برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

هاشمیان: دوست دارم سرمربی ایران شوم

یکشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۳، ساعت ۱۲:۴۵ — مهر

مهاجم پیشین تیم ملی ایران که امتحانات ورودی دوره سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان را با موفقیت پشت سر گذاشت، در مورد تفاوت این مدرک با مدارک مربیگری AFC گفت: کلاس مربیگری در آلمان ۱۰ ماه است و اینگونه نیست که بعد از ۲ هفته بتوانید مدرک مربیگری بگیرید. وی همچنین اعلام کرد آرزویش این است که روزی در بوندس‌لیگا سرمربی شود، هرچند کار سختی است.

وحید هاشمیان

وحید هاشمیان پس از موفقیت در امتحانات ورودی دوره سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان، از ماه ژوئن در این دوره آموزشی شرکت می‌کند. وی در مصاحبه با دویچه وله از شرایط سخت پذیرش در این کلاش آموزشی و اهداف بعدی خود می‌گوید.

او پس از فعالیت به عنوان فوتبالیست حرفه‌ای طی سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱ میلادی در تیم‌های بوخوم، هامبورگ، بایرن مونیخ و هانوفر در عرصه بوندس لیگا، اخذ مدرک‌های مربیگری A و B و همچنین ۲ سال سرمربیگری در لیگ دسته پنجم آلمان، شرایط حضور در امتحانات ورودی سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان را برای خود مهیا کرد.

وی در گفتگو با دویچه وله از و انگیزه خود برای سرمربیگری در عرصه فوتبال بوندس لیگای آلمان و تیم ملی فوتبال ایران در آینده می‌گوید:

اعلام شرایط حضور هاشمیان در این خصوص گفت: در زمانی که فوتبال بازی می‌کردم، مدارک مربیگری‌ام را گرفتم و بعد از پایان دوران فوتبالم احتیاج بود یکسال در آلمان مربیگری کنم. یکی از شرایط حضور در این کلاس این است که به مدت یکسال در لیگ‌های ۴،۵ و ۶ کشور آلمان سرمربی باشید و یا در لیگ‌های یک، ۲ و ۳ کمک مربی باشید، یا در تیم‌های زیر ۱۹ سال‌های بوندس لیگا سرمربی شوید.

هدفم بعد از خداحفظی از فوتبال شرکت در این دوره بود وی اضافه کرد: من در این ۲۰ ماه که از فوتبال خداحافظی کردم، هدفم این بود که این شرایط را بدست آورم. همچنین زبان آلمانی‌ام را از نظر نوشتاری بهتر کردم زیرا در آلمان دو زبان عامیانه و رسمی وجود دارد که سعی کردم زبان رسمی‌ام را بهتر کنم به خاطر اینکه در دوره‌های پیش عده‌ای به همین دلیل رد شدند.

نحوه برگزاری آزمون ورودی دوره ارشد مربیگری مهاجم پیشین تیم ملی ایران در ادامه تاکید کرد: در این امتحان که ۳۰۰-۴۰۰ نفر با دریافت مدارک، ثبت نام می‌کنند، تنها از سوی این مرکز ۶۱ نفر انتخاب می‌شوند. این ۶۱ نفر در دو گروه ۳۰ و ۳۱ نفره، در سه روز امتحان نوشتن، صحبت کردن و عملی درون زمین را می‌دهند. تیمی از روانشناس، مربی و کارشناس در نهایت به مربیان نمره می‌دهند که در نهایت از بین این ۶۱ نفر به ۲۴ نفر نمره قبولی می‌دهند. خوشبختانه این اتفاق برای من افتاد و مجوز حضور در این دوره را بدست آوردم.

هدفم بعدی‌‌ام قبولی در این دوره است وی ادامه داد: البته تعریف از خودم نباشد، پشت کاری که در این مدت داشتم و کمک دوستان باعث شد که جزو این سهمیه باشم و جزو نفرات برگزیده برای حضور در دوره سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان در فصل ۱۵-۲۰۱۴ باشم. هدف بعدی‌ام قبول شدن در این کلاس است زیرا دوست دارم بتوانیم مدرک این دوره که در اروپا به آن پرولیسانس گفته می‌شود، را بگیرم.

بررسی پتانسیل‌های مربی شدن هاشمیان در مورد جزئیات سخت امتحانات ورودی این دوره، خاطرنشان کرد: یکی از شرایط آن، گفتگوی ۲۵ دقیقه‌ای است که روانشناس از شما سوالات خاصی را می‌پرسد. مثلا در مورد اینکه چرا می‌خواهید مربی شوید و انگیزه شما چیست؟ از شما سوال می‌شود. سپس سوالات تاکتیکی از شما پرسیده می‌شود. در نهایت شرایطی را بررسی می‌کنند که آیا فرد پتانسیل مربی شدن را دارد زیرا می‌خواهند فضایی را در یک سال به او بدهند، درحالیکه محدودیت فردی و زمانی برای انتخاب شدن وجود دارد.

فرمول‌های خاص برای دریافت مجوز حضور وی در ادامه افزود: در نهایت کمیته‌ای نمرات را بررسی کرده و بر اساس فرمول‌های خاص که آنها را نمی‌دانم، در مورد انتخاب فرد تبادل نظر می‌کنند. در نهایت آنچه مهم بوده این است که شما باید مدارک لازم را دریافت کرده، در تیم‌های مورد نظر آنها مربیگری کرده باشید، در امتحانات قبول شوید و مجوز حضور در دوره سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان را بدست آورید. برخی از شرکت کنندگان برای دومین مرتبه در این امتحان شرکت می‌کردند و در دوره‌های گذشته بودند افرادی که برای سومین مرتبه در این آزمون حضور می‌یافتند.

