برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

افاضلی: من هم جای دایی بودم، بازیکنان را نمی‌دادم

دوشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۲، ساعت ۱۵:۵۱ — فارس

سرمربی تیم فوتبال زیر ۲۲ ساله‌ها گفت: برای شرکت در مسابقات قهرمانی زیر ۲۲ ساله‌های آسیا کارمان بیشتر شبیه شعبده‌بازی است.

هومن افاضلی در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود در مورد شرایط تیم ملی زیر ۲۲ سال گفت: تیم ما مظلوم واقع شده است. امروز شما با حضورتان به ما امید می‌دهید علی‌رغم اینکه شرایط بسیار سختی داریم این بازیکنان می‌توانند خود را در این وضعیت نشان دهند اکثر نفرات ما ستاره‌های لیگ و بازیکنان تاثیرگذار هستند که در نوع عملکرد تیمشان تاثیر دارند. این نفرات ستاره‌های جام‌جهانی و استخوان بندی ایران در دو جام جهانی آینده را تشکیل خواهند داد.

وی افزود: علیرضا منصوریان این تیم را برای قهرمانی بسته بود او وقت زیادی برای این بچه‌ها گذاشت و برخی از این نفرات تا ۲ سال قبل یا در تیم‌هایشان بازی نمی‌کردند و یا اینکه برای عقد قرارداد مشکل داشتند که با حمایت‌های منصوریان و دستیارانش اکنون پیشرفت بسیار زیادی کرده‌اند.

افاضلی تاکید کرد: این بهترین تیم زیر ۲۲ سال ما نیست خیلی‌ها مثل محسن مسلمان کاپیتان تیم، رحمانی، صادقیان، غریبی، عالیشاه، جهانبخش، سردار آزمون و... که حدود ۱۷ تا ۱۸ نفر می‌شوند کنار ما حضور ندارند. ما با سایر نفرات و امیدوارانه به مسابقات می‌رویم نمی‌خواهیم خودمان را گول بزنیم اکثر بازیکنان جوان هستند و بخشی از آنها تجربه کافی را ندارند.

سرمربی تیم ملی زیر ۲۲ سال یادآور شد: بخشی از مرحله آماده سازی یک تیم به تمریناتی که انجام می‌دهد باز می‌گردد بازیکنان باید از نفرات کناری خود آگاهی داشته باشند و این مسئله به جز با انجام تمرینات به دست نمی‌آید. شما امسال از کیفیت لیگ انتقاد زیادی کردید وقتی در هفته پنجم لیگ برتر با وجود آنکه تیم‌ها حداقل ۶ هفته قبل از شروع مسابقات تمریناتشان را آغاز کرده بودند از مربیان در مورد کیفیت پایین لیگ می‌پرسیدید آنها در جواب می‌گفتند تازه کارمان را شروع کردیم و نیاز به زمان داریم این در حالی بود که آنها ۳ ماه در حال تمرین بودند حالا در نظر بگیرید ما نوزدهم قرار است دور یکدیگر جمع شویم و سپس با انجام یک تمرین در ایران و انجام یک تمرین در عمان روز بیست و دوم به مصاف ژاپن برویم. نباید خودمان را گول بزنیم البته این فرصت مغتنمی است برای بازیکنان جدید است که بخواهد در مسیری قرار بگیرد که نفرات اصلی ما ۲ سال قبل داشتند.

افاضلی افزود: ما پس از بازی با کره‌جنوبی زمانی که با منصوریان شرایط را ارزیابی کردیم به این فکر کردیم که در مسابقات شرکت نکنیم اما چنین اتفاقی نمی‌توانست رخ بدهد زیرا مسابقات سال آینده انتخابی المپیک خواهد بود و ما را از این مسابقات کنار می‌گذاشتند.

