برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

تاج: دیگر برای حق پخش تلویزیونی سرمان را پایین نمی‌اندازیم

چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۲۶

رئیس سازمان لیگ فوتبال با حضور در خبرگزاری تسنیم درباره مسائل روز فوتبال ایران از حق پخش تلویزیونی گرفته تا بیانیه‌های سرخابی‌ها و رای محسن قهرمانی و ... صحبت کرد.

مهدی تاج رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران در آستانه دربی حساس پایتخت میهمان خبرگزاری تسنیم بود و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری، از گام‌های مهم در سازمان لیگ به سوی درآمدزایی، چالش‌های پیش روی فوتبال، حق پخش تلویزیونی و بحث‌های منشوری این روزهای فوتبال سخن گفت.

بزرگترین سامانه خاورمیانه

تاج صحبت‌هایش را با اشاره به راه‌اندازی سامانه مخابراتی ۶۰۹۰ آغاز کرد و گفت: این سامانه بزرگترین سامانه مخابراتی از این دست در خاورمیانه است. که ۵-۶ میلیون نفر عضو دارد و کف درآمد آن ۱۴ میلیارد تومان است که می تواند تا سقف ۵۰-۶۰ میلیارد تومان هم برسد. پیش از این پیامک‌های بسیاری در حوزه فوتبال ارسال می‌شد که هیچ درآمدی از آن نصیب فوتبال نمی‌شد در حالی که طبق قانون این درآمد حق مسلم و متعلق به فوتبال کشور است.

وی در مورد پاسخ صدا و سیما به نامه سازمان لیگ برای حق پخش تلویزیونی گفت: هنوز پاسخی داده نشده، البته نگاه ما به مجلس است. پولی که به باشگاه پرداخت می‌شود اگر از محل حق پخش تلویزیونی باشد، جزو درآمدهای شناخته شده فوتبال است اما پولی که بعنوان مثال از طرف کارخانه فولاد مبارکه به سپاهان می رسد نامش کمک است و خلاف محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است این کمک‌ها از کانال حق پخش تلویزیونی انجام شود.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد اینکه اگر صدا و سیما با رقم ۱۶۰ میلیاردی حق پخش موافقت نکند، امکان ممانعت از پخش مسابقات وجود دارد، تصریح کرد: به هر حال چاره‌ای نیست و باید حقوق شناخته شده فوتبال را بگیریم. هیچ گاه علاقه نداشتم که بگویم این مسائل را AFC از ما خواسته و آن را چماق نکردیم اما درست این است که حق پخش را به ما بدهند.

مجالی نیست؛ گرفتن حق پخش جدی است

تاج در مورد اینکه سرانجام چه واکنشی در مقابل این موضوع نشان خواهند داد تاکید کرد: اگر بگویم مانند قبل سرمان را پایین می‌اندازیم و مسابقات را پخش می‌کنیم حرف درستی نیست. چراکه مطالبه ورزشی‌ها این است که حق پخش را بگیریم و اگر نگیریم دیگر مجالی برای اداره ورزش نیست.

وی در مورد اینکه ممانعت از پخش اولین راه است یا آخرین راه، به تسنیم گفت: اگر اولین راه بود به مجلس نامه نمی‌زدیم. همین الان هم صداوسیما پول نداده اما اجازه پخش مسابقات را می‌دهیم. ۲ ماه پیش زمانی که کمیسیون تلفیق تشکیل نشده و بودجه به مجلس نرفته بود نامه زدیم تا مطالعه لازم انجام شود و این اقدام صورت بگیرد. البته این رقم هم اکنون هم پرداخت می‌شود اما بعنوان نمونه یا از طریق ذوب‌آهن و فولاد مبارکه به این باشگاه‌ها؛ ما می‌خواهیم این اتفاق از راه حق پخش رخ دهد.

تاج خاطرنشان کرد: با دارابی معاون صداوسیما که از دوستانم است، صحبت کردم و گفتم امسال موضوع جدی است و باید پول ما را بدهید چرا که بدون آن هم نمی‌شود فوتبال را اداره کرد. فوتبال رسالتی را دنبال می‌کند و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با ورزشکاران معتقدم، مسائلی فراتر از حق پخش وجود دارد و باید در مورد برخی برنامه‌های تلویزیونی فرهنگ‌سازی مبتنی بر این رهنمودها صورت بگیرد.

