برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حقیقی: می‌خواهم مرد شماره یک کی‌روش در برزیل باشم

دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۴۴ — فارس

دروازه‌بان تیم فوتبال کوویلیای پرتغال گفت: در لیگ دسته یک پرتغال عملکردم زیر ذره‌بین است.

علیرضا حقیقی، دروازه‌بان ملی‌پوشایران پس از حضور در تمرینات روبین کازان روسیه و پیشنهاد از کشور پرتغال به مدت نیم فصل به تیم فوتبال کوویلیا پرتغال پیوست تا قبل از جام جهانی ۲۰۱۴بتواند دراین تیمپرتغالی عرض اندام کند. از همین رو دقایقی با سنگربان تیم ملی فوتبال کشورمان درباره تصمیم جدیدش گفت‌وگویی انجام دادیم که در زیر می‌خوانیم:

چه اتفاقی افتاد که به یک باره سر از فوتبال پرتغال درآوردید؟

پس از اتفاقاتی که برایم در فوتبال ایران افتادو باتوجه به قراردادی که داشتم به تمرینات روبین کازان روسیه برگشتم و تمرینات خودم را با این تیم دنبال کردم. سپس با چند پیشنهاد خوب از چند تیم خوب اروپایی مواجه شدم و به همین دلیل موضوع را با مسئولان روبین کازان در میان گذاشتم. البته قبول کردن آنها کمی سخت بود اما بالاخره با صحبت‌هایی که داشتم آنها را متقاعد کردم که به پرتغال بروم.

حالا چرا پرتغال؟

چند پیشنهاد خوب داشتم اما پیشنهادکوویلیا برای من خیلی خوب بود. فوتبال پرتغال هم قدمت زیادی دارد و به نظرم آنها با توجه به برنامه‌ریزی که برای فوتبال خودشان دارند نشان دادند که هر روز با بهتر کار خود را به جلو می‌برند. خدا را شکر می‌کنم که به فوتبال پرتغال آمدم چون واقعا به نظرم از لحاظ فنی این لیگ بسیار در سطح بالایی است.

شرایط قراردادت باکوویلیا چطور است؟

به صورت نیم فصل و به صورت قرضی بهکوویلیا آمدم و فعلا در خدمت این تیم هستم، برای آینده‌ام هیچ چیزی مشخص نیست اما سعی خواهم کرد، امیدوارم بهترین عملکردم را در این تیم خوب داشته باشم. انگیزه‌های فراوانی دارم و با کمک خدا به خواسته خودم در فوتبال اروپا می‌رسم.

به عنوانیک دروازه‌بان ایرانی در فوتبال اروپا بازی می کنی. چه حسی داری؟

می‌خواستم هر طوری شده بازی کنم و این یک افتخار برایم بود که در فوتبال اروپا به عنوانیک دروازه‌بان ایرانی بازی کنم. البته برخی‌ شاید در گذشته این اتفاق برایشان افتاده باشد اما من زیاد به خاطر ندارم ولی خدا را شکر می‌کنم که به عنوانیک دروازه‌بان ایرانی در فوتبال اروپا بازی می کنم و مطمئن باشید برای آینده‌ام برنامه‌های بهتری دارم و حتی به تیم‌های بزرگ‌تر فکر می‌کنم.

سطح لیگ یک پرتغال را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

باور کنید خودم هم فکر نمی‌کردم اینطور باشد. سطح لیگ پرتغال از لحاظ فنی و کیفیتی بسیار بالا است و مطمئن باشید قبل از حضور در جام جهانی محک جدی خواهم خورد. دوست دارم توانایی‌هایم در مرکز دید باشد که قطعا درکوویلیا این اتفاق می‌افتد. مسابقات لیگ یک پرتغال زیر چشم‌های تیزبینانه اسپانیایی‌ها و برخی کشورهای صاحب سبک فوتبال است و همه روی این لیگ زوم هستند. حتی در تمریناتم این موضوع را می‌بینم. بیشتر لیگ یکی‌ها زیر ذره‌بین لیگ برتری‌های پرتغال هستند و به نظرم همین موضوع باعث شده تا کیفیت لیگ یک پرتغال بسیار بالا باشد. از انتخابم خیلی خوشحالم چون مطمئن باشید می‌توانم به هدفم برسم.

در تیم پرتغالی شماره چند می‌پوشی؟

من همان شماره ۸۸ را به نیت امام رضا (ع) می‌پوشم. امیدوارم این شماره برای من خوش یمن باشد.