وی ادامه داد: جا دارد از تمام همکارانم که در باشگاه‌ها نهایت همکاری را با ما کردند تشکر کنم دعوایی که در فوتبال ایران بر سر در اختیار گذاشتن بازیکن در تیم‌های ملی است در گذشته در کشورهای دیگر وجود داشته است ۴۰ سال پیش در انگلیس و آلمان چنین اتفاقاتی رخ می‌داد اما برای اینکه با این اتفاقات مقابله کنند قوانینی را اتخاذ کردند همچون فیفا که برای روزهای فیفا قوانینی گذاشته است.

سرمربی تیم فوتبال زیر ۲۲ سال تاکید کرد: طبق قوانین فیفا برای هر تورنمنت باشگاه‌ها باید ۱۵ روز قبل از آن بازیکنان را در اختیار تیم ملی قرار بدهند، برای بازی‌های دوستانه ۴۸ ساعت و برای بازی‌های رسمی ۷۲ ساعت است هر زمان دیگری غیر از این باشد باشگاه‌ها می‌توانند بازیکنان را در اختیار تیم‌ملی قرار ندهند.

افاضلی تاکید کرد: این تورنمنت قرار بود در نیم‌فصل برگزار شود اما به علت جابه‌جایی در تقویم لیگ به علت لغو اردوهای تیم ملی بزرگسالان به این زمان موکول شد هر باشگاهی هم که بازیکن خود را در اختیار تیم‌ملی قرار داد لطف کرد و از آنها که همکاری لازم را کردند تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به تیم‌هایی که همکاری لازم را انجام دادند افزود: در ابتدا از یاوری که پیشکسوت هم است تشکر می‌کنم او با یک تلفن موافقت خود را اعلام کرد، از کرانچار هم بسیار متشکرم او ایرانی نیست اما به من گفت که دوست ندارم تیم‌ملی شما به کشورهای همسایه ببازد. از سعید آذری که حاضر شد خانزاده را به تیم‌ملی بدهد تشکر می‌کنم، با وجود اینکه ذوب‌آهن شرایط سختی دارد اما مدیرعامل این باشگاه با این موضوع موافقت کرد. آذری مدیر خوشنامی است و از خودگذشتگی کرد.

افاضلی در ادامه افزود: از حسین فرکی و مجموعه فولاد و دهکردی تشکر می‌کنم، همچنین از باشگاه مس و پرویز مظلومی که بدون درنگ با وجود اینکه مصدومان زیادی داشتند بازیکنان را در اختیار ما گذاشتند تشکر می‌کنم.

همچنین از فیرات و سبحانی کمال تشکر را دارم. سایپا یکی از نمونه‌ترین باشگاه‌های ایران است و همیشه با تیم ملی همراه بوده تشکر ویژه‌ای هم از مجموعه نفت از جمله علیپور رئیس هیئت مدیره، قنبرزاده، احمد ابراهیمی، میرشیبانی، ایرانیان و یحیی گل‌محمدی دارم که ۳ بازیکن اصلی خود را در اختیار تیم‌ملی قرار دادند. آنها بهترین بازیکنان خود را در اختیار تیم ملی قرار دادند. به گفته آنها فقط ۱۸ بازیکن دارند و خیلی مردانگی کردند که این کار را انجام دادند.

سرمربی تیم ملی زیر ۲۲ سال تاکید کرد: امیدوارم وقتی به ایران بازمی‌گردیم شرمنده نباشیم، هرچند که کارمان بسیار سخت است معتقدم ژاپن بهترین تیم‌های تورنمنت خواهد بود اما ما با دو جلسه تمرین باید مقابل این تیم قرار بگیریم، کارمان بسیار دشوار است بیشتر شبیه شعبده‌بازی است به هر حال سرمربی باید خود را وقف دهد.

