برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

محسن خلیلی:خیلی‌ها گفتند مرفاوی به خاطر گل های دربی کنارت گذاشت

جمعه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۲، ساعت ۱۵:۰۳ — گل

سقف بود ۲۵۰ میلیون اما من ۱۰۰ میلیون گرفتم چون حبیب کاشانی در جلسه با بازیکنان گفت توان من ۱۰۰ میلیون است .گفت دوست دارید قرارداد ۵۰۰ میلیونی ببندم و بعد پول تان را ندهم؟

مدت هاست از محسن رفت و برگشت خبری نیست.همان شماره ۹ دوست داشتنی قرمزها که در اولین فصل سرخپوش شدنش آقای گل شد و به محبوبیت فوق العاده ای دست یافت؛به خاطر گلزنی در دو بازی رفت برگشت مقابل استقلال،آقای گلی با پیراهن قرمز و نقش مهمی که در قهرمانی تیمش داشت.

محسن خلیلی امروز ۳۲ سالگی را پشت سر گذاشت تا به این بهانه سراغش برویم.

تولدت مبارک آقا محسن.اولین روز از ۳۳ سالگی را چطور شروع کردی؟

در اولین روز از ۳۳ سالگی حس عجیبی دارم.الان دو تا رقم یک جور کنار هم نشسته اند .آخرین بار سن ۲۲ سالگی بود که یادم می آید دو رقم مشابه کنار هم بودند و امیدوارم در ۴۴ سالگی اگر زنده بودم سال های خوبی را کنار خانواده و دوستان خوبم سپری کنم.

از فوتبال چه خبر؟چرا کلا نیستی؟

خب مشکلی که سال گذشته در صبای قم برای من به وجود آمد گریبانگیرم شد.من با این باشگاه قراردادی دو ساله بستم که ۵۰ درصد قرارداد سال گذشته ام را گرفتم اما به ازای قرارداد امسالم هیچ پولی نگرفتم .با این وضعیت به نظرم شهر قم نباید تیمداری کند .

حتما الان هم شنیده ای که مشکلات مالی این باشگاه به اوج رسیده؟

بله. واقعا چه کاری است در این شرایط تیمداری کردن؟اگر نمی توانند بدهند به شهرهای دیگر .اینکه بگویند شهر ما هم تیم فوتبال دارد که مهم نیست،باید دنبال عواقب کار رفت و باید برای تیم امکانات لازم را در نظر گرفت.

داشتی از خودت می گفتی و داستان دور شدنت از فوتبال.

بالطبع با مشکلاتی که برایم به وجود آمد تمرکزم را از دست دادم و با اضافه وزنی که آوردم و البته مشکلات خانوادگی که داشتم مزید بر علت شد تا نتوانم کار کنم و به کلی از ورزش دور شدم اما چند وقتی است ریکاوری ذهنی داشته ام و الان هم ۶ روز هفته تمرین می کنم.در مدتی که گذشت دور و بری هایم انگیزه زیادی به من دادند تا تمریناتم را شروع کنم به خصوص بعد از آن برنامه نود قبل از دربی که خیلی‌ها مرا دیده بودند و یک مقدار چاق شده بودم مردم روی من زوم کرده بودند و می گفتند باید برگردی.به همین خاطر الان ۶ روز هفته را تمرین می کنم آن هم زیر نظر دکتر بهرامی؛سه روز در مجموعه ورزشی انقلاب و ۳ روز دیگر هم در باشگاه تهران جیم.با این تمرینات دارم خودم را آماده می کنم برای فصل آینده و آمیدوارم فصل بعد انتخاب خوبی داشته باشم و چند سال دیگر بتوانم بازی کنم.

در ۳۲ سالگی یکی دو سال از فوتبال دور شدن کمی عجیب است.چه اتفاقی افتاد که در صبا به مشکل خوردی؟

بله دقیقا همین طور است.اتفاقا خیلی‌ها از من می پرسند و برایم تکراری شده که می گویند فوتبال را کنار گذاشتی یا نه اما همه باید بدانند که پارسال واقعا به من میدان داده نشد.حالا می پرسیدند چرا گل نمی زنی اما می گفتم اول به من بازی بدهید بعد تقاضای گل داشته باشید.این تنها سالی بود که من از هفته اول بودم اما یکسری خصومت شخصی باعث شد بازی نکنم.