دروازه‌بان اول هم هستی.

بله این موضوع برای من خیلی مهم بود. شاید از ۴-۵ پیشنهادی که داشتم اسم‌های بهتری هم نسبت بهکوویلیا بود اما من می‌خواستم به عنوان دروازه‌بان اول در فوتبال اروپا بازی کنم. وقتی به تمرینات روبین‌کازان رفتم و مدیر برنامه‌هایم با کازانی‌ها صحبت کرد و آنها هم فقط اعلام کردند نیم فصل با جدایی من موافق هستند سعی کردم تمام وضعیت پیشنهادهایم را بررسی کنم.

آیا قبلا هم شناختی روی شما داشتند؟

بله. مربی این تیم فیلم‌ بازی هایم را دیده بود و مرا زیر نظر داشت و از نزدیک هم با من جلسات بسیار خوبی داشت. خدا را شکر در همان بازی اول هم همه چیز خوب بود و حتی مربی نسبت به من لطف داشت.آنها برای آینده خود برنامه‌ریزی بسیار خوبی انجام داده و پس از اینکه از من خوششان آمد سریعا از من در چارچوب دروازه استفاده کردند. من هم می‌خواستم طلسم بازی کردن در اروپا را بشکنم که خدا را شکر این اتفاق افتاد اما در لیگی باید بازی کنم که کار خیلی سختی است و من عاشق کارهای سخت هستم.

پسبه لحاظ کیفی هم لیگ پرتغال به تو کمک می‌کند؟

صد در صد همین طور است. سرعت بازی در پرتغال، دوندگی و بازیکنان خوب و برنامه‌ریزی‌ تیم‌ها برای صعود این لیگ را بسیار سخت و فشرده کرده است. راضی‌ام به رضای خدا و امیدوارم بتوانم که به خواسته‌ام برسم و ان‌شاءالله تا جام جهانی بتوانم هم بهکوویلیا خدمت کرده باشم و هم به تیم ملی کشورم.

پس در کل راضی هستی؟

خدا را صد هزار مرتبه شکر. من دراروپا حدود ۲ سال با روبین کازان تمرین کردم اما بازی نکرده بودم در پرسپولیس هم فقط دو بازی انجام دادم و آن هم در جام حذفی و الان در فوتبال اروپا بازی می‌کنم. بالاخره باید قبول کنیم که بازی کردن در فوتبال اروپا کار سختی است اما من جایی آمدم که بازی می کنم و خوشبختانه این اتفاق افتاد. خیلی خوشحالم و سعی می‌کنم بهترین عملکردم را به نمایش بگذارم.

بزرگ‌ترین هدفت در فوتبال اروپاچیست؟

مشخص است جام جهانی و پوشیدن پیراهن تیم ملی، مطمئن باشید با تلاش و کوشش زیاد به این خواسته خودم خواهم رسید چون خدا را شکر آمادگی خوبی دارم و خوشبختانه کادر فنی کوویلیا هم به من اطمینان کرده و امیدوارم جواب اطمینان آنها را بدهم.

قبول داری قرار گرفتن در لیست کارلوس کی‌روش سخت است؟

بله. برای همه سخت است نه فقط برای من. من هدفم این است که دروازه‌بان شماره یک تیم ملی در جام جهانی برزیل باشم و مطمئن باشید به هدفم خواهم رسید. چون سرتا پا انگیزه هستم و به فوتبالی آمدم که بتوانم خودم را نشان دهم. شاید آرزوی هر کسی باشد که در فوتبال اروپا بازی کند و من هم خوشبختانه به عنوانیک دروازه‌بان ایرانی این طلسم را شکستم و با خیال راحت و انگیزه بیشتر کارم را دنبال می‌کنم. البته من در روبین کازان هم بودم اما موفق به بازی نشدم. ولی اشکالی ندارد هرگز به گذشته برنمی‌گردم و با انگیزه چند برابر به آینده فکر می‌کنم.