وی با انتقاد از برنامه‌ریزی مسابقات تاکید کرد: در هیچ تورنمنتی بازی‌ها هر ۴۸ ساعت یک بار برگزار نمی‌شود چون بدن به حداقل ۷۲ ساعت ریکاوری نیاز دارد فقط در آسیا است که چنین برنامه‌های عجیب و غریبی ریخته می‌شود اگرچه شانس مان کم است اما سربازان خوبی داریم که می‌رویم بجنگیم. ایران کشور خاصی است و امیدوارم که سربازان شایسته‌ای برای این کشور باشیم و شما هم پس از بازگشت ما چیزهای آنچنانی نزنید و شرایط را در نظر بگیرید. تیم ما مظلوم است.

افاضلی در مورد اینکه همواره به عنوان مربی جایگزین در تیم‌های ملی انتخاب می‌شود گفت: اگر قصد داشتم که حرفه‌ای نگاه کنم خیلی از کارهایی که در تیم‌های ملی انجام دادم را نباید انجام می‌دادم شرایط در تیم ملی با باشگاه‌ها فرق می‌کند. در تیم باشگاهی مربی‌ای که حرفه‌ای نگاه می‌کند البته این را هم بگویم از زمانی که در کنار منصوریان کار کردم یک گروه بودیم از روزی که به عنوان مدیر فنی انتخاب شدم یک مصاحبه هم نکردم تا سرمربی تیم جلوه کند و خوشحالم که این اتفاق افتاد. شما سال‌های آینده بیشتر از منصوریان خواهید شنید. او در ابتدای مربی‌گری است و من هم‌سن و سال او هستم و از نظر روز تولد هم بسیار به هم نزدیک هستیم.

وی تاکید کرد: شرایط منصوریان را درک می‌کنم شاید او کمی آزرده خاطر باشد و به خاطر این زحمات که کشیده است سرخورده شود. او می‌خواست تیم را قهرمان کند اما حالا ما نباید بگذاریم این پرچم روی زمین بماند ما برای ایران کار می‌کنیم، در شلمچه خاکریزی را دیدم که ۵۰ بار بین ایران و عراق دست به دست شده بود و هر بار هزاران نفر جان خود را از دست دادند حالا چطور ما برای تیم ملی بی‌تفاوت باشیم. وقتی بحث ملی است و افرادی در این کشور از جان خود گذشته‌اند نمی‌توانم خودم را راضی کنم و جلو نیایم اگر کسی زخمی شد باید فرد دیگری جایش را بگیرد ما همین کار را می‌کنیم علیرضا منصوریان اکنون خودش و فکرش با ما است و ما می‌رویم تا سربازان خوبی باشیم حتی اگر شانسمان ۵ درصد باشد سرمان را بالا می‌گیریم و می‌جنگیم چراکه پرچم ایران رو سینه ما نقش بسته است.

افاضلی در مورد خط خوردن اسامی برخی از بازیکنان یادآور شد: هیچ باشگاهی به من نگفت بازیکن به ما نمی‌دهد. روزی که با منصوریان لیست تیم ملی را تهیه می‌کردیم تصور نمی‌کردم مجبور شوم روی نیمکت تیم ملی بنشینم طبیعی است که برخی باشگاه‌ها از حذف نام بازیکنان به همراه خود آنها ناراحت شوند اما من باید بین اهم و فی‌الاهم یکی را انتخاب کنم. ما در ابتدا سعی کردیم عقب زمین و ساختار دفاعی را حفظ کنیم تا موقع فشار حریفان کمتر گل بخوریم هرچه جلوتر آمدیم بازیکنان را آزادتر انتخاب کردیم تا از هر باشگاه حداقل یک و حداکثر دو بازیکن داشته باشیم تنها باشگاه نفت ۳ بازیکن در تیم ملی دارد.

