برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

امیررضا واعظی آشتیانی: قرارداد استقلالی‌ها هم باید افشا شود

چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۵۸ — قانون آنلاین

گودرزی باید بعد از انتخاب افراد مورد نظرش وظایف آنها را کاملا روشن به آنها ابلاغ کند و پیش از هر چیزی ساختار سازی مناسب را در دستورکارشان قرار دهد تا آماده واگذاری به بخش خصوصی شوند.

امیرضا واعظ آشتیانی

افشای رقم قرارداد کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس حواشی بسیاری به دنبال داشت. اقدامی که از سوی وزارت ورزش پی‌ریزی شد تا مشخص شود محمود گودرزی در بحث روشن‌گری‌های فوتبال عزمی جدی دارد و روحیه‌ای جنگ‌طلبانه. گام بعدی برای گودرزی حالا وضعیت استقلال دیگر باشگاه پایتخت‌نشین است. باشگاهی که به تازگی حسابرس‌های وزارت ورزش را در خود دیده و یقینا در آینده‌ای نزدیک چنین جنجال بزرگی را هم به خود خواهد دید.
امیررضا واعظی آشتیانی مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال از جمله افرادی است که وزارت ورزش را برای روشنگری در تمام عرصه‌های فوتبال تشویق می‌کند.

او معتقد است که محمود گودرزی با این کار می‌تواند نام خود را جاودانه کند و در عین حال از او می‌خواهد پای هزینه‌های احتمالی کارش بایستد. واعظی آشتیانی در گفت‌وگویش بر افشای رقم قرارداد کادر فنی و بازیکنان استقلال هم تاکید می‌کند.

افشای رقم قرارداد کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس طی دو روز گذشته حواشی بسیاری را در پی داشته، چرا؟

به هر حال در فوتبالی که هیچ کجای آن حرفه‌ای نیست نباید انتظار دیگری داشت. شفاف‌سازی در فوتبال مدرن دنیا یکی از مولفه‌های حرفه‌ای گری است. وقتی در فوتبال ما هیچ چیز و هیچ کس حرفه‌ای نیست و مدیران آن در دنیای آماتور زیسته‌اند، طبیعی است که باید واکنش منفی هم به چنین رفتاری از سوی وزارت ورزش داشته باشند. من ۶ سال است تاکید می‌کنم باید صورت‌های مالی باشگاه‌ها شفاف باشد و حرکت به سوی حرفه‌ای گری با مخفی‌کاری امکان‌پذیر نیست کسی گوش شنوایی ندارد. دقیقا عین روز روشن بود که چنین حرکتی از سوی وزارت ورزش واکنش‌های منفی بسیاری را در پی خواهد داشت.

پس شما با تصمیم وزارت ورزش در افشای رقم قرارداد پرسپولیسی‌ها موافقید؟

صد در صد. اتفاقا باید این کار خیلی پیش‌تر از این انجام می‌شد. من الان ترس دارم بعد از عبور از خان اول دستگاه‌های نظارتی و وزارت ورزش به سادگی از کنار قضیه بگذرند. متاسفانه قدرت لابی و برخی دوستی‌های عجیب در گذشته فرصت طرح چنین مسائلی را گرفته بود و وزارت ورزش باید محکم پای همه چیز بایستد. مطمئن باشید مسائل خیلی پیچیده‌تر از این هم وجود دارد.

اما علی پروین به عنوان سرپرست باشگاه پرسپولیس و مجموعه بازیکنان و کادر فنی این تیم در طول دو روز گذشته بدترین حملات را به وزارت ورزش و شخص وزیر داشته‌اند. این نشان از این نیست که هنوز ظرفیت لازم برای چنین رفتارهای انتحاری وجود ندارد؟

اولا عرض کنم که من از جمله مخالفان اصلی انتخاب علی پروین به عنوان شخص اول مدیریتی پرسپولیس بودم و این را همان موقع گفتم. متاسفانه وزارت ورزش با این کار خود سطح مدیریتی، مدیریت ورزش و فوتبال را نازل کرد و ای کاش همان موقع قائم مقام باشگاه امور را به دست می‌گرفت. واقعا من تاسف می‌خورم از نگاه‌های نازل و جمود. من درک نمی‌کنم چرا یک بازیکن فوتبال که سطح سوادش به اندازه خواندن و نوشتن هم نیست باید ۵۰ میلیون تومان را پول تو جیبی بخواند و با یک جمله کل ساختار یک تشکیلات را زیر سوال ببرد. امروز مردم ما به لحاظ اقتصادی در مضیقه‌اند و واقعا باید با چنین رفتارهایی به شدیدترین شکل برخورد کرد.

