برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خواننده ترانه تیم ملی: جام جهانی جای دوستی هاست وما هم بدنبال موسیقی صمیمی بودیم

شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۰:۱۶ — ایرنا

ترانه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ سرانجام روز یکشنبه گذشته رونمایی شد و واکنش‌ها به این ترانه و آهنگ آن بسیار متفاوت بود.

تعدادی این ترانه را نسبت به ترانه های قبلی تیم ملی در سال های ۱۹۹۸و ۲۰۰۶ برجسته تر و برخی دیگری آن را فاقد روح حماسی دانستند.به همین منظور سراغ احسان خواجه امیری خواننده این ترانه رفتیم. او که خیلی اهل مصاحبه نیست، با روی خوش برخورد کرده و در نخستن گفت وگوی مفصل بعد از انتشار این ترانه به نقد دیدگاههای منتقدین پرداخت.احسان خواجه امیری فرزند ایرج خواننده موسیقی سنتی ایران و یکی از موفق ترین خوانندگان عرصه پاپ کشورمان است که موسیقی را از ۵ سالگی آغازکرده ودر ۱۷سالگی نخستین آلبوم مشترک خود را باپدرش بانام«من و بابا» روانه بازار کرد.

خواجه امیری در گفت وگوی تفضیلی خود درباره مراحل تولید اثر این ترانه ملی به نام دروازه های دنیا سخن گفت که در زیر می آید:

از اینکه به عنوان خواننده ترانه تیم ملی انتخاب شدید ،چه احساسی دارید؟

خواجه امیری:احساس بسیار خوبی دارم و این احساس زمانی تکمیل می شود که شاهد سربلندی روزافزون ایران در عرصه های مختلف باشیم و به امید نمایش بهترین بازی ازسوی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴.

روند انتخاب شما برای این ترانه چگونه بوده است؟

باید از فدراسیون فوتبال پرسید،به نظر می رسد با توجه به تجربه های که طی این سالها در عرصه موسیقی کشور چه در تولید قطعه‌ها و برگزاری کنسرت های داخلی و بین المللی داشته ام، انتخاب شدم و یا شاید هم به دلیل تجربه بیشتری که نسبت به دیگران دارم(با خنده).

نظر شما درباره نوع موسیقی ،ملودی و شعر آن چیست؟

سعی کردم ترانه ای تولید کنم که المان های مربوط به جام جهانی ۲۰۱۴ را داشته باشد، یعنی موسیقی که در گام نخست ایرانی باشد ، ازحرکت و نشاط برخوردار بوده و باعث همصدایی در بین ایرانیان شود.برای تولید این اثر ماهها درباره نوع ترانه و ملودی آن زمان گذاشته شد تا در نهایت بتوانیم آثاری را تولید کنیم که هم مورد توجه کارشناسان وهم ملت عزیز ایران باشد.

عوامل تولید این ترانه را چه کسانی تشکیل می دهند؟

این کار به صورت گروهی و با همکاری دوستانی چون بهروز صفاریان ، روزبه بمانی، فرشاد حسامی ، همایون نصیری، میلاد درخشانی و خود من تولید شده ست.

مراحل ساخت این ترانه از کی آغاز شد و چند نفر فعالیت داشتند؟

مراحل ساخت آن از شش ماه پیش آغاز شده و حدود هفت نفر هم در مراحل ساخت این ترانه همکاری داشتند تا بتوانیم یک اثر ماندگار با سبک موسیقی کاملا ایرانی و در شایسته کشورمان ساخته شود.

مدیرکل دفترموسیقی وزارت ارشاد از تولید این اثر اظهار نارضایتی داشته و به نوعی عنوان کرده که با این دفتر هماهنگی نشده است؟

یک هنرمند نمی تواند همه سلایق را پوشش دهد و بااحترام بسیار زیادی که برای آقای ارجمند قائل هستم باید به این نکته اشاره کنم شاید برخی از بزرگان انتقاد داشتند که این اثر باید مارش و حماسی می بود با کسی دعوانداریم و جام جهانی یک فضای صمیمی و دوستانه است که کشور های جهان قرار است دور هم جمع شوند و در یک رویداد دوستانه با فرهنگ های یکدیگر آشنا شوند. فکر نمی کنم فضای جام جهانی نیازمند موسیقی مارش گونه و جنگی باشد.

تمام موسیقی که تا به امروز برای فیفا ساخته شده موسیقی های صمیمی بوده که توسط خواننده های پاپیولار دنیا اجرا شده نه خواننده های کلاسیک، اگر استادان وهنرمندان واشخاصی که فکر می کنند این نوع موسیقی با سلایق آنها متفاوت است این گوی و این میدان. برای تولید یک اثر ملی فکر نمی کنم باید برای کسی کارت دعوت ارسال کنند.

این رسالت هر فردی است که اگر فکر می‌کند هنر و یا تفکری دارد که می تواند در همصدا کردن جامعه و احساس غرور ملی نقشی داشته باشدبه میدان بیاید ومن از همه آثار هنری که در این راستا تولید شده باشند فارغ از سبک و تفکر حمایت می کنم .

در ساخت این ترانه از پدر کمک گرفته شد؟

کمک نگرفتم.

آیا برای کناره گیری ازخواندن این ترانه تحت فشار قرار گرفتید؟

**خواجه امیری: قبل از اینکه ترانه رونمایی شود انتقادهایی از سوی برخی صورت گرفت که حتی آن را نشنیده بودند و جالب تر اینکه، بعضی‌ها شنیدند اما انتقاد آنان باافرادی که نشنیده بودند، تفاوتی نداشت! تیم تولید تمام تلاش خود را برای استفاده از پارامترهای لازم بکار گرفت. از موسیقی آن که باید یک موسیقی ایرانی باشد و به همین سبب از دستگاه ماهور استفاده کردم، از ریتم اینکار که از یک ریتم موسیقی نواحی جنوب ایران برگرفته شده است و اتفاقا نقطه اشتراکی با موسیقی لاتین که در کشور برزیل است را دارد تا سازبندی این کار که با سازهای ایرانی و رنگ آمیزی موسیقی روز دنیا همراه شده است.

آیا در ساخت این ترانه با عصار وتاجیک که پیشتر ترانه های تیم ملی را اجرا کردند مشورت کردید؟

خیر البته این افرادی که ترانه ملی را اجرا کردند با انتقادات وسیعی وبرو شدند ،انتقادات سازنده خوب است اما خارج آز آن آزار دهنده است (با خنده).من فکر می کنم هرفرد دیگری هم که این ترانه را اجرا می کرد با همین حرفها روبرو می شد.

آیا قبل از سفر به برزیل این ترانه را در تهران اجرا می کنید؟

اگر سوء تفاهم‌ها برطرف شود،حتما با صدای بلند نام ایران را فریاد خواهم زد.

رابطه شما با فوتبال چگونه است؟

خیلی ورزش می کنم و رابطه ام با فوتبال بسیار خوب است.

طرفدار کدامیک از تیم های باشگاهی ایران هستید؟

آدم بیرنگی نیستم اما در حال حاضر موضوع رنگ مطرح نیست و اکنون فضای تیم ملی است، باید یاد بگیریم که یکصدا با هر رنگ و تفکری در کنار هم فریاد ایران ایران را سر دهیم.

با چه بازیکنان دوست هستید؟

با اکثر انها در ارتباط هستم .

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391