هدف بعدی‌ قبول شدن در دوره ارشد مربیگری آلمان سرمربی پشنین تیم تیم اوبرلیگایی "نیندورفر تی اس وی" در مورد اهداف بعدی‌اش در فوتبال آلمان اظهار کرد: در فوتبال برنامه‌ریزی خیلی مهم است اما برنامه‌ریزی همیشه دست آدم نیست. من می‌خواهم پله پله پیش بروم و اولین هدفم این است که در این کلاس نمره‌های خوبی گرفته، شاگرد خوب این کلاس باشم و در نهایت قبول شوم زیرا در دوره‌های پیش افرادی بودند که رد شدند.

هدف و آرزویم سرمربی شدن در بوندس‌لیگا است وی در ادامه خاطرنشان کرد: آرزویم این است که یک روزی در بوندس‌لیگا سرمربی شوم، هرچند کار سختی است زیرا با شرایط موجود کار کردن در بونس‌لیگا خیلی سخت است. البته دوست دارم پله پله بالا آمده و به این هدف برسم.

برگزار کردن دوره مربیگری آلمان در ایران هاشمیان در ادامه به نکته جالبی اشاره کرد: همچنین می‌خواهم روزی بتوانم این دوره کلاس مربیگری که در فوتبال آلمان برگزار می‌شود، را به خوبی یاد بگیرم تا بتوانم این دوره را در کشورم برگزار کنم و این علم را به هموطنان و مربیان ایرانی انتقال دهم.

می‌توانم در دوره سرمربیگری ارشد قبول شوم تایفون کرکوت یک مربی ترک تبار است که سرمربی تیم هانوفر در بوندس لیگا شده است، آیا شما روزی می‌توانید مانند او سرمربی یک تیم در بوندس‌لیگا شوید؟، وی به این پرسش اینگونه پاسخ داد: صددرصد زیرا من مربیان زیادی دیده‌ام که به چنین موفقیت‌هایی رسیده‌اند. یکی از سوالات روانشناس در این کلاس از من این بود که فکر می‌کنید می‌توانید در این دوره سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان قبول شوید که من هم گفتم بله زیرا قبل از من خیلی‌ها در این آزمون قبول شدم، پس من هم می‌توانم.

ارتباطات سالم، پیشرفت علمی و لیاقت عامل مربی شدن مهاجم پیشین تیم ملی ایران اضافه کرد: اما همانطور که می‌دانید بعضی مواقع ارتباطات خاصی باعث می‌شود یک فرد سرمربی تیمی شود. گاهی وقت‌ها شاید فردی سابقه سرمربیگری در آلمان را نداشته اما سرمربی یک تیم شده است. ارتباطات خیلی مهم است و علم و کارایی هم خیلی اهمیت دارد. به نظرم مخلوطی از ارتباطات سالم، پیشرفت علمی و لیاقت می‌تواند به فرد کمک کند. فعلا هدفم این است اما در فوتبال هیچ چیزی مشخص می‌شود.

کلاس مربیگری در آلمان ۱۰ ماه است نه دو هفته! "کیفیت علمی درجه سرمربیگری ارشد فدراسیون فوتبال آلمان را با درجه ارشد مربیگری AFC مقایسه کرد زیرا بسیاری از مربیان شاغل در فوتبال ایران این مدرک را دارند؟" وی در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: من نمی‌توانم ارزش کار آنها را کم یا زیاد کنم زیرا در این کلاس‌ها حضور نداشتم. نکته مهم این است که کلاس مربیگری در آلمان ۱۰ ماه است و اینگونه نیست که بعد از ۲ هفته بتوانید این مدرک را بگیرید. البته دوره پرولیسانس در کشورها و کنفدراسیون‌های مختلف متفاوت بوده، اما در آلمان این کلاس بسیار جدی و مدت زمان آن از همه جای دنیا بیشتر است.

مدارک مربیگری در آسیا در اروپا اعتباری آنچنانی ندارد هاشمیان صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: شما باید ۱۰ ماه کار و تلاش کنید تا این مدرک را به شما بدهند. تا آنجا که من می‌دانم مدارک مربیگری در آسیا، در اروپا اعتباری آنچنانی ندارد اما من از کلاس‌هایی که در آسیا می‌گذارند، بی‌اطلاع هستم.

انتخابات در تیم‌های فوتبال و ملی ایران غیر عادی است "پس از دریافت مدرک ارشد سرمربیگری فوتبال آلمان زودتر یا دیرتر پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی ایران هم به شما داده خواهد شد، آیا این نکته نیز یکی از انگیزه‌های شما نیز هست؟" وی به این سوال هم اینگونه پاسخ داد: شما سوال سختی کردید زیرا بعضی مواقع انتخابات در تیم‌های فوتبال و ملی ایران غیر عادی است ولی از نظر علمی در حال تقویت خودم هستم و از نظر تجربه هم همینطور.

دوست دارم اگر لیاقت داشتم، سرمربی تیم ملی شوم سرمربی پشنین تیم تیم اوبرلیگایی "نیندورفر تی اس وی" در پایان گفت: هرکسی آرزو دارد بازیکن یا سرمربی تیم ملی کشورش باشد. البته امیدوارم این آرزوها برای همه باشد، فقط با لیاقت باشد نه رابطه. من هم دوست دارم اگر روزی لیاقت داشتم، این اتفاق برایم بی‌افتد اما اگر کسی لیاقتش از من بیشتر باشد، صددرصد آن شخص باید به این سمت دست پیدا کند ولی نباید رابطه حرف اصلی را در این انتخاب بزند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391