دربی پیشانی لیگ است

تاج افزود: دربی پیشانی لیگ است و مایلم همچنان با حساسیت دنبال شود. هیچ زمانی هم اینگونه نبوده که ۲ تیم به این شیوه در بالای جدول به هم نزدیک باشند. این موضوع حساسیت‌ها را بیشتر می‌کند. خیلی‌ها معتقدند برنده این بازی می تواند قهرمان لیگ شود. حتی اگر ۲ تیم پایین جدول بودند هم دربی با استقبال روبرو می‌شد. امیدوارم جمعیت زیادی برای این بازی بیایند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوار بودم برای این بازی بلیت فروشی الکترونیکی داشته باشیم اما چاره ای نیست و باید به مرور این فرهنگ را جا بیندازیم. ۲۰-۳۰ سال مردم با همین روش وارد ورزشگاه شده اند و همچنان همان رویه را ادامه می دهند. تغییر این ذائقه سخت است ولی باید انجام شود. خوشبختانه در شورای تامین هم بر فروش بلیت الکترونیکی البته بعد از دربی تاکید شد.

تماشاگران شب پیش از بازی نیایند

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران یادآور شد: همانند سال‌های گذشته در منطقه «خرگوش دره» با کمک شهرداری چادرهایی را برای اسکان و پذیرایی از تماشاگران شهرستانی که شب قبل از بازی می‌آیند تدارک دیده‌ایم. با این حال توصیه‌ام این است که تماشاگران شب قبل بازی نیایند و بهتر است همان صبح بیایند و بلیت بخرند. برنامه‌های فرهنگی و هنری هم برای بازی تدارک دیده‌ایم.

تاج در مورد قیمت بلیت دربی هم گفت: با توجه به اینکه باشگاه پرسپولیس مخالف کاهش قیمت است، قیمت بلیت‌ها همان رقم سابق خواهد بود. البته به نظر ما قیمت بلیت‌ها زیاد نیست و قابل تامین است. به دنبال آن هستیم که تخفیفاتی را در نظر بگیریم و این کار برای افرادی است که بعد از دربی بلیت الکترونیک را شش ماهه و یک ساله می‌خرند.

وی از حضور قضات سیار و اعضای شورای تامین استان در ورزشگاه در روز بازی هم خبر داد و در مورد حاشیه‌های قبل از بازی به تسنیم گفت: مردم خودشان تشخیص می‌دهند که کدام بخش مربوط به هیجان‌های این بازی و کدام مسائل زیاده‌روی است که کار خوبی نخواهد بود.

رسیدگی به بیانیه‌ها

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران از مطالعه بیانیه‌ها و مسائل مطرح شده میان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در روزهای اخیر خبر داد و تاکید کرد: به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

تاج در مورد بحث‌های پیش آمده درباره رای محسن قهرمانی اظهار داشت: من، بهروان، ساکت، کاظمی و سایر افراد در سازمان لیگ به دنبال ریشه کردن این مسائل در فوتبال هستیم و موافق تخلف هم نیستیم. در مورد رای قهرمانی احساسم این است که بازتاب‌ها روی آن مثبت نبوده است.

وی درباره رای مرتضی کریمی خاطرنشان کرد: او مصاحبه‌ای در مورد یکی از اعضای سازمان لیگ انجام داد که ما هم از این فرد شکایت کردیم تا اگر مستنداتی دارد ارائه دهد. سپس کریمی آمد و عذرخواهی کرد و گفت که حرف‌هایش بر مبنای شنیده‌ها بوده که آنها را در یک برنامه پر بیننده بر زبان آورده است. آن برنامه هم دیگر حاضر نشد مصاحبه کریمی را در مورد اینکه بگوید حرف‌هایش بر مبنای شنیده‌ها بود پخش کند.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران ادامه داد: این رویه خوبی نیست و دستور دین ما حفظ آبروی افراد است مگر آنکه مسئول و قانونگذاری بخواهد با کسی برخورد کند اما تا وقتی چیزی ثابت نشده نباید هجمه کرد ولی کریمی این کار را انجام داد.

