برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کی‌روش: تراوش ذهن‌های مسموم را احساس می‌کنیم

سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۲:۵۲ — تسنیم

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: برخی ذهن‌های مسموم از موفقیت تیم ملی خوشحال نمی‌شوند و ما تراوشات این ذهن‌ها را احساس می‌کنیم.

کارلوس کی‌روش

کارلوس کی‌روش در خصوص شرایط اردوهای آماده‌سازی تیم ملی به سایت فدراسیون فوتبال گفت: یک هفته از اردوی ما در اتریش به پایان رسیده است. اگر بخواهیم از ابتدا آغاز کنیم با محاسبه اردوی آفریقای جنوبی و چهار روز اردو در تهران و یک هفته ابتدایی برنامه اردوی ما در اتریش، بخش اول برنامه آماده‌سازی تیم ملی به پایان رسیده است. از لحاظ لجستیکی و برنامه‌ریزی همه چیز طبق برنامه ما پیش رفته و همه اتفاقات مطابق با توقعات ما رخ داده است.

وی در ادامه افزود: تنها چیزی که آزارمان داد و به ما لطمه زد و برنامه‌های‌مان را دچار وقفه کرد، چیزی است که من نمی‌توانم در مورد آن صحبت نکنم. این واقعیتی است که بازیکنانی به ما ملحق نشدند و در اردوی ابتدایی ما در آفریقای جنوبی حضور نداشتند و متأسفانه این واقعیت که بازیکنان تیم ملی که از باشگاه‌های سپاهان و استقلال به اردو دعوت شدند و همچنین بازیکنان تأثیرگذار ما مانند جواد نکونام و پژمان منتظری را در اختیار نداشتیم و نتوانستیم از وجود آنها برای تمرین در کنار سایر بازیکنان استفاده کنیم و این امر به برنامه‌های ما برای آماده‌سازی لطمه وارد کرد. این مطلب مهم و کسانی که مسئولیت این اتفاق برعهده آنهاست را نمی‌توانیم فراموش کنیم. ما باید در حال حاضر به زمان حال و آینده توجه داشته باشیم، چرا که دیگر نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم و باید تلاش کنیم تا بهترین عملکردمان را انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی خاطر نشان کرد: همه بازیکنان و کادر تیم ملی در حال تلاش هستیم تا هر آنچه در توانمان است را برای موفقیت تیم ملی ایران انجام دهیم و بتوانیم از هر حیث مثمرثمر باشیم. اما در ابتدا بیاییم و در مورد بازیکنان صحبت کنیم. من به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از عملکرد بازیکنانم بسیار راضی هستم و این را برای هواداران فوتبال ایران ضمانت می‌کنم که آنها باید به بازیکنان تیم ملی و شور و اشتیاق و تعهدشان در این اردوها، افتخار کنند. فضا و حال و هوای بسیار محترمانه و در عین حال با شرایط رقابتی بسیار بالا درون اردو وجود دارد. روحیه تیمی بسیار بزرگ و بالاست و من باید اذعان کنم که عشق و پایبندی که این بازیکنان نسبت به کشورشان دارند، واقعاً منحصربفرد است.

کی روش در ادامه در خصوص لیست ۲۳ نفره و نهایی تیم ملی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی من برای انتخاب ۲۸ بازیکن این بود که بتوانم بازیکنان شجاعی را برای تیم ملی انتخاب کنم. کسانی که به تیم ملی فکر می‌کنند نه به خودشان و همینطور منافع شخصی‌شان را مقدم بر منافع تیم نمی‌دانند و این شروعی قدرتمندانه برای حرکت ما به سمت موفقیت در جام جهانی است و از همین جا باید این مسئله را به همه هواداران فوتبال ایران اعلام کنم که من کابوس انتخاب ۲۳ بازیکن از میان این ۲۸ بازیکن را می‌بینم و برای من این کابوس آغاز شده و بعضی از شب‌ها این فکر به سراغم می‌آید که چگونه میتوانم ۲۳ بازیکن را از میان ۲۸ بازیکن انتخاب کنم.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان تصریح کرد: از این فرصت استفاده کرده و اعلام می‌کنم که برخی مواقع شاهد نقطه نظرات پوچ و بی‌پایه و اساسی هستیم که تعهد و انگیزه بازیکنان را زیر سؤال می‌برد. می‌خواهم همین جا به همه هواداران اعلام کنم که این صحبت‌ها بی‌اساس است و افرادی که تعهد و انگیزه بازیکنان را زیر سؤال می‌برند افرادی هستند که دغدغه موفقیت تیم ملی ایران را ندارند و آنها هیچگاه از موفقیت تیم ملی ایران خوشحال نمی‌شوند. به عبارت دیگر باید بگویم که ما نیز تراوش‌های این ذهن‌های مسموم را احساس می‌کنیم و ایمان داریم که اکثریت هواداران این ذهن‌ها را می‌شناسند و این صحبت‌ها برای آنها آشناست و توجهی به آن ندارند.