مصدومیت چه؟مصدومیت مشکل ساز نشد برایت؟

مصدومیت که برای هر بازیکنی پیش می آید اما طولانی نبود.من در نیم فصل اولی که در خدمت صبا بودم کلا ۳ یا ۴ بازی را به خاطر مصدومیت از دست دادم.در تمام تمرینات هم شرکت داشتم و نه دیر می رفتم سر تمرین نه غیبت می کردم اما خصومت های شخصی و یکسری رابطه‌ها باعث بازی نکنم.در این شرایط فوتبال فکر می کنم اگر رابطه نداشته باشی یا آدم خیلی خاصی نباشی نمی توانی در خیلی از تیم‌ها بازی کنی که من هم آدمی نیستم که برای بازی کردن دست به هر کاری بزنم.در کل عوامل مسخره ای باعث شد در این چند سال بازی نکنم.شرایط برایم خیلی سخت شد اما در خودم می بینم که می توانم با این مسائل کنار بیایم و خودم را با شرایط وفق بدهم. قبل از این هم شده بود که به خاطر مصدومیت زانو ۸ ماه بازی نکنم اما بعد از آن خیلی راحت برگشتم و حالا منتظر این هستم که بعد از پشت سر گذاشتن این شرایط سخت پرانرژی برگردم .منتظرم تا تیمی به من اعتماد کند و من هم جواب اعتمادش را بدهم چون اگر کریس رونالدو هم که باشی با ۵ یا ۱۰ دقیقه بازی کردن و نیمکت نشینی به جایی نمی رسی.

گفتی خصومت شخصی.حتما منظورت صمد مرفاوی است دیگر ،بله؟

بله ایشان یک بازی به من بازی داد اما بعد از آن گفت این بازیکن به درد من نمی خورد و دیگر از من استفاده نکرد .فصل بعد از آن ایشان اخراج شد و در حالی که جزو گزینه‌ها نبود سرمربی شد که مسائل عجیب و غریب و پیش پا افتاده ای را به همراه داشت.

کمی ساده انگارانه است اما باید بپرسیم که نکند گل هایی که به استقلال زدی باعث شد مرفاوی از تو خوشش نیاید؟

خیلی‌ها به من گفتند گل هایی که تو به استقلال زدی یا شادی گل هایی که داشتی باعث این مسائل شد .به نظر خودم عجیب است اما شاید هم منطقی باشد .البته اگر اینها درست باشد جای تاسف دارد چون ما در دنیای حرفه ای زندگی می کنیم .یک روز آبی یک روز قرمز .ممکن است من در کار دیگری آقای مرفاوی را ببینم.مثلا مغازه ای اشته باشم و بخواهم جنسی به آقای مرفاوی بفروشم.آیا باید آن جنس را به ایشان گرانتر بفروشم؟مثلا نباید به ایشان ملک بفروشم ؟شاید یک روز من مدیرعامل شدم و مرفاوی زیردست من بود .آن وقت باید ایشان را بیاندازم بیرون؟اینها دور از انصاف است اما واقعا هیچ دلیلی قانع کننده ای برای کنار گذاشتن من وجود نداشت .من واقعا خوب تمرین می کردم و یک جلسه تمرین را هم غیبت نکردم و تاخیر نداشتم اما ایشان اینقدر روی اعصاب من راه رفت که شرایطم تغییر کرد .بازیکنی هم که سه،چهار ،پنج یا ۱۰ هفته بازی نکند و بداند که حقش نیمکت نشینی نیست دیگر انگیزه ای برایش نمی ماند .واقعا این مسائل فکرم را خراب کرده بود و حتی در مقطعی باعث مصدومیتم شد.