آیا در فوتبال پرتغال و آن هم در لیگ یک این کشوردیده می‌شوی؟

چرا دیده نشوم. اینجا هم فوتبال اروپاست، صد در صد کی‌روش و دستیارانش من را می‌بینند. بالاخره من ترانسفر شدم و قاعده این است که سرمربی تیم ملی همه لیگ‌ها را زیر نظر داشته باشد. مطمئنم مشکل خاصی نیست و کی‌روش و دستیارانش قطعا لیگ پرتغال را می‌بینند. آنقدر سطح لیگ پرتغال خوب است که از چشم‌ها دور نمی‌ماند. البته من کار خودم را انجام می‌دهم و به عنوان یک دروازه‌بان ایرانی سعی می‌کنم بهترین عملکردم را در اروپا داشته باشم. مشکل خاصی نیست و اصلا بابت این موضوع ناراحت نیستم و مطمئن باشید برای پوشیدن پیراهن شماره یک تیم ملی با تمام وجودم تلاش خواهم کرد و قطعا هم به هدفم خواهم رسید. البته باید این را بگویم که برای من از همه چیز مهم‌تر بازی در فوتبال اروپا بود که به آن رسیدم و حالا با خیال راحت می‌توانم به تیم ملی کشورم خدمت کنم.

آیا رسانه‌ها هم در خصوص حضور تو در پرتغال انعکاس خبری داشتند؟

بله. من پس از اینکه بازی اولم را به عنوان یک ایرانی برایکوویلیا انجام دادم نظر مردم و مطبوعات برایم خیلی مهم بود البته آنها هم بازی کردن من برایشان خیلی جالب و جذاب بود چون می‌دانستم دروازه‌بان تیم ملی ایران در چارچوب تیم‌شان ایستاده‌ است، ‌به همین دلیل پس از بازی سعی کردم واکنش‌ها را متوجه شوم که دیدم بخش رسانه‌ای به نام رکورد پس از هر بازی با بررسی کارشناسانش به بازیکنان نمره می‌دهد و بسیار ریز عملکرد بازیکنان را زیر نظر دارد. به همین دلیل متوجه شدم که بازیکنان خارجی که به لیگ یک پرتغال می‌آیند زیر ذره‌بین رکورد هستند.

برای بازی اول چه نمره‌ای گرفتی؟

خوشبختانه در بازی اول از ۵ نمره‌ای که برای هر بازیکن در نظر می‌گیرد به من نمره ۴ داد و این در اولین عملکردم برایم خیلی جالب و جذاب بود و متوجه شدم که کار بسیار سختی در پیش دارم. رسانه‌ها به دقت لیگ یک پرتغال را مانند تیم‌های دیگر در لیگ برتر پرتغال زیر نظر دارند. بسیار خوشحالم که به لیگ خوبی پا گذاشتم.

عکس‌العمل هواداران کوویلیا نسبت به شما به عنوان دروازه‌بان ایرانی در این تیم چطور بود؟

برای من خیلی مهم بود که در اولین بازی به عنوان اولین دروازه‌بانی که با اسم کشور بزرگم در پرتغال بازی کردم و در لیگ اروپایی مؤثر و مفید برای تیمم باشم. بازی اول همیشه مهم است. من یک ایرانی هستمیک ایرانی اصیل که پدر و مادرم متعلق به خاک پاکایران هستند و به این موضوع همیشه افتخار می‌کنم. حالا هم می‌خواهم در جام جهانی به کشورم خدمت کنم. به همین دلیل خیلی از فشارها را تحمل می‌کنم تا بتوانم انتظارات را برآورده کنم و در جام جهانی برای تیم ملی کشورم مفید باشم که ان‌شاءالله این اتفاق می‌افتد.

حتما می‌دانید این روزها تیم ملی با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می‌کند.

مشکلات تیم ملی مربوط به الان نیست، مربوط به خیلی وقت‌ها پیش است. بعد از جام جهانی همه گفتند که باید حمایت‌ها بیشتر شود اما ما هیچ بازی تدارکاتی و اردوی خاصی نداشتیم و همه چیز در حد حرف و شایعه بود. شما جای کی‌روش بودید چه کار می‌کردید. به نظرم کی‌روش کار خیلی سختی را در پیش دارد و نگرانی‌اش برای آینده به جا است. او باید ابزارهای لازم را داشته باشد تا در جام جهانی برای تیم ملی ایران نتایج خوبی را بگیرد اما ما اگر اردوهایمان کنسل شود و سپس بازی تدارکاتی نداشته باشیم فقط به عقب برمی‌گردیم باید شرایط طوری شود که همه دست به دست هم دهیم و به تیم ملی کمک کنیم. یادمان نرود روزی که کره را بردیم در ایران چه خبر بود. یادمان نرود وقتی تیم ملی به ایران آمد مردم چطور استقبال کردند. پس باید بیشتر به فکر تیم ملی کشورمان باشیم و اگر کی‌روش خواسته‌ای دارد قطعا به خاطر تیم ملی کشورمان است. چون بازی در جام جهانی شوخی بردار نیست و ما باید مقابل بهترین‌های سه قاره قرار بگیریم و تا دیر نشده آستین همت را بالا بزنیم و برای کمک به کی‌روش و دستیارانش وارد عمل شویم. چون الان من حتی در پرتغال هم می‌بینم که همه به فکر آماده‌سازی تیم ملی‌شان در جام جهانی هستند. حالا ما هم با زحمت و تلاش زیاد به این موضوع رسیده‌ایم آن را نباید ساده از دست بدهیم و در جام جهانی زنگ تفریح شویم.

