برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مصطفوی: دولت برای فدراسیون فوتبال کاری نکرده است

سه‌شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۱۶ — فارس

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: دولت هنوز کاری برای فدراسیون فوتبال انجام نداده است.

گفت و گوی ویژه خبری شبکه جام جم دوشنبه میزبان داریوش مصطفوی رئیس سابق فدراسیون فوتبال کشورمان بود. صحبت های او به شرح زیر است:

- همکاری باشگاه‌ها با فدراسیون قابل تقدیر است

در ابتدای گفت و گو این موضوع مطرح شد که زمان زیادی تا برگزاری جام جهانی نمانده ، فوتبال ما قرار است برای چهارمین بار در یک رویداد بزرگ شرکت کند ، وضعیت تیم فوتبال ما از زمان صعود به جام جهانی تا به امروز و زمان باقی مانده و اینکه باید چه کاری انجام داد تا موفق باشیم گفت: وضعیت تیم بستگی به این دارد که ما چقدر می توانیم در خدمت تیم باشیم. یعنی کسانی که مسئولیتی در این امر بر عهده دارند روابطشان با سرمربی تیم ملی، مربیان، بدنسازان، باشگاه ها، مربی باشگاه‌ها و با مربیان لیگ برتر چگونه است. همه این‌ها باید همکاری وسیع با فدارسیون داشته باشند تا بتوانیم تیم خوبی را روانه جام جهانی کنیم. در مجموع باشگاه‌ها همکاری خوبی با فدراسیون فوتبال داشته اند . همین که لیگ را تعطیل می کنند . بازیکنان ، مربیان و همه را از فرم اصلی خودشان خارج می کنند این بزرگترین همکاری است و قابل تقدیر است.

- در ۱۹۹۸ آرزوی ما رفتن به جام جهانی بود، دولت برای فدراسیون کاری نکرده است

اساس تدارکات تیم برای جام جهانی است چون جام جهانی جایی نیست که بخواهیم به شوخی برگزار کنیم . جای آزمون و خطا نیست. وقتی فدراسیون فوتبال آلمان برای رفتن بازیکنانش در فاصله یک ساعته از محل فرودگاه تا استادیوم یک فرودگاه اختصاصی برای تیمش درست می‌کند ما هنوز به این فکر می کنیم که با نیجریه بازی کردیم بعدش چه می شود ؟ یک روزی آرزوی ما این بود که به جام جهانی برویم . من در سال ۱۹۹۸ وقتی صعود کردیم به جام جهانی گفتم دیگر وظیفه ما برای اینکه در جمع یکی از ۳۲ تیم باشیم تمام شده است . ما الان باید به فکر مرحله دوم باشیم اما هنوز تحقق پیدا نکرده . آن همکاری لازم هنوز انجام نشده است . همانطور که فوتبال داخل زمین یک تاکتیک خاص دارد در بیرون زمین هم فاکتورهایی دارد . تاکتیک های بسیار زیادی باید در خدمت سرمربی قرار بگیرد باید با فدراسیون همکاری بشود . دولت برای فدراسیون کاری نکرده است .

- در جام جهانی ۱۹۹۸ کم تجربه بودیم وگرنه به مرحله دوم صعود می کردیم

داریوش مصطفوی در خصوص جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و بازی های تیم ملی در آن زمان گفت : مسابقه ایران و آمریکا یکی از بهترین بازی های آن دوره محسوب شد. با توجه به وضعیتی که ایران و امریکا داشت در خانه سیاست فیفا هم از بازی جوانمردانه این دو تیم تقدیر کرد. آن روز می طلبید ما برویم به مرحله دوم ، رفتن ما به مرحله دومآن روز کار سختی نبود . ما یک گل خوردیم از یوگسلاوی آن هم روی ضربه کاشته و مدافعان ما روی این ضربه ایسگاهی جاگیری خوبی نکردند . من افسوس می خورم تنها جایی که ممکن بود تیم ایران برود به مرحله دوم و خیلی راحت هم برود همان دوره ۹۸ بود . من امیدوار هستم جام جهانی این دوره برزیل و جام های آینده بیشتر به فکر تدارکات برای تیمی باشیم که ۷۰ میلیون چشم به رفتن تیم به برزیل را دارند . ما در ۱۹۹۸ کم تجربه بودیم . تنها جایی که نمی شود تجربه بیاموزی در جام جهانی است. با کوهی از تجربه می روید به جام جهانی و وقتی برمی گردید و فیلم های بازی‌ها را نگاه می کنید می بینید که کجای کارهایتان ایراد داشت و تجربه های اندکی که نداشتند کجا بوده است. یک ضربه کاشته صعود را از ما گرفت.