می خواهم درباره پرسپولیس صحبت کنی و اینکه فکر می کنی این تیم شانس قهرمانی در لیگ را دارد یا نه؟

خب پرسپولیس امسال شرایط خیلی خوبی داشت .آنها فصل را با برنامه ریزی شروع کردند.تمرینات شان بموقع شروع شد و بموقع سرمربی جدیدشان را انتخاب کردند .تمام بازیکنان خوب را هم گرفتند و همه چیز اوکی بود .بعد از آن هم هزینه هنگفتی را برای جذب خلعتبری انجام دادند که در پرسپولیس بی سابقه بود ولی طبق روال سال های گذشته حواشی زیادی که دور و بر تیم بود باعث شد نتوانند قهرمان شوند که واقعا حیف است.البته هنوز هم برای قهرمان شدن دیر نشده وشاید اگر در این چند بازی باقیمانده تمرکز داشته باشند بتوانند قهرمان شوند اما نباید کاری کنند تا هواداران افسوس بخورند .

مشکلات مالی دلیلی اصلی همان حواشی است که به آن اشاره کردی.

خب مشکلات اقتصادی در تمام کشور وجود دارد و همه تیم‌ها از آن رنج می برند .من در یک مصاحبه تلویزیونی هم گفتم کاش مدیرعامل وقت باشگاه با فکر کار می کرد و به جای اینکه قراردادهای میلیاردی ببندد مثل آن سال مدیریت حبیب کاشانی ۱۰۰میلیون پول می داد.

حبیب کاشانی سقف را رعایت می کرد.

سقف بود ۲۵۰ میلیون اما من ۱۰۰ میلیون گرفتم چون حبیب کاشانی در جلسه با بازیکنان گفت توان من ۱۰۰ میلیون است .گفت دوست دارید قرارداد ۵۰۰ میلیونی ببندم و بعد پول تان را ندهم تا فکرتان خراب شود و نتوانید بازی کنید؟امسال دیدید که آمدند الکی قراردادهای هنگفت و الکی بستند که حواشی زیادی به وجود آورد و وقتی نتوانستند پول قراردادها را پرداخت کنند بدهی روی بدهی آمد .از طرفی بازیکنان هم برای پول هایشان برنامه ریزی کرده بودند و با سرمایه گذاری و چک کشیدن بعد از اینکه پول نرسید تمرکزشان را از دست دادند.

تو اگر جای بازیکنان این فصل پرسپولیس بودی اعتصاب می کردی؟

همیشه وقتی اتفاقی می افتد آدم باید در موقعیت قرار بگیرد تا تصمیم بگیرد.من الان نمی دانم بازیکنان پرسپولیس در چه شرایطی هستند اما از یکی از آنها شنیدم که فقط ۲۰ درصد قراردادشان را گرفته اند آن هم در حالی که ۴ بازی به پایان فصل مانده.از طرفی فدراسیون فوتبال هم کاری نمی کند و به فکر نیست.نه تیمی محروم می شود نه جریمه و بدهی بازیکنان هر سال روی هم می آید .الان وقتی بازیکن پرسپولیس می بیند فوتبالیست ۱۰ سال قبل همین تیم از باشگاهش طلبکار است و ۸۰ درصد مبلغ قراردادش باقی مانده تنها راه رسیدن به پول را اعتصاب می بیند .البته من می گویم در بدترین شرایط هم این روش شاید منطقی نباشد اما شاید بعضی اوقات باید خودمان را جای این بازیکن‌ها بگذاریم.

تیمی که شما در لیگ هفتم قهرمانش کردید را می شود با این تیم مقایسه کرد؟آن تیم بهتر بود یا تیم امسال؟

اساسا نمی شود مقایسه کرد .تیم ما تیم باتجربه ای بود که ۱۱ کاپیتان تیم های مختلف را در خود جمع کرده بود اما تیم امسال تلفیقی از بازیکنان کم تجربه و باتجربه است .تیم ما تیم تاکتیکی بود اما الان تیم پرسپولیس تکنیکی و سرعتی است .تیم ما فراز و نشیب زیادی نداشت اما این تیم نوسان زیادی دارد .از لحاظ حواشی هم در هر دو مقطع حاشیه وجود داشت اما آن زمان چون بازیکنان باتجربه بودند حواشی را کنترل می کردند و بچه‌ها مقابل آنها می ایستادند.

