برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

علی کفاشیان: استقلالی‌ها و علیپور در مکه توبه کردند!

شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۲۰ — خبرآنلاین

رییس فدراسیون فوتبال می گوید کروش گفته بود رحمتی باید از ملت ایران عذرخواهی کند.

علی کفاشیان

گفت و گوی رک و بی پرده با علی کفاشیان. این شاید بهترین عنوان برای مصاحبه با رئیس فدراسیون فوتبال باشد. موضوع سفر علیپور به عربستان همراه با استقلالی ها، اینقدر موضوع حساسی بود که با رئیس فدراسیون فوتبال در این باره «کل کل» کنیم. او سعی کرد دوباره با شوخی و جملات طنزآمیز پاسخ سوال‌ها را بدهد. به همین دلیل، قضاوت با افکار عمومی است. کفاشیان همچنین سعی کرد خیلی شفاف درباره ماجرای خداحافظی رحمتی حرف بزند.

آقای کفاشیان وزیر ورزش هفته گذشته مصاحبه ای کرد و به شما کنایه زد. گفته بودید بازیکنان پول زیادی نمی گیرند ولی ایشان از شما انتقاد کردند و گفتند همه اشتباه می کنند و شما راست می گوئید؟

منظور وزیر ورزش که من نبودم، منظور ایشان فوتبال بود. ببین من هم به عنوان رئیس فدراسیون وظیفه دارم که از فوتبال دفاع کنم.

ولی شما این حرف را زدید و وزیر هم دقیقا علیه شما موضع گرفته بود.

ببینید ما که زیر مجموعه وزارت ورزش هستیم و اگر درخواستی باشد، سعی می کنیم اجرا کنیم. ببیند وزارت ورزش می گوید شفاف سازی کنید، ما این کار را کردیم. گفتند مبالغ بالاست ما هم اتفاقا به بعضی مدیرها تذکر خواهیم داد. نظر من کمی اشتباه به مردم منتقل شده بود. من اتفاقا نمی گویم فوتبالیست‌ها کم پول می گیرند ولی گفتم تعداد کمی از فوتبالیست‌ها هستند که پول زیادی دریافت می کنند. وگرنه دریافتی بقیه معمولی و عادلی است.

یعنی مثلا محمد مهدی نظری مهاجم ۲۴ ساله استقلال که قراردادی ۷۰۰ میلیونی بسته و اصلا برای استقلال بازی نکرده، معمولی و عادی پول می گیرد درست است؟ از این موردها زیاد است. الان متوسط های لیگ برتر قراردادهای ۶۰۰، ۷۰۰ میلیون تومانی امضا می کنند.

اصلا ممکن نیست بازیکنی متوسط این قرارداد را ببندد.

وزارت ورزش سند داد و در اسناد قراردادها مشخص است.

خب بازار خرید بازیکن در فوتبال ایران رقابتی است. باشگاهها می خواهند در ابتدای فصل تیم شان را خوب ببندند به همین دلیل قیمت بازیکنان بالا می رود. ولی این قضاوت درست نیست که در پایان فصل درباره قرارداد بازیکنان قضاوت کنیم. شما باید شرایط اول فصل بازیکن را ببینی، نه الان را. چون به هر دلیلی نشده خوب بازی کند، نباید بگویی چرا اول فصل با او اینقدر بسته اند؟

مدیران هم نقش در این افزایش قیمت دارند.

بله، بعضی از مدیران ما جوگیر می شوند و گول می خورند. در واقع جو رسانه‌ها آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل به یک بازیکن بیشتر از حد معمول پول می دهند. ولی این موردها کم و نادر است و معمولا پیشنهاد باشگاهها به بازیکنان تفاوت زیادی ندارد.

می خواهیم یک بحث جدی با شما بکنیم. الان آقای علیپور دقیقا در سازمان لیگ چه پستی دارند؟

خب منشور اخلاقی را کامل برداشته ایم و احتمالا ایشان به زودی دبیر کمیته اخلاق می شوند.