-فدراسیونی که خوب کار می‌کند نباید قیچی شود

داریوش مصطفوی درباره جوانگرایی در سال ۹۸ گفت : اوج جوانگرایی در فوتبال ما در سال ۹۸ شد . خداد عزیزی، علی دایی، کریم باقری، مهدی مهدوی کیا از کجا آمدند. مهدوی کیا، بسیار بازیکن باهوش، زیرک، فنی، پا به توپ و خوب بود. وقتی یک فدراسیون موفق هست نباید قیچی شود . باید بگذارند کارش را بکند. همه ما جمع شده ایم تا نام ایران را بالا ببریم در بالا بردن نام ایران همه باید دوست باشیم.

- تعطیلی لیگ برای جام جهانی خوب است

مصطفوی که در جام جهانی ۱۹۹۸ رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود درباره تجربیات خودش در این روزها گفت : ببینید امروز کی روش تقاضا می‌کند لیگ تعطیل شو . همه تابع هستند و می گویند لیگ تعطیل شود من هم موافقم. من مخالف این نیستم که لیگ تعطیل شود و بازیکنان در اختیار تیم ملی قرار بگیرند . من هم سال ۹۸ لیگ را تعطیل کردم . خیلی انتقاد به من کردند . خیلی به من بد گفتند. ما دو حالت داشتیم یا با یک تیم خوب به جام جهانی می رفتیم. یا با یک لیگی که ۴ - ۵ بازیش مانده بود و بازیکناش در اختیار تیم قرار گرفته بودن به جام جهانی می رفتیم . آن روزها ما یک مجمع کوچکی داشتیم نشستیم صحبت کردیم دیدیم اگر بازیکنان در اختیار سرمربی قرار بگیرند خیلی اثرش بیشتر از این است که بروند فوتبالی بازی کنند که اثارش به تیم ملی منتقل نمی شود . بله من موافق تعطیلی لیگ هستم ولی نه اینقدر.

- حضور دولت باید در باشگاه‌ها کمرنگ شود

داریوش مصطفوی درباره بازیکنان مهاجر گفت: اصلا مخالف حضور این بازیکنان نیستم اما من مخالف این هستم که این لیگی که میلیاردها تومان دارد خرجش می شود و دست فدراسیون و دست سازمان لیگ و دست باشگاه های ما در کاسه دولت هست و نباید اینطور باشد و در آوردن از کاسه دولت چیزی عایدمان نمی شود و یک باشگاهی درست می کنیم که باشگاه پرسپولیس و استقلال به این حالت باشند. باشگاه تراکتورسازی و همه باشگاه‌ها دارند از دولت پول می گیرند. من اعتقاد دارم اشکال ما حضور دولت در فوتبال ما است. حضور دولت باید در فوتبال کمرنگ شود. ما ایرانی هستم فدراسیون فدراسیون جمهوری اسلامی است باید با دولت همکاری داشته باشد اینکه دولت کمک مالی می‌کند بد است و من مخالفم. بحث واگذاری استقلال و پرسپولس هم من فکر نمی کنم اتفاق بیفتد.

