برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

فریدون معینی: انتخاب مربی به رابطه‌ها بستگی دارد

دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۱۲ — ایسنا

رییس سابق کمیته جوانان فدراسیون فوتبال با بیان این که در حال حاضر انتخاب مربی سلیقه‌ای شده است، گفت: رابطه‌ها تاثیر زیادی بر انتخاب مربی در باشگاه‌ها دارند.

فریدون معینی

فریدون معینی، با بیان این که مربیگری در ایران به شغل خوبی تبدیل شده است، اظهار داشت: ما در گزینش مربی‌ها و ارزیابی‌ آن‌ها کار خاصی صورت نمی‌دهیم. فکر می‌کنیم تمام مشکلاتی که در سطح لیگ برتر و لیگ آزادگان داریم به دلیل این است که انتخاب مربی را بدون بررسی کامل انجام می‌دهیم در نتیجه مربی‌هایی که انتخاب می‌شوند از روی یک معیار صحیح نیستند. طبیعتا کسانی که سابقه بازی فوتبال دارند، بهتر می‌توانند در امر مربیگری فعالیت کنند و موفق‌تر باشند.

وی در مورد دانش مربیانی که در لیگ برتر فعالیت می‌کنند، گفت: متاسفانه اکثر مربیانی که در سطح اول فوتبال ما فعالیت می‌کنند دارای دانش فنی قابل قبولی نیستند در نتیجه تغییرات زیادی در کادر فنی باشگاه‌های ما به وجود می‌آید.

معینی در ادامه اضافه کرد: اصول مربیگری حکم می‌کند که کسی که می‌خواهد مربیگری کند باید دانش لازم را کسب کند تا کیفیت‌های لازم را داشته باشد. اگر این‌ها به درستی بررسی شود، کمتر دچار این لغزش‌ها در تیم‌ها می‌شویم. فکر می‌کنم همه تغییرات موجود در باشگاه‌ها، زاییده عدم بررسی‌های لازم قبل از انتخاب مربی است به طوری که در حال حاضر انتخاب مربی به سلیقه‌ها و رابطه‌ها بستگی دارد.

وی یادآور شد: باید در نظر داشت که اکثر بازیکنان بزرگ دنیا مربیان بزرگی نیستند. البته خیلی از مربیان قبل از دوران مربی‌گری فوتبال بازی می‌کردند و چه بسا ستاره بزرگی هم بودند اما این دلیل نمی‌شود که حتما بتوانند مربی بزرگی هم باشند. ما این مسئله را خوب بررسی نمی‌کنیم. باید بدانیم استعداد مربی‌گری را برخی مربیان دارند و برخی ندارند.

معینی افزود: من فکر می‌کنم بسیاری از بازیکنان سابق و پیشکسوت می‌توانند نسبت به استعدادهایی که دارند در بخش‌های دیگر فوتبال مثل استعدادیابی، مدیریت باشگاه‌ها و جاهای دیگر فعالیت کنند. اما متاسفانه همه بازیکنانی که از بازیگری فارغ می‌شوند، فکر می‌کنند می‌توانند مربی بزرگی شوند و در سطح بالا مربی‌گری کنند. باید شایسته‌سالاری در انتخاب مربیان صورت گیرد و کسانی که استعداد مربیگری دارند، برگزیده شوند.

رییس سابق کمیته جوانان فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌های خود در مورد دانش فنی مربیان لیگ برتر افزود: نمی‌توان دقیق گفت که چه تعداد از مربیان لیگ برتر دانش فنی لازم را دارند اما بازتاب کارشان نشان دهنده این است که از دانش فنی لازم برخوردار نیستند. البته نکته قابل ذکر این است که مربیان ما اقدام به یادگیری نمی‌کنند. شما می‌بینید فوتبال امروز خیلی وسیع و گسترده شده است و مربیان باید از هر نظر آمادگی داشته باشند که بتوانند مسائل و مشکلات تیم را حل کنند.: به دلیل عدم دانش فنی لازم است که مربیان ما به بن‌بست می‌رسند و راه حل خوبی برای مشکلاتی که برای آنها به وجود می‌آید،، ندارند. در نتیجه باشگاه مجبور می‌شوند تغییرات مربی را اعمال کنند.

معینی با بیان اینکه فدراسیون فوتبال باید بخش آموزش خود را تقویت کند، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش آموزش هم به کیفیت لازم نرسیدیم زیرا مربیانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند و مدرک مربیگری A دریافت می‌کنند، باید هر دو سال یک بار در کلاس‌های بازآموزی و بروزرسانی شرکت کنند.

فریدون معینی در پایان خاطرنشان کرد: فدراسیون باید با تدوین قانونی اجازه ندهد مربیانی که دانش فنی لازم را ندارند، روی نیمکت تیم‌ها بنشینند. البته باید در نظر داشت که از مدتی قبل که فدراسیون داشتن مدرک A را برای مربیان لیگ برتر اجباری کرد، بعضی از مربیان با دور زدن قانون روی نیمکت نشستند که باید از انجام این گونه کارها جلوگیری کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391