در هفته های آخر آن فصل چه اتفاقی افتاد که تیم یکدل شد و سرانجام به قهرمانی رسید؟

ببینید ،یکدل شدن به مصاحبه کردن و دست توی گردن هم انداختن نیست.یکدلی به این است که واقعا توی دلت با هم باشی .مرزبان می گفت شما هر زمان دلی خواستید که قهرمان شوید حتما قهرمان می شوید .آن سال بچه‌ها دلی خواستند و با تمام وجود زحمت کشیدند.

تازه با آن شرایط و کسر ۶ امتیاز...

اصلا وحشتناک بود.تاره ما ۱۰ درصد قراردادمان را هم جریمه شده بودیم اما اینقدر به فکر قهرمانی و نتیجه بودیم که به ذهن مان نرسید به آقای کاشانی بگوئیم آن ۱۰ درصد را ببخشد.حتی خودم بعدش خنده ام گرفت که چرا این را نگفتم.یا ما بعد از برد در بازی های آخر اصلا پاداش نمی گرفتیم.بعد از بازی شیرین فراز،برق یا صبا اصلا از کاشانی نخواستیم پاداش بدهد در صورتی که اگر می گفتیم حتما می داد اما اصلا حواس مان به این مسائل نبود.

الان بازیکنان پرسپولیس برای برد مقابل سپاهان نفری ۱۰ میلیون پاداش گرفته اند.

نوش جان شان .پاداش همیشه انگیزه می دهد و بازیکنان را شارژ مالی می‌کند چون رویش حساب نکرده ای و غیر قابل پیش بینی است اما جالب است که آن سال بعد ز آن بردهای حساس هیچ کس درباره پاداش حرف نمی زد.البته در بازی های قبل از آنها بود.مثلا حاج حبیب بابت برد به ما ۲۰۰ هزار تومان می داد ما با ایشان چانه می زدیم که مبلغ را ببریم بالا.مثلا می گفتیم حاجی بازی خارج از خانه است و باید ۴۰۰ تومان بدهی.

آن سال اعضای کادر فنی هم اختلاف شان را با بکدیگر کنار گذاشتند. همین طور اختاف بازیکنان با کادر فنی برای چند هفته فراموش شد.

به معنای واقعی یکدل شدیم و همه اختلاف‌ها کنار گذاشته شد.شما اگر صحنه های گل‌ها را ببینید متوجه می شوید که به اندازه بازیکنان درون میدان نیمکت نشینان هم داخل زمین شده اند و خوشحالی می کنند .من الان شرایط بازیکنان را درک می کنم و می دانم بی پولی برای بازیکن سخت است اما دوست دارم به خاطر هواداران و پرسپولیس در این چند بازی آخر بیشتر دل به تیم بدهند .می دانم که همه آنها دوست دارند قهرمان شوند و علی دایی هم همیشه عاشق برد و قهرمانی بوده .امیدوارم این روحیه دایی به بازیکنان هم تزریق شود تا آنها دوباره دل همه پرسپولیسی‌ها را به دست بیاورند.

درباره علی دایی گفتی.فکر می کنی او بعد از از دست دادن جام حذفی می تواند در لیگ با پرسپولیس جام بگیرد؟

هیچ چیز دور از ذهن نیست .البته در این هفته های باقیمانده شاید علی دایی دیگر زیاد نتواند کمک کند.در بازی های آخر تمرکز بازیکنان خیلی اهمیت دارد چون هر چه دایی یاد داده تمام شده و دیگر چیزی نمی تواند به بازیکنان تزریق کند جز روحیه که دایی همیشه داشته.امیدوارم در این روزها دایی تنها نماند و همه حمایتش کنند تا موفق شود.در این هفته های آخر تنها روحیه،شانس و حمایت هواداران می تواند باعث موفقیت شود که امیدوارم این اتفاق برای پرسپولیس بیافتد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391