برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کفاشیان: یا ضرغامی ۱۶۰ میلیارد می دهد یا فدراسیون تلویزیون می زند

شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۴۴ — خبرآنلاین

وزیر اولتیماتوم داده . البته کفاشیان می گوید اختیار تام داده است. سال بعد و لیگ برتر چهاردهم یک ویژگی مهم دارد. اینکه هر قراردادی بسته شود ، ارقامش را همه مردم می دانند.

علی کفاشیان

لیگ چهاردهم قرار است تغییراتی بنیادین با همه لیگ های گذشته داشته باشد. قرار است درهای فوتبال به روی دلال‌ها بسته شود و قرار است شخص شود پشت پرده فصل نقل و انتقالات چه اتفاقی می افتد. آخرین تحلیل کارشناسان وزارت ورزش که در قالب جزوه ای به دفتر وزیر ارسال شده است ، لیگ برتر فوتبال و دسته پایین ترش رقمی نجومی و برابر هزار و دویست میلیارد تومان هزینه داشته است. رقمی نزدیک به نیمی از بودجه سالانه رسانه ملی یا برابر با کل بودجه پیشنهادی برای وزارت ورزش که کمتر از ۳۰ درصد ان محقق شده است. دلالی ، فساد و زیر میزی این‌ها پیوست های فوتبالند که سلسله اتفاقاتش از کارت به کارت تا زیر میزی به نهاد های بالای نظارتی کشور رسید و مجلس و خیلی از نهادهای مهم امنیتی را حساس کرد. حالا اما اراده ای ایجاد شده برای مبارزه با این بحران.

وقتی وزارت ورزش حساس شد

گزارش های رسیده به دفتر وزارت از اتفاقاتی می گوید که آنها را حساس کرده. اینکه به جای ۱۲۵ میلیون به یک بازیکن ۸۰۰ میلیون داده شده و ارقامی از این دست تا وزیر در جلسات متعدد هفته های گذشته اش با مسئولان سازمان لیگ برتر و فدراسیون فوتبال خواهان برخورد جدی با فساد در فوتبال باشند. دستوری که به بازگشت سقف قراردادها به لیگ برتر معروف شد اما حالا این بار علی کفاشیان از جزئیات تصمیم جدید می گوید:« اسمش را سقف قرارداد‌ها نمی گذاریم. اولا می خواهیم شفاف سازی کنیم. خسته شدیم از این آمارسازی‌ها و این همه حرف ضد و نقیض. این بار خیلی جدی وارد می شویم و همه چیز را بررسی دقیق می کنیم. می خواهیم مثل همه دنیا ، تیمداری را با هزینه های فوتبالی برای تیم‌ها ممکن کنیم. »

او اول رقم هزار و دویست میلیارد را رد می‌کند و می گوید:« همین تخمین های اشتباه است که باعث شده تا مسئولان عالیرتبه کشور حساس شوند. اگر من رئیس فدراسیونم که هر باشگاهی را می بینم دستش به سوی ما دراز است. از بین همه بازیکنان می گفتند گرانترینش جواد نکونام است که یک بخش اول قراردادش از طلب های استقلال از سازمان لیگ پرداخت شد و باقی اش مانده. او هر روز از ما پیگیر پولش است و دیگر پولی نیست که به او بدهند. ما ۱۶ تیم لیگ برتری داریم که اگر ۳۰ میلیارد هم هزینه کرده باشند می شود نزدیک ۵۰۰ میلیارد. باز هم این رقمی که شایعه شده نیست.»

کفاشیان تلویزیون می زند

رئیس فدراسیون بعد از این شروع می‌کند به ارائه راهکارش برای حل مشکل قراردادهای نجومی. فدراسیونی‌ها در ایده آل های شان همان الگویی را در ذهن دارند که یوفا برای لیگ اروپا ترسیم کرده است:« افزایش درآمدهای لیگ و سهم تیم‌ها راهکار مشخص ماست. سقف درآمدهای محیطی ما امسال به رقمی نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان می رسد. این مزایده برگزار شده ، رقم های پیشنهادی برای قراردادها را رقمی در این حد اعلام کرده است. ما همین پول را هم ایسشتادیم تا از صدا و سیما بگیریم. جمع این دو رقم یعنی رسیدن تیم‌ها به درآمدی بالای ۱۰ میلیارد تومان از هزینه های لیگ. یعنی داشتن استقلال مالی.»

