برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

نشست رییس کمیته پزشکی فدراسیون با کمیته انضباطی درباره قلیان کشیدن بازیکنان

سه‌شنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۲، ساعت ۱۷:۰۵ — اوج نیوز

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت:نیکوتین در اثر استفاده  قلیان و دخانیات در نمونه ادار وجود دارد.

احمد هاشمیان

به نقل از سایت رسمی فدراسیون، احمد هاشمیان اظهار داشت: متاسفانه اکنون بحث قلیان و استفاده از دخانیات در فوتبال کشور در حال رشد است و باید از شیوع و رشد این پدیده مذموم جلوگیری کنیم. هر چند که اکنون ماده نیکوتین موجود در دخانیات و قلیان به عنوان تخلف دوپینگ مطرح نیست اما از نگاه من تخلف از سلامت، عملکرد و اخلاق حرفه ای و مغایرت با اخلاق اجتماعی و اعتقادی محسوب می شود.

وی در ادامه بیان کرد: استفاده از دخانیات با حفظ سلامت مغایرت قطعی دارد چرا که برای بازیکن و حتی فرد عادی نیز بسیار مضر است. از لحاظ اخلاق و عملکرد حرفه ای نیز باید بگویم که یک بازیکن با توجه به وظیفه حرفه ای که دارد باید تمام توان خود را در جهت اهداف باشگاه و تیم ملی به خدمت بگیرد که استفاده از دخانیات باعث افت جسمانی بازیکن می شود. از حیث مغایرت با اخلاق اجتماعی و اعتقادی نیز باید بگویم که یک مسلمان نباید کاری کند که به جسم خود و حتی دیگران ضرر و زیان برساند و در نهایت این بازیکنان الگوهای جوانان کشورمان خواهند بود. پس معتقدم این حرکت غیر حرفه ای و نادرست نباید در فوتبال کشور رشد کند.

رئیس کمیته پزشکی در ادامه درباره اینکه آیا نیکوتین موجود در دخانیات و قلیان باعث مثبت شدن تست دوپینگ می شود، بیان کرد: نیکوتین در اثر استفاده قلیان و دخانیات در نمونه ادار وجود دارد. این ماده در لیست داروهای ممنوعه فیفا به عنوان ماده نظارتی وجود دارد و مسئولین با نظارت و ارزیابی بر روی این ماده در آینده اعلام خواهند کرد که آیا نیکوتین به عنوان دوپینگ محسوب می شود یا خیر. اما اکنون به عنوان ماده دوپینگی نیست و تخلف دوپینگی محسوب نمی شود ولی از لحاظ اخلاق حرفه ای، سلامت جسمانی و اخلاق اجتماعی و اعتقادی به نظر من یک نوع تخلف است.

دکتر هاشمیان در ادامه افزود: در دوره های آموزش دوپینگ که برای بازیکنان باشگاه‌ها و تیم های ملی برگزار کرده ایم به تمامی موارد از جمله استفاده از دخانیات و ضرر و زیان آن نیز مطالب کاملی مطرح می شود و بازیکنان به همراه پزشکان کاملا آموزش های لازم در این خصوص را دیده اند. چه در بخش ملی و چه در بخش باشگاهی اگر از سوی بازیکنی این حرکت صورت بگیرد پزشکان باید به مقامات بالاتر گزارش دهند تا بتوانیم اینموضوع را پیگیری و حل و فصل کنیم.

وی در پایان گفت: امروز مذاکره ای را با رئیس کمیته انضباطی داشته و در خصوص این موضوع به بحث و تبادل نظر پرداختیم و مقرر شد تا نشست مشترکی را با مسئولین فدراسیون فوتبال برگزار و راهکاری را برای برخورد با این موضوع پیدا کنیم و نتیجه نهایی را از طریق سایت رسمی فدراسیون فوتبال اعلام خواهیم کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391