌گشت، مایلی کهن و دیگر دستیار تیم ملی جوانان، مجید جهانپور، به عنوان مربیان تیم ملی بزرگسالان اعلام شدند. برای مدتی مشخص نبود که آیا قرار است فرد دیگری به سرمربی به این جمع اضافه شود یا خیر. اما سرانجام مشخص شد مایلی کهن سرمربی تیم ملی و جهانپور و فریادشیران دستیاران وی خواهند بود و تیم را در مسابقات انتخابی جام ملتهای آسیای ۱۹۹۶ هدایت خواهند کرد. این مسأله به ویژه از این جهت مورد انتقاد مطبوعات واقع شد که مایلی کهن پیش از آن سابقه سرمربی گری در هیچ تیم باشگاهی یا ملی را نداشت.

۴۱- افشین قطبی مربی بین المللی ایرانی- آمریکایی و مربی کنونی تیم شعیزو اس- پالس و مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران و تیم فوتبال پرسپولیس است. وی بعد از استعفای مایلی کهن به عنوان سر مربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد

۴۲- علیرضا منصوریان بعد از قطبی به طور موقت مربیگری تیم ملی فوتبال ایران را در دست گرفت.

۴۳- کارلوس مانوئل برتیو لئال کی روش مربی فوتبال اهل پرتغال است. وی دو دوره سر مربی تیم ملی پرتغال بوده است و این تیم را در جام جهانی پرتغال بوده است و تیم را در جام جهانی ۲۰۱۰ رهبری کرد. او سابقه مربیگری در جی لیگ و ام ال اس را نیز دارد. کی روش هم اکنون سر مربی تیم ملی فوتبال ایران است.

پس از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱، فدراسیون فوتبال ایران با او برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران مذاکره کرد. او حتی به تهران آمد و از امکانات و شهر بازدید کرد، و پس از دیدن بازی ایران و روسیه در ابوظبی برای تصمیم‌گیری درباره پیشنهاد قراردادی ۳٫۵ ساله راهی پرتغال شد.

وی از تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۱ رسماً سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را برای یک دوره سه‌ساله به عهده گرفت.

کی روش در ایران بارها به دلیل بازی های ضعیف تیم ملی و باخت هایی به لبنان و ازبکستان مورد انتقاد قرار گرفت اما در سه بازی آخر مقدماتی جام جهانی با پیروزی مقابل قطر،لبنان و کره جنوبی توانست برای چهارمین بار تیم ملی ایران را به جام جهانی برزیل برساند.

کارلوس کی روش در زمان مربیگری اش در تیم ملی کشورمان توانسته از ۳۰ بازی انجام شده ۱۶ برد، ۱۰ تساوی و ۴ باخت کسب کند که مهمترین نتیجه کاری وی در تیم ملی ایران، صعود مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است و این کارنامه خوبی برای کی روش به شمار می رود.

کارلوس کی روش فردا برای سی و یکمین بار بر روی نیمکت تیم ملی به عنوان سرمربی خواهد نشست و تیم ایران را در چارچوب رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا مقابل تیم لبنان هدایت خواهد کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391