رفتن به دل چنین کاری برای وزیر ورزش ریسک نیست؟

به هر حال آقای گودرزی خواسته یا ناخواسته پا به چنین عرصه‌ای گذاشته و باید هم محکم بایستد. او باید قاطع باشد و قاطع برخورد کند. وزیر باید بداند که تمامی هجمه‌ها علیه‌اش هدفمند است و از جاهای خاصی مدیریت می‌شود. او بهتر است آماده شنیدن برخی شعارها در بازی استقلال و تراکتور هم باشد چون خط و ربط‌ها از همین الان داده شده و سکوها کاملا هماهنگ شده‌اند.

چه شعاری؟

مثلا «گودرزی یادت باشه فلانی باید باشه» و از این دست شعارهای تکراری.

فکر می‌کنید دست‌های پشت پرده و لابی‌های پرقدرت اجازه افشای قراردادهای مالی باشگاه استقلال را هم خواهد داد؟

با اینکه همه ما می‌دانیم دفاع از بیت‌المال همیشه هزینه دارد اما قطعا باید این اتفاق بیفتد. من اخیرا تماسی با نصرا... سجادی معاون وزیر ورزش داشتم و به او گفتم حالا که بحث حسابرسی دو باشگاه استقلال است لطف کنید و حسابرسی‌ها را از دوره های قبلی مدیریتی استقلال مخصوصا دوره بنده شروع کنید تا مشخص شود چه کسی خدمت کرده و چه کسی مسبب ورشکستگی و عقد قراردادهای میلیاردی امروز است. ضمن اینکه امیدوارم وزارت ورزش بعد از روشن شدن قضیه برخورد مناسب را با مسببان و متخلفان هم بکند.

اما سوال اساسی این است که آیا در مجموعه باشگاه استقلال هم چنین رقم‌های نجومی به ثبت رسیده یا نه؟

قطعا تفاوتی وجود ندارد چون این ادبیات و این ارقام مختص یک باشگاه نیست. به نظرم این شفاف‌سازی‌ها باید کاملا هدفمند و ادامه‌دار باشد. به هر حال این شفاف‌سازی‌ها هرچه نداشته باشد کاملا روشن می‌کند دوستانی که دائما از عشق به مردم می‌گویند و منت سر آنها می‌گذارند، در یک فصل چه رقم‌های میلیاردی دریافت می‌کنند.

برای این قصه شفاف‌سازی‌ها عاقبت خوبی می‌بینید و فکر می‌کنید این استراتژی وزارت ورزش نقشی در پاک شدن فوتبال سراسر ناپاک ایران خواهد داشت؟

اگر دقت کنید هر از گاهی برخی می گویند فوتبال پاک است چون خودشان اصل ناپاکی‌اند. آنها از اینکه فوتبال پاک شود هراس دارند و همیشه در مقابل پاک شدن آن مقاومت می‌کنند. همین افراد هم رسانه دارند و هم ابزار تبلیغ و لودگی. اینها چندین و چند سال است با همین روش‌ها جلو می‌آیند و باید جایی جلوی‌شان گرفته شود. اکنون وزیر ورزش یک ماجرای بزرگ را کلید زده و باید پای هزینه‌های آن هم بایستد.

حمله‌هایی که به وزیر می‌شود را باید کجای این پروسه تعریف کرد؟

اتفاقا این نشان می‌دهد که وزیر ورزش انگشت روی جای‌درست گذاشته و آبی بوده بر لانه مورچه. آقای گودرزی از جای بسیار خوبی شروع کرده و خوشبختانه مقتدرانه هم ایستاده است. من فکر می‌کنم این هجمه‌ها چندی بعد و وقتی افکار عمومی از همه چیز آگاه شود متوقف خواهد شد و شرایط دگرگون می‌شود.

فکر نمی‌کنید تغییرات ترکیب هیات مدیره سرخابی‌ها می تواند برخی از دغدغه‌های‌ وزیر ورزش را کم کند؟

به هر حال این دو باشگاه نیاز به هیات‌مدیر‌ه‌های مقتدر دارند. افرادی که از عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشند نه مثل نمایندگان مجلس که همه دغدغه‌شان مطرح کردن خودشان برای رای گرفتن از مردم شهر‌هایشان است. گودرزی باید بعد از انتخاب افراد مورد نظرش وظایف آنها را کاملا روشن به آنها ابلاغ کند و پیش از هر چیزی ساختار سازی مناسب را در دستورکارشان قرار دهد تا آماده واگذاری به بخش خصوصی شوند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391