کمیته اخلاق و پرچم مبارزه با ناپاکی

تاج در مورد ادعاهای مشابه از سوی عابدینی تصریح کرد: بحث او با ابراهیمی بود و حرف‌هایشان هم شنیدیم. آن بحثی هم که درباره کارمند سازمان لیگ داشتند در حال بررسی است و آن را رد یا تایید نمی‌کنیم چون فعلا در حال بررسی است. سازمان لیگ دنبال این مسائل است تا همه چیز روشن شود. در مجموع معتقدم ستاد رسیدگی به تخلفات باید به سمت کمیته اخلاق برود.

وی افزود: کمیته اخلاق از ۵ حقوقدان تشکیل خواهد شد که می‌دانند چه مسائلی جرم است و در چه مواردی باید وارد شوند. این پرچم مبارزه با ناپاکی فوتبال باید بالا بماند و زمینه آن هم کمیته اخلاق است.

رئیس سازمان لیگ فوتبال درباره ماجرای قلیان کشیدن بازیکنان تیم زیر ۲۲ سال در اردوی این تیم تاکید کرد: انجام این کار با پیراهن تیم ملی امری پسندیده نیست اما جرم نابخشودنی تلقی کردن آن هم درست نیست و باید حد متعارفی را نگه داشت. در این بحث هم کمیته اخلاق باید وارد عمل شود.

واگذاری بلیت فروشی به سرخابی‌ها

تاج در واکنش به این سوال که ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس بحث در اختیار گرفتن بلیت فروشی و تبلیغات در ورزشگاه آزادی را مطرح کرده‌اند به تسنیم گفت: سازمان لیگ آماده واگذاری بلیت فروشی به این ۲ باشگاه است چرا که درآمدی برای سازمان لیگ در آن حاصل نمی‌شود اما در این مسیر مشکلاتی وجود دارد. ورزشگاه در اختیار باشگاه‌ها نیست. ورزشگاه آزادی در اختیار شرکت توسعه و تجهیز است.

وی ادامه داد: هم اکنون با پولی که سازمان لیگ از محل درآمد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به ورزشگاه آزادی می‌دهد و رقم آن ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر بازی است، باز هم امورات این ورزشگاه و هزینه‌هایش تامین نمی‌شود. ورزشگاه آزادی یک مجموعه قوی و پول زیاد می‌خواهد. حال اگر روزی اداره این ۲ ورزشگاه را به یکی از دو باشگاه یا هر دو آنها واگذار شد، آن وقت این باشگاه‌ها می‌توانند بلیت فروشی، جایگاه ویژه و همه موارد مربوط در ورزشگاه را همانند تمام دنیا در اختیار داشته باشند.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران یادآور شد: درآمد روز مسابقه در همه نقاط دنیا بسیار زیاد است اما باشگاه‌های ما از درآمد روز مسابقه محروم هستند.

تاج در این باره که ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌توانند در مزایده تبلیغات محیطی مسابقات لیگ برتر شرکت کنند، گفت: در آن صورت باید حقوق سایر باشگاه‌ها را هم بدهند. این ۲ باشگاه می‌توانند یک شرکت ثبت کنند یا جداگانه و فردی در این مزایده شرکت کنند اما باید طبق همین آئین‌نامه فعلی باید رفتار کنند. البته استقلال و پرسپولیس بر روی این آئین‌نامه اعتراض دارند که محل اعتراض‌شان مجمع فدراسیون است نه سازمان لیگ.