اما این پول‌ها محقق می شوند؟ کفاشیان می گوید:« قرارداد مان با تبلیغات محیطی که زیر نظر نهادهای ذی صلاح در روز های آینده منعقد می شود. برای گرفتن حق مان از صدا و سیما هم کوتاه نمی آییم. ما با نمایندگان مجلس هم صحبت کردیم و از اداره قوانین مجلس استعلام گرفتیم. دو راهکار برای صدا و سیما داریم. ابتدا اینکه حق پخش بدهند و این رقم هم باید ۱۶۰ میلیارد تومان باشد یا اینکه ما یک شبکه مخصوص فوتبال تاسیس می کنیم و بازی‌ها را به صورت انحصاری پخش می کنیم آن وقت ما به آنها پول می دهیم. اگر این اتفاق بیفتد همه چیز مشخص و شفاف پیش خواهد رفت.»

اخراج تیم های خاطی از لیگ

درآمدزایی برای لیگ راهکار مشخص است. وقتی ورودی پول‌ها مشخص باشد ، می توان هزینه‌ها را هم شفاف اعلام کرد. رسیدن به مرز ۳۰۰ میلیارد تومان یعنی هر تیم لیگ برتری به محض ورود به لیگ برتر ، به ۶۰ درصد هزینه های تیمداری خود می رسد. اسپانسرینگ و هزینه های جاری خارج از چارچوبش هم تنها باید ۴۰ درصد دیگر از هزینه هایش باشد. راهکار مشخص فدراسیون برای شفاف سازی ، قانونی کردن و اعلام شفاف قراردادهاست:« راستش این بحث اعداد و ارقام باید سامان پیدا کند. ما به تیم های صنعتی هم خیلی جدی حرف های مان را زدیم. وزیر محترم به ما اختیار تام دادند و گفتند در استقلال و پرسپولیس این طرح اجرا می شود . سایر تیم‌ها را هم از طریق دیگر نهادها زیر نظر داریم. گفتیم اگر کسی قراردادهای غیر شفاف امضا کند یا ریخت و پاش مالی داشته باشد با شخص مدیر برخورد می شود و اجازه فعالیتش را لغو می کنیم. » این البته تمام برنامه برخورد فدراسیونی‌ها نیست و تهدید های کفاشیان تندتر هم می شود:« اگر نهادی بر استفاده از مدیرش اصرار داشت ، اشکالی ندارد ، قدمش روی چشم ، کل تیمش را از لیگ کنار می گذاریم. باید بساط این ریخت و پاش های الکی و ابهام در قرارداد‌ها از فوتبال جمع کنیم . امسال مصمم هستیم که این کار را بکنیم.»

برخورد با ناپاکی‌ها در فوتبال و فساد ناشی از پولشویی یکی از خواست های مهمی بود که محمود گودرزی ، وزیر جدید ورزش در برنامه هایش اعلام کرده بود. شفاف سازی و مبارزه با زیر میزی از راهکارهاست. راهی که دیگر باعث نشود بازیکنی بخشی از قراردادش را میله گرد بگیرد یا ویلا برای مربی خریده شود. این خواسته البته کمی بالاتر از وزیر و در میان وزرای رده بالای تیم های صنعتی هم گرفته شده تا همه در سال هایی که اصل بر اقتصاد مقاومتی است ، جلوی اسراف در فوتبال گرفته شود. اجرای این طرح و محدودیت سقف تیمداری سبب می شود تا تیم‌ها هم میزان قراردادهای شان را کاهش دهند و هم اینکه گردش بازیکنان ایجاد شود. بازیکنانی هم که این چرخه و دریافت‌ها را درخور نمی دانند ، حتما می توانند به تیم های غیر ایرانی منتقل شوند. اگرچه در مراحل بعدی ممکن است برای بازیکنانی که در لیگ های کشورهای همسایه بازی می کنند ، محدودیت هایی برای حضور در تیم های ملی درنظر گرفته شود.

قراردادهای زیرمیزی ریشه کن می شوند؟

اما با این شیوه فدراسیون قصد دارد یکبار برای همیشه گامی بلند به سوی پاکسازی فوتبال بردارد:« ما چاره ای نداریم. باید شفاف باشیم. به همه هیات‌ها اعلام کردم که هر قراردادی ثبت می کنند را عینا روی سایت های شان منتشر کنند. آنچه برای ما سند است ، همین برگه منتشر شده است و هر کس قرارداد زیر میزی ببندد حتما با برخورد تند روبرو می شود.»

آیا این اتفاق می افتد؟ کفاشیان اصرار دارد ایستاده تا در ششمین سال ریاستش گامی به سوی فوتبال پاک بردارد. وزیر ورزش فشار زیادی گذاشته تا فدراسیون فوتبال این طرح را انجام دهد و باید دید تمام این اصرار‌ها اتفاقی خوشایند را برای فوتبال مان رقم می زند؟

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391