- ما نیاز به غیر فوتبالی‌ها نداریم

داریوش مصطفوی درباره فرق فدراسیون خودش با فدراسیون کفاشیان گفت: بودجه آن زمان ما ۴۵ میلیون تومان بود. امروز بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی دارند. وقتی در خرج کردن مدیریت نباشد وقتی ندانیم این پولها کجا خرج می شود و کنترل در خرج کردن نباشد. بازیکن سالاری وجود دارد . وقتی سرمربی حرفی را می زد بازیکنان ما گوش می کردند. امروز بازیکن با خبرنگار و دلالش صحبت می‌کند که این کار را انجام بدهد یا ندهم . اصلا شکل فوتبال به دلیل ورود آدم های غیر فوتبالی عوض شده . اصلا من به آقای کفاشیان کاری ندارم آقای کفاشیان دارند زحمت خودشان را می کشند. فوتبال ما احتیاج به آدم های غیر فوتبالی ندارد ما در دکان خودمان همه رقم آدم داریم که بتوانند بیایند و به این فوتبال خدمت کنند.

- ۵ تا ۷ بازی تدارکاتی برای تیم ملی لازم است

مصطفوی درباره بازی تیم ملی با گینه گفت : اصلا خوب بازی نکردیم . اگر با این شکل و با این ترکیب برویم در جام جهانی امیدورا کننده نیست .

من فکر می کنم بازی با نیجریه حساسیتش بیشتر است و ما در برزیل بازی می کنیم ولی با گینه در تهران بازی کردیم . در این ۱۰۰ روزی که ما فرصت داریم حداقل شرایط ۵ تا ۷ بازی تدارکاتی باید برای تیم ملی آماده شود با حرف و سخنرانی نه با عمل . امروز خیلی از تیم های بزرگ دنیا هستند که به جام جهانی راه پیدا نکردند و می توانند بیایند و با ما فوتبال بازی کنند . ما باید با تیپ های مختلف فوتبالی بازی کنیم .

- قلعه نویی باهوش ترین مربی ایران است

داریوش مصطفوی درباره سرمربی تیم ملی گفت :باید کی‌روش را آورد سرجای خوش که شما یک سرمربی هستید اگر کی‌روش قبول کند که یک سرمربی است من موافق کی‌روش هستم اما اگر کی‌روش بگوید که رئیس فدراسیون باید بنشیند و حرفهایش را گوش کند من قبول ندارم . من به کی‌روش اعتقاد دارم اما آقای قلعه نویی باهوش ترین مربی ایران است . به دو جهت می توانید مربیان را بسنجید یکی از جهت جام‌ها ، کاپ‌ها ، مقام‌ها و افتخاراتی که در فوتبال به دست می آورند . دوم معلم بودنشان و اینکه با بازیکن شوخی ندارند و با بازیکن حرفای زیادی را نزدن و در سطح یک مربی کار کردن من قلعه نویی را پسندیدم . ولی در زمانی که من به قرعه کشی جام جهانی ۹۸ رفتم مارسی با بیلاردو صحبت کردم و در آن زمان دکتر بیلاردو سرمربی تیم ملی آرژانتین بودند و ایشان گفتند بعد از جام جهانی من می آیم ایران . هزینه آمدنشان به ایران آن زمان ۲ میلیون دلار بود . من با موسسه کوکاکولا صحبت کردم تا هزینه این مربی را تامین کنیم ولی مورد موافقت قرار نگرفت .

- عیار کی‌روش در جام جهانی سنجیده می شود

داریوش مصطفوی درباره اینکه قبلا گفته بود که ما کی‌روش به جام جهانی صعود نمی کنیم گفت : همه ایران می گفتند به جام جهانی نمی رویم. ما بر اثر یک حادثه به جام جهانی رفتیم. جوهر و عصاره کی‌روش در جام جهانی مشخص می شود . یعنی بازی با آرژانتین ، نیجریه و بوسنی . ما باید تشکر کنیم از تیم استقلال و به خصوص امیر قلعه نویی برای صعود به جام جهانی چون در بازی با کره جنوبی ۷ بازیکن این تیم بسیار تاثیر گذار بودند.

- خوب بازی کنیم ولی صعود به مرحله دوم نکنیم مهم نیست

مصطفوی درباره عملکرد بازیکنان تیم ملی در جام جهانی گفت : اعتقاد دارم که حتی اگر به دور دوم هم نرویم اما خوب بازی کنیم یعنی تیم خوبی بودیم و مردم خوشحال می شوند. فوتبال تنها شغلی است که زحمت زیادی دارد اما قدردانی از آن به اندازه زحمتش نمی شود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391