کی‌روش اظهار داشت: مطلب دومی که می‌خواهم به آن اشاره کنم کادر تیم ملی است. اعضای کادر تیم ملی در این مدت بسیار سخت تلاش کرده‌اند و شبانه‌روز در حال تلاش و فعالیت هستند و من می‌دانم و مطمئنم که توقع‌ها و درخواست‌های زیادی از آنها دارم. آنها از صبح تا دیروقت درحال تلاش هستند و تمام احترام و قدردانی و تحسین را برای کادرم از گروه پزشکی تا تدارکات و اعضای کادر فنی، اجرایی و سرپرستی قائلم، چرا که کار حضور در جام جهانی آسان نیست و همگی در حال فعالیت شبانه‌روزی هستند. در انتها باید بگویم که باید از لحاظ فضای رقابتی کاملاً آماده باشیم، چرا که ما با تیم‌هایی در جام جهانی روبرو خواهیم شد که سطح فوتبال‌شان از سطح فوتبال ما بسیار بالاتر است.

وی افزود: من می‌خواهم بگویم به راحتی زندگی‌هایمان را نخواهیم فروخت و اگر برای ما سخت است که در مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی بازی کنیم که قطعاً هم همینگونه خواهد بود ولی من قول می‌دهم که زندگی و بازی را برای آنها هم سخت و جهنم کنیم. در انتها می‌خواهم تکرار کنم که تمام تلاش و سرحد کوشش‌مان را خواهیم کرد و همانطور که قبلاً هم گفته‌ام باز هم تکرار می‌کنم که این مراحل جام جهانی برای ما مانند ماموریت غیرممکن یک، دو و سه بوده و اگر واقعاً در جهان فوتبال این توقع را داشته باشیم که ایران به دور دوم مسابقات جام جهانی صعود کند، واقع‌گرایانه نیست ولی ما می‌جنگیم و این را از سر خود بیرون نخواهیم کرد که برای این هدف و ماموریت‌مان بجنگیم و از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

سرمربی تیم ملی اینگونه ادامه داد: پس بیایم و این اجازه را به خودمان بدهیم و این آرزو را ذهن‌مان مرور کنیم. پیغام من به مردم فوتبالدوست ایران این است که برای پیوستن به این گروه با این هدف والا نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست تا عضوی از این گروه باشید و به صورت رایگان می‌توانید بیایید و مهمان ما در این ضیافت بزرگ باشید و ما را در رسیدن به هدف‌مان یاری کنید. ما از تک تک شما دعوت می‌کنیم تا بیایید و جزئی از این آرزو و دورنمای بزرگ باشید و از حضو در کنار ما لذت ببرید.