چرا باید دبیر کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال که در واقع پست مهمی برای رسیدگی به تخلف های فوتبال دارد، همراه با یک باشگاه به خارج از ایران سفر کند؟

آخر ایشان غیر از اینکه در چنین پستی فعالیت می‌کند و در فدراسیون هست، به مسایل شرعی هم آشنایی دارد. شما خودت مکه رفته ای؟ اگر رفته بودی این چیزها را می دانستی. شما در مکه اگر دو عمل اشتباه انجام بدهی، خیلی بد است. باید یک نفر باشد و راهنمائیت کن.

یعنی در ایران فقط آقای علیپور مسایل شرعی را می دانند. آقای مالک که قبلا معاون فرهنگی باشگاه استقلال بود، این مسایل را نمی داند؟ ایشان در سفر عربستان بودند.

بالاخره آقای علیپور با آقای فتح الله زاده آشناست!

آقای علیپور دو ماه قبل گفته بودند حرف هایی می زنند که قلعه نویی را سیل ببرد. آن سیل چه شد؟

بگذارید آنها آشتی کنند. چرا باید دعوا داشته باشند؟

بحث دعوا نیست. درباره قانون حرف می زنیم. وقتی قانون اجرا شود، این اتفاقات طبیعی است. ولی وقتی آشتی می کنند و با هم مکه می روند، قانون اجرا می شود؟

واقعا مگر عیبی دارد؟ اصلا ما آقای علیپور را فرستادیم مکه توبه کند! آنجا هم که وقتی توبه کنی خدا می پذیرد. باید همه دوست شوند. شما مکه نرفتی، این چیزها را بلد نیستی. قبل از اینکه مکه بروی باید ازهمه طلب حلالیت کنی. باید با هم رفیق شوی و کینه‌ها را کنار بگذاری. شما نرفتی نمی دانی.

این بحث‌ها ارتباطی به هم ندارد. آقای علیپور می تواند خودش به مکه برود و از همه حلالیت بطلبد. چرا باید به عنوان مسئول فدراسیون همراه با استقلال به مکه برود؟ فردا مردم و باشگاههای دیگر می توانند به رای‌ها و نظرات ایشان و کمیته اخلاق، اعتماد کنند؟

بله ولی ببیند ایشان فقط همراه تیم رفته که کمک کند.

اگر کلا هدف شان این است، چرا از فدراسیون فوتبال جدا نمی شوند؟

ببیند هرکس که به مکه رفت توبه کرد و برگشت. هم استقلالی‌ها توبه کردند و هم آقای علیپور.(خنده) الان این دوستان پاک پاک هستند و مهر پاکی روی پیشانی شان خورده. در واقع صفر کیلومتر هستند!(خنده)

در کجای دنیا یک مسئول فدراسیون که پست به این مهمی دارد همراه با یک تیم به سفر می رود؟ اصلا غیر ممکن است.

ما همه خودی هستیم و مشکلی وجود ندارد. ایشان هم هیچ قصد و هدفی از سفر نداشته و تنها خواسته که در کنار استقلالی‌ها باشد و به آنها کمک کند.

درباره ماجرای مهدی رحمتی هم حرف بزنیم. او بعد از بازی الریان مصاحبه کرده و گفته مسئولان فدراسیون باعث شدند که از تیم ملی دور بیفتد. از شما هم اسم آورده است. ماجرا کلا چیست؟ شفاف توضیح می دهید؟

ببیند ما مهدی رحمتی را دوست داریم ولی من که نمی توانم در مسئله بازیکن در کادر فنی دخالت کنم. رحمتی آمد پیش من و گفتم پا در میانی کنم. در واقع دخالت کردم. همانطور که همه می دانند، قبل از تمام این داستان‌ها مهدی رحمتی خودش گفت که از تیم ملی خداحافظی می کنم. کروش هم روی داستان خداحافظی بازیکنان هم خیلی حساس است. او می گوید الان بازیکن ایرانی آنطرف دنیاست که آرزو دارد برای تیم ملی بازی کند ولی اینجا در ایران یکی می گوید می آیم، یکی می گوید نمی آیم، یکی می گوید خداحافظی می کنم و این داستان ها.