راستی پرتغالی‌ها می‌دانستند تو دروازه بان تیم ملی ایران هستی؟

بله. روز اولی که وارد پرتغال شدم وقتی مسئول بررسی پاسپورت‌ها در گیت پاسپورت من را دید متوجه این شد که من ایرانی هستم. سپس سریع در مورد فوتبال ایران، کی‌روش و جام جهانی از من سؤال کرد و بعد هم متوجه شد که من دروازه‌بان تیم ملی ایران هستم و قرار است برای کوبیلها بازی کنم بیشتر کنجکاو شد بالاخره فوتبال ایران شرایط خاص خودش را دارد. فوتبال ورزش اول این کشور است و خیلی زود خبرها می‌پیچد. بعد از بازی اول رسانه‌ها خیلی به موضوع پرداختند که من به عنوان یک دروازه‌بان ایرانی در اروپا و پرتغال بازی کردم. این موضوع هم کار من را سخت کرد اما بسیار خوشحال بودم که در لیگی بازی می‌کنم که اینقدر زیر ذره‌بین است. باید به عنوان یک ایرانی آنقدر خوب بدرخشم که از همین جا راهی بهترین‌ تیم‌هایاروپا شوم.

سقف آرزوهای حقیقی کجاست؟

اول حضور در اروپا بود که بالاخره این طلسم شکست و بازی کردم. دومین هدفم خدمت به تیم ملی کشورم در جام جهانی است و مطمئن باشید با تمام وجود برای کوبیلها تلاش می‌کنم. هیچ استرسی ندارم من در فوتبالی بازی می‌کنم که سرعت بازی در این لیگ بسیار بالاست. یک روز گل می‌خورم و یک روز گل نمی‌خورم اما با تمام وجودم بازی می‌کنم و مطمئن هستم کادر تیم ملی، کی‌روش و سیموئز من را می‌بینند. هرگز دوست ندارم جام جهانی را از دست بدهم و هرگز دوست ندارم حالا که به فوتبال اروپا آمدم و بازی کردم پله‌های ترقی را پشت سر نگذارم. امیدوارم یک نیم فصل خوب را با کوبیلها داشته باشم.

آیا تیم کوویلیاشانس صعود به لیگ برتر دارد؟

بله اما باید بیشتر تلاش کنیم. اگر در چند بازی آینده سه امتیازهای لازم را بگیریم می‌توانیم جایگاه‌مان را بهتر کنیم اما کار بسیار سخت است. می‌دانم کادر فنی و بازیکنان به من اطمینان کردند و در بازی اول نیز همین که از من رضایت داشتند برایم خوب بود. روز به روز با آشنا شدن با فضا و وضعیت تیم‌ها بهتر خواهم شد. من در بازی اول از روی نقطه پنالتی گل خوردم که آن هم کاری از دستم برنمی‌آید ولی مطمئن باشید سعیمی‌کنم امسال بهترین عملکردم را برای کوویلیا داشته باشم.

و صحبت پایانی...

همیشه گفته‌ام صد بار دیگر هم می‌گویم عزت و ذلت دست خداست و خدا را شکر می‌کنم این افتخار نصیبم شد که به عنوان یک ایرانی در لیگ اروپایی بازی می‌کنم. لیگ یک پرتغال به نظرم لیگ بسیار خوب و از لحاظ سطح فنی بسیار بالاست و قطعا با تجربه‌ای که در اینحضور به دست می‌آورم می‌توانم در جام جهانی خدمت کنم. کار بسیار سختی در پیش دارم اما برای پوشیدن پیراهن تیم ملی آن هم شماره یک انگیزه فراوانی داشتم و مطمئن باشید به خواسته خودم خواهم رسید. در انتهای حرف‌هایم برای پرسپولیس و هوادارانش از صمیم قلب آرزوی موفقیت می‌کنم

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391