کی‌روش در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه اطلاع رسانی به بازیکنانی که از تیم ملی جدا می‌شوند، گفت: من در طول زندگی و برای همه تصمیماتی که می گیرم این فلسفه را داشته ام که می بایست رودررو صحبت کنم. البته در این خصوص نیز باید به این ۵ بازیکن اعلام کنیم که دقیقا علت تصمیم ما چه بوده است. باز هم تکرار می کنم تصمیمی که من می گیرم شخصی نیست بلکه یک تصمیم فنی است ولی باید این مطلب را اعلام کنم که بازیکنان تیم ملی آنقدر با من صادق، خوب و متعهد بودند که در حال حاضر این تصمیم برای من بسیار سخت و دشوار است. اگر می توانستم قوانین را تغییر دهم، مطمئنا تعداد بازیکنان را به ۲۸ بازیکن افزایش می دادم.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در خصوص مسابقات جام جهانی و اینکه آیا بازیکنان به صورت کامل و در خطوط مختلف می‌دانند با چه کسانی رقابت خواهند کرد، تصریح کرد: بله بدون هیچ شکی این کار را انجام داده و خواهیم داد. تنها مساله‌ای که ما نمی‌توانیم جایگزینی برای آن پیدا کنیم ۳۰ سال تجربه بین المللی تیم‌های رقیب ما در جام جهانی مانند تیم ملی نیجریه و آرژانتین است که بازیکنان آنها در سطوح بالای لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند و ما تنها ۳ هفته برای رسیدن به این جایگاه تلاش کرده‌ایم. مطلب دیگری که هیچ‌گاه نمی‌توانیم برای آن جایگزینی پیدا کنیم سطح فنی بالای مسابقات لیگ‌های اروپایی در قیاس با لیگ ایران است.

وی در ادامه اظهار داشت: فقط یک چیز است که یک مربی نمی‌تواند در آن واحد به بازیکنانش منتقل کند و آن هم تجربه است. یک پدر همیشه می‌تواند همه چیز را به پسر خود آموزش دهد جز یک چیز و آن هم تجربه است ولی ما باید این موضوع را به بازیکنان خود انتقال دهیم که مسابقه با تیم‌های نیجریه، آرژانتین و بوسنی در زمین ۱۰۰ متری فوتبال نیست، بلکه بازی مقابل این تیم‌ها درون یک زمین ۱۲ سانتی‌متری بوده و آن هم ذهن و فکر بازیکنان تیم است که از گوش چپ آغاز و به گوش راست ختم می‌شود. اگر بتوانیم در این زمین کوچک پیروز شویم در آن زمین بزرگ‌تر که زمین فوتبال است هم پیروز خواهیم شد.

کی روش افزود: اولین معیاری که برای انتخاب بازیکن داشتم این بود که در کنار شاخص‌های فنی و فیزیکی، بازیکنانی را انتخاب کنم که از لحاظ ذهنی هم این آمادگی را داشته باشند تا از خود گذشتگی داشته باشند و به خودشان فکر نکنند بلکه به منافع تیم ملی کشورشان فکر کنند.

او در خصوص انتظارش از مسئولان برای برای حضور نمایندگان رسانه‌ها در جام جهانی یادآور شد: این موضوع را پیشتر هم در حضور رسانه اعلام کرده‌ام. درخواست من از مقامات و دست‌اندرکاران این است که ما به طور حتم می‌بایست اصحاب رسانه را در کنار تیم ملی در مسابقات جام جهانی داشته باشیم و این بدین معناست که حضور آنها برای ما بسیار حائز اهمیت است چون این رسانه‌ها هستند که حقایق تیم ملی را به تک تک هواداران فوتبال ایران و همه جهان و رسانه‌های خارجی منتقل می‌کنند. این رسانه‌ها هستند که در خصوص فرهنگ غنی و تاریخ بزرگ و ماندگار ایران اطلاع رسانی می‌کنند و نمای خوبی را از کشور ایران به جهانیان نشان می‌دهند. نزدیک کردن رسانه‌ها به تیم ملی، نزدیک کردن هواداران به تیم ملی است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تصریح کرد: هواداران این حق را دارند که بدانند در تیم ملی تا چه اندازه همه در حال تلاش و کوشش هستند و بازیکنان چه کاری را به همراه کادر فنی تیم ملی انجام می دهند. سفر ما به جام جهانی مانند قدم زدن در پارک و سفری بی‌دردسر و ساده نیست و ما بخشی از برنامه سرگرم کننده جام جهانی نیستیم بلکه ما خودِ آن هستیم و این ۲ مقوله بسیار متفاوت است. این ما هستیم که درون گود قرا داریم و فشارها روی دوش ماست.