بعد چه اتفاقی افتاد؟ شما با کارلوس کروش برای بازگشت او حرف زدید؟

بله، من بعد از اینکه با رحمتی حرف زدم به کروش گفتم که رحمتی بازیکن تاثیرگذاری است و اگر می شود او را برگردانید. من به کروش گفتم که ایشان جواب داد باید مهدی رحمتی نامه عذرخواهی بنویسد که اگر خاطرتان باشد، ما به کروش هم گفتیم که او عذرخواهی می کند. خلاصه پس از این ماجرا با مهدی رحمتی تماس گرفتم که گفت دارم می روم شمال. گفتم نه شما همین الان یک نامه عذرخواهی بنویس و سریعا ایمیل کن. رحمتی اتفاقا آمد فدراسیون و با آقای نبی هم جلسه ای داشتند. صحبت کردیم و او نامه را نوشت و رفت.

دقیقا در نامه چه نوشته بود؟

یک خط نوشته بود عذرمی خواهم و حاضرم دوباره برگردم تیم ملی!

ولی معلوم بود کارلوس کروش چنین نامه ای را به هیچ وجه قبول نمی کند.

بله، گفت که من این نامه را قبول ندارم و رحمتی باید فردا یا پس فردا نامه عذرخواهی دیگری بنویسد و بفرستد. او تاکید داشت که رحمتی بابت این تصمیم اول باید از مردم ایران عذرخواهی کند، بعد کادر فنی و سپس از بچه های تیم ملی. من به رحمتی این موضوع را گفتم ولی او قبول نکرد و زمان گذشت. کروش هم دید که او امضا نمی کند، دیگر رحمتی را کلا کنار گذاشت. ببیند می خواهم بگویم هر جا نیاز به پادرمیانی باشد، من پادرمیانی نمی کنم. مهدی رحمتی از نظر ما هنوز هم بهترین است و خوب بازی می‌کند ولی مگر من می توانم به سرمربی تیم ملی زور بگویم!

در این ماجرا واقعا چه کسی مقصر است؟ فدراسیون فوتبال؟

نه ببیند مهدی رحمتی از تیم ملی خداحافظی کرد. خودش این کار را کرده است و آقای کروش هم برخورد کرد. او اصرار داشت که باید رحمتی از ملت ایران و تیم ملی عذرخواهی کند. رحمتی هم نپذیرفت و نتوانست به تیم ملی برگردد. فدراسیون هم در این ماجرا فقط وسط را گرفت. همین الان هم اگر کروش چیزی بخواهد ما پادرمیانی می کنیم. بالاخره ما مهدی رحمتی را هم دوست داریم.

به دلیل همین علاقه بود که سر ماجرای عکس های ملوان واکنشی نشان ندادید؟!

(خنده) ببیند من کاری به رای های انضباطی ندارم و بالاخره رحمتی هم بچه خوبی است و کم زحمت نکشیده است.

البته کسی نمی تواند منکر رابطه دوستانه رحمتی و آقای علیپور شود.

بله... حالا دیگر!

شما به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال فکر می کنید چرا بازیکنان مدام از تیم ملی خداحافظی می کنند؟

این سوال سختی است. ممکن است ما چیزی بگوئیم که به بازیکنان بربخورد. ولی واقعا بازی ملی با باشگاهی فرق دارد. بالاخره بازیکن باید هر زمانی که کادر فنی به او نیاز داشت، بیاید و برای تیم ملی بازی کند. بازیکن باید مثل سرباز باشد و برای تیم ملی هر کاری کنید.

سوال مان را اینطور می پرسیم که آیا ارزش پیراهن ملی کم شده است؟

ببیند تیم ملی یک کشور، بالاترین جایگاه را در یک مملکت دارد و افتخار پوشیدن پیراهنش نصیب هر بازیکنی نمی شود. نمی دانم، شاید بعضی‌ها به خاطر یکسری کدورت ها، ناراحتی‌ها یا منافع شان نمی خواهند در تیم ملی باشند و می گویند ما نمی آئیم. بعضی هم ممکن است با کادر فنی اختلاف داشته باشند و نیاید که این به خودشان ارتباط دارد. ولی در کل تیم ملی بالاترین تیم یک کشور است و بازیکن همیشه باید برای خدمت به آن آماده باشد.

از تیم ملی خبری دارید؟

من هر روز با اردو در تماسم و با کروش حرف می زنم. می گویم اگر کاری هست انجام بدهم ولی می گویند اینجا همه چیز عالی است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391