وی خاطرنشان کرد: از کرانچار، مظلومی و به خصوص باشگاه نفت که ۳ نفر را در اختیار ما قرار داد تشکر می‌کنم. مجبور شدیم عده‌ای از بازیکنان را خط بزنیم اما بدانید همه این نفرات شایسته هستند پس از این مسابقات قرار است این تیم به تیم ب تبدیل شود اینکه عده‌ای از بازیکنان روحیه خود را از دست بدهند قابل درک است ما باید بین بد و بدتر بد را انتخاب می‌کردیم که این شرایط به وجود آمد. این بچه‌ها جوان هستند و باید بداند روزهای بدی وجود دارد کار ما مثل این است که شما داروی تلخی را می‌خورید تا در ادامه وضعیت بهتری داشته باشید این تلخی‌ها جزوی از زندگی است و باید بدانند که روزهای خوب نیز فرا خواهد رسید. یادم می‌آید قبل از مسابقات سال ۲۰۰۲ بوسان برانکو نام امیر فلاحی خط زد هنوز چهره او مقابل چشم من است که چقدر ناراحت بود. از بایرمونیخ که در سال ۲۰۱۳ در سه جام به موفقیت رسید در سال قبل جام قهرمانی اروپا را از دست داده بود آنها از آن ناکامی موفقیت ساختند عکس‌العمل‌ها موفقیت‌های آینده را به وجود می‌آورد.

سرمربی تیم زیر ۲۲ سال در مورد اینکه آیا برای هدایت این تیم امتیازی مثل هدایت تیم ب در صورت موفقیت را گرفته است تاکید کرد: من برای گرفتن امتیاز این کار را انجام ندادم شاید افراد صاحب کارنامه چنین مسئولیتی را قبول نمی‌کردند اما من اگر صدبار دیگر چنین اتفاقی بیفتد برای تیم ملی چنین کاری می‌کنم اما برای باشگاه نه.

وی در مورد اینکه آیا قرار است از باشگاه‌های دیگری دیدن کنند و با مسئولان آنها در مورد بازیکنان صحبت کنند خاطرنشان کرد: با مسئولان نفت حرف زدم و با مسئولان سایر تیم‌ها نیز که بازیکن دارند این هماهنگی را انجام خواهند داد.

افاضلی در مورد اینکه آیا از حریفانش شناخت دارد یادآور شد: تا به الان هنوز فرصت این کار را نکرده‌ام اما همکارانی دارم که رقبا را آنالیز کرده و گزارش‌هایشان را به من داده است تنها مسائلی وجود دارد که آقای آلشپورت باید منت بگذارد و لباس‌ها را به ما بدهد. انشاءالله ماشاالله همه تیم‌ها را حمایت می‌کند به خاطر احترام به این برند که حامی تیم ملی است سراغ برند دیگری نمی‌رویم اما تعامل باید دوطرفه باشد.

افاضلی در پاسخ به این سوال که دل پُری از برند آل‌اشپورت دارد گفت: امیدوارم لباس‌های ما را زودتر بدهند اما اینکه چرا زودتر نداده‌اند مسائل اداری دارد. آن چیزی که شما به دنبالش هستید از من نخواهید شنید.

وی در مورد اینکه در مقطعی قرار بود از برند پوما استفاده کنند و چرا این اتفاق نیفتاد تأکید کرد: منصوریان در این رابطه صحبت‌هایی انجام داده بود و کار در حال نهایی شدن بود که برای احترام به اسپانسر تیم ملی که قرار است حامی تیم ملی بزرگسالان باشد این کار صورت نگرفت.

افاضلی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا با مسئولان استقلال و پرسپولیس صحبت می‌کند و ممکن است از صادقیان ومسلمان در این مسابقات استفاده شود، عنوان کرد: حتما با مسئولان پرسپولیس که امیر عابدزاده قرار است به تیم ملی ما بیاید صحبت خواهیم کرد اما استقلال بازیکن در تیم ما ندارد. توقع ما از پرسپولیس باید منطقی باشد. اگر من نیز مربی پرسپولیس بودم و ۲۷ دی قرار بود در دربی حاضر شوم هیچ وقت بهمسلمان و صادقیان را اجازه نمی‌دادم در این مقطع تیم را ترک کنند. ما باید توقع منطقی داشته باشیم و علیرغم میل باطنی‌مان از مسلمان و صادقیان استفاده نکردیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391