برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پرسپولیس – نفت تهران:اولین راند از سه گانه قهرمانی

پنجشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۲، ساعت ۱۵:۳۰ — گل

سرنوشت این دو نفر به هم گره خورده و ظاهرا گریزی از آن نیست.هر جا دایی باشد ،یحیی دنبال اوست و هرجا را یحیی فتح کند دایی به سمت آن یورش می برد

هوای تهران ابری ،برفی و گرفته است؛با مهی سنگین و غباری که با این مه در آمیخته و شهر را در خود بلعیده است.همه جا یخ زده و سوز سرما در سردترین شب های سال حتی فرصت قدم زدن با کاپشن و کلاه را از مردمانی که سرمای واقعی را ندیده اند گرفته است.در تعطیلات سه چهار روز اخیر شهر به خاموشی عمیقی فرو رفته که اصلا تصور بیرون آمدن از این وضعیت هم سخت به نظر می رسد.مثل این می ماند که در یک روز برفی بخواهی از زیر پتوی گرم و رختخواب نرمت بیرون بیایی و بزنی به تاریکی شهر برای کاری که دوستش نداری اما مجبوری.

در چنین شرایطی شاید فقط یک فوتبال خوب بتواند خواب را از سر شهر بپراند و پایانی باشد بر تعطیلی سه چهار روزه و استارت زندگی مجدد.فردا یک دربی خاص می تواند این حکم را برای شهر تهران در روزهای برفی ایفا کند.دربی جالبی که دو سر آن دو دوست قدیمی و دو رقیب امروزی قرار می گیرند.یکی یحیی گل محمدی است که جای خود را به علی دایی روی نیمکت پرسپولیس داده و دیگری علی دایی که زمانی یحیی را کنار دست خود به عنوان دستیار می دید اما امروز فاصله ای بیشتر از آن دو وجب نیمکت نشینی در راه آهن بین شان افتاده است.

هنوز یادمان نرفته که فصل قبل و در روزهایی که پرسپولیس با یحیی اوج گرفته بود تا بحران سرخ‌ها با مانوئل به دست فراموشی سپرده شود همین علی دایی و تیمش بودند که با راه آهن ترمز یحیی و پرسپولیس را کشیدند تا این تیم از کسب سهمیه آسیایی ناامید شود و به قهرمانی جام حذفی دل ببندد؛اتفاقی که برای پرسپولیس دایی رخ داد اما برای پرسپولیس یحیی رخ نداد و او جای خود را به شهریار داد.

می بینید؟سرنوشت این دو نفر به هم گره خورده و ظاهرا گریزی از آن نیست.هر جا دایی باشد ،یحیی دنبال اوست و هرجا را یحیی فتح کند دایی به سمت آن یورش می برد.این دو تا امروز پا به پای هم پیش آمدند که البته کار یحیی با داشته هایش بزرگتر جلوه می‌کند اما فردا روز مهمی است برای سبقت یکی از دیگری در این کورس سخت و نزدیک.یحیی در بازی رفت مچ دایی را خواباند و حالا نوبت مچ اندازی دوباره است آن هم وقتی که به گردنه رقابت در راه کسب جام و قهرمانی رسیده ایم.این بار نوبت کیست:دایی یا یحیی؟

برای توضیح شرایط تیم های دایی و یحیی نیازی به تفسیر و توضیح نیست.پرسپولیس چهار بازی پیاپی را برده و در بهترین شرایط ممکن قرار دارد اما تیم یحیی با یکی دو مساوی بد موقع دو امتیاز از صدر عقب افتاده است.با این حال این بازی جدال صدرنشین هاست و طبیعی است که در این شرایط منتظر ارائه فوتبال خوبی باشیم.با این وجود پرسپولیس برای ارائه همان بازی‌ها ابزار کم دارد.مهمترینش پیام صادقیان همه کاره خط میانی و بهترین گلساز این تیم است که محروم شده و در این بازی غایب خواهد بود.به غیر از او،سید مهدی سیدصالحی هم غایب این بازی است و شاید رضا حقیقی هم به ترکیب اصلی نرسد.

در این شرایط باز هم می توان به خط دفاع پرسپولیس چشم دوخت و مردان این خط را جزو چهره های شاخص تیم دایی به حساب آورد.آنها در بازی رفت و در دقیقه ۹۰ یک دقیقه تمرکزشان را از دست دادند تا نفت برنده باشد اما از آن روز به بعد یادمان نمی آید نیلسون و سیدجلال در یک صحنه اشتباهی مشترک داشته باشند.با این حساب به غیر از نیلسون،سیدجلال و بنگر که ستون های اصلی خط دفاعی سرخ‌ها به حساب می آیند در فاز حمله نگاه‌ها به محمدرضا خلعتبری است که او هم در سه چهار بازی اخیر درخشیده و همانی شده که همه هواداران پرسپولیس برای به دست آوردنش روزهای زیادی امیدوار بودند.

در تیم نفت ستاره‌ها مثل پرسپولیس نقش پررنگی ندارند و این کار مجموعه تیم است که به چشم می آید.در این تیم به غیر از سه ستاره جوان تیم بیرانوند،پورعلی گنجی و بیرانوند که در فاز دفاع عناصر تعیین کننده ای هستند رضا و هادی نوروزی می توانند خطرناکترین بازیکنان در خط حمله باشند ضمن اینکه از رسول نویدکیا هم نباید به راحتی گذشت.

شاید اگر حقیقی هم در این بازی غایب باشد موازنه قوا در خط میانی بر هم بخورد اما در هر حال پرسپولیس در فاز حمله هم تیم خطرناکتری است.با این حال می توان روی شناخت یحیی و دستیار اولش از پرسپولیس حساب کرد.به نظر می رسد این بازی جدا از نقش تعیین کننده ستاره‌ها در تعیین نتیجه بازی نزدیک و دشواری برای هر دو تیم باشد که مسائل تاکتیکی نقش پررنگتری از خلاقیت ستاره در رقم خوردن نتیجه ایفا خواهد کرد.

برای پرسپولیس اما این مسابقه یک بازی کاملا ویژه و خاص یه حساب می آید.امروز اگر از هر بازیکن پرسپولیس بپرسید که شانس تان برای قهرمانی چقدر است همگی به سه بازی پیش رو اشاره می کنند،سه بازی مهم با سه تیم مدعی نفت،فولاد و استقلال.پرسپولیسی‌ها می گویند گرفتن حداکثر یا ۷ امتیاز از این بازی‌ها می تواند آنها را در راه قهرمانی از رقبا جلو بیاندازد و به نوعی این سه بازی پل رسیدن به قهرمانی در گردنه رقابت ۶ مدعی است.حالا آنها راند اول از این سه گانه دشوار و فوق العاده حساس را پیش رو دارند و برنده شدن در این بازی که حداقل روی کاغذ راحت تر از دو بازی دیگر است می تواند نقش پررنگی در کسب امتیازهای لازم برای رسیدن به هدف شان داشته باشد.

آیا در مصاف با یحیایی پرسپولیسی چراغ اول روشن می شود یا او استقلال را به صدر می فرستد و کورس را همچنان نزدیک و داغ نگه می دارد؟

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391