کوچ ستاره‌ها و تمامِ ناتمام ورزش

وی در مورد کوچ ستارگان فوتبال ایران و اینکه در قراردادهای این بازیکنان بندهایی مربوط به مجوز این جدایی‌ها وجود دارد، اظهار داشت: باید از دایی، قلعه نویی، فتح الله‌زاده و رویانیان دفاع کرد برای اینکه دستشان خالی است. بازیکن وقتی پولش را نگرفته بازی نمی‌کند و این افراد هم پولی برای پرداخت به این بازیکنان ندارند. در واقع تمامِ ناتمام ورزش با یک کلمه به نام درآمد تمام می‌شود.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران ادامه داد: این ابتدای مشکلات است اما با ادامه این وضع شاید فردا رئیسی‌کیا نتواند با راه آهن کار را ادامه دهد، پس فردا داماش مشکل پیدا کند و این روند ادامه یابد. البته این لیگ را ما تمام خواهیم کرد اما مشخص نیست لیگ های آینده ما مشکلی نداشته باشد.

تاج در مورد اینکه گفته می‌شود در کوچ بازیکنان ایرانی به قطر بحث بازی‌های تیم ملی در میان است، خاطرنشان کرد: این را نمی‌توانم بگویم اما مشکلات الان بسیار پیچیده است. خوشحال شدم که شنیدم کمیسیون تلفیق با واگذاری استقلال و پرسپولیس موافقت کرده و باید به مرور با شیب ملایم این دو تیم را واگذار کنند. البته من حق را به این باشگاه‌ها می‌دهم چون پول ندارند. یک روز فتح‌الله‌زاده در اتاق من تا مرز سکته پیش رفت. از جای دیگری به او فشار آمده بود و وقتی وارد دفتر من شد حالتی غیر عادی و نزدیک سکته داشت. این شرایط را بقیه مدیران هم دارند. چرا ورزشگاه‌ها خالی می‌شود؟ رفتن ستاره‌هایی چون مجیدی، کریمی و مهدوی‌کیا تاثیرگذار است.

ورزشگاه خالی؛ از گرانی بلیت تا کمبود امکانات

وی در مورد اینکه دلیل کاهش تماشاگران گرانی بلیت، نبودن ستاره‌ها یا سرمای هوا و مسائل دیگر است، پاسخ داد: تمام این مسائل موثر است. گرانی بلیت، آب و هوا، نداشتن ستاره‌ها، در اختیار نبودن ورزشگاه‌ها برای باشگاه‌ها، کمبود امکانات و شرایط رفاهی، خدمات رسانی نامناسب، کیفیت بد بازی‌ها، الکترونیکی شدن بلیت همه و همه تاثیر دارد.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد نمره‌اش به لیگ برتر به تسنیم گفت: حرف‌هایم به این معنا نیست که لیگ ما کیفیت ندارد. این لیگ را هر سال داشته‌ایم. همین دیدار فولاد و پرسپولیس یکی از جذاب‌ترین دیدارهای لیگ ایران بود یا امسال که تیم ایران مقابل قطر پیروز شد، همان ترکیب استقلال بود که به تیم قطری ۳ گل زد و با چند تغییر در عرصه ملی هم آن نتیجه را کسب کرد. پس این سهم لیگ بود اما نمی‌شود بگوییم که همه چیز هم مطلوب است.

روابطم با کی‌روش خوب است

تاج درباره روابطش با کی‌روش تصریح کرد: روابط ما با هم خوب است و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد. جام حذفی و لیگ را به موقع تمام می‌کنیم و الان مشکلی با هم نداریم.

وی در مورد حرکات منشوری در لیگ برتر هم یادآور شد: به طور کامل با شادی کردن موافق هستیم و تکریم هواداران وظیفه همه است. تنها اتفاقاتی در زمین چمن ممنوع است که فرد بعد از گلزنی سمت تماشاگران می‌آید و با حرکات دست و رفتار ناشایست آنها را تهییج می‌کند که این کار بد است.

توهین به تماشاگران، خط قرمز منشوری

وی درباره خالکوبی یا مدل موی برخی بازیکنان هم گفت: در مورد خالکوبی و مدل مو با آن چیزی که عرف نباشد برخورد می‌کنیم. بعنوان نمونه موی سری که مطابق با قبول جامعه نیست، به دنبال اصلاح آن هستیم اما اینکه همه چیز را رها کنیم و به موی سر بازیکنان کار داشته باشیم چنین چیزی نخواهد بود و بیشترین تاکید ما مقابله با شادی گل‌هایی است که در آن به تماشاگران توهین شده و آنها را وادار به واکنش کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391