او ادامه داد: هواداران باید بدانند که برنامه خلاصه شده تیم ملی این است که همه صبح زود از خواب بیدار شده و پس از صرف صبحانه به سمت محل برگزاری تمرینات می‌رویم. بعد به هتل بازگشته و ریکاوری و استراحتی کوتاه داریم و دوباره همه آماده تمرین می‌شوند. در ادامه فیلم‌های تمرینات و مسابقات مختلف بازبینی می‌شوند و همه موانع و مشکلات و نقاط قوت را با بازیکنان در میان می‌گذاریم. در پایان هم بازیکنان به استراحت می‌پردازند. این روند هر روز ادامه دارد و همه این‌ها با در نظر گرفتن دوری ما از خانواده و عزیزا‌ن‌مان است.

وی افزود: مهمترین مطلبی که حضور رسانه‌ها را پر رنگ‌تر و مهم‌تر می‌کند این است که آنها می‌آیند و با سوال‌ها و مطرح کردن "چراها " راهکارها و اهداف را مشخص می‌کنند. این رسانه‌ها هستند که مشخص می‌کنند چرا یک‌سری از اتفاقات افتاده و ما در آینده باید چه کارهایی انجام دهیم و چه کارهایی باید انجام می‌دادیم که همچنان باقی مانده است. این از جمله وظایف مهم رسانه‌ها است.

کی روش در مورد بروز برخی مسائل حاشیه‌ای نیز گفت: دلیل اینکه چرا در ایران افرادی به من علاقه ندارند این است که من طی چند سال اخیر بارها تکرار کرده‌ام که ما برای پیشرفت فوتبال ایران باید یک روند تغییر را در فوتبال‌مان ایجاد کنیم چرا که طرز تفکر مربیان، مدیر عاملان و هیئت مدیره‌های باشگاه‌ها باید تغییر کند و این تغییر به وجود نخواهد آمد مگر اینکه روند تفکر در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تغییر کند و ما بتوانیم یک طرز تفکر جدید را جاری کنیم.

سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران تصریح کرد: اکثر بازیکنانی که در اردوی آفریقای جنوبی و اتریش حضور داشتند به این موضوع اشاره کرده‌اند که این ۲ اردو از بهترین اردوهای دوران فوتبال‌شان بوده است. به نظر شما این صحبت‌ها مرا خوشحال می‌کند؟ پاسخ من منفی است. این اردوها باید برای آنها عادی باشد و اگر این اردوها برای آنها جدید است، نشان دهنده ایراد در کار و اردوهای پیشین است. اردوی ما نباید چیز خاصی باشد و فقط باید یک برنامه آماده‌سازی عادی پیش از جام جهانی تلقی شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: چرا برخی افراد در تلاش هستند تا من از ایران بروم؟ به خاطر اینکه دوست ندارند این مسایل را مطرح کنم. چون رفتن به جام جهانی باید یک میراث را برای هر کشوری بر جای بگذارد و آن میراث می‌تواند برای فوتبال ایران تغییر در طرز تفکر باشد و اگر این طرز تفکر به وجود نیاید می‌بایست تغییر را در افراد ایجاد کنیم.

او ادامه داد: واقعا برای من آزار دهنده است که می‌شنوم ایران در گذشته تسلط کاملی بر فوتبال آسیا داشته است. بگذارید از زمانی که من به ایران آمده‌ام و اتفاقاتی که برای باشگاه‌های ایرانی افتاده است و نتایج کسب شده توسط آنها در لیگ قهرمانان آسیا را بررسی کنیم. می‌خواهم بگویم بدتر از نتایج به دست آمده در این مسابقات، کیفیت بازی‌هایی بوده که توسط آنها ارائه شده است اگرچه در انتها و در همه جای جهان این نتایج هستند که همه چیز را بیان می‌کنند و نمایانگر اتفاقات درونی هستند. اینجا این طور به نظر می‌رسد که برای ما نتایج بیان کننده مسایل درونی نیستند و هیچ چیز نمی‌خواهد تغییر کند.

کی روش خاطرنشان کرد: همان مسایل تکراری و اشتباهات مکرر گذشته تکرار می‌شود و این در حالی است که کشورهای اطراف ما سال به سال در حال رشد هستند و ما همچنان در جای خود هستیم. البته من می‌توانم شفاف‌تر هم صحبت کنم چرا که نزدیک پایان قرارداد من با ایران است و حتی اگر همکاری‌ام با ایران ۳۰ روز کوتاه‌تر شود مشکلی به وجود نخواهد آمد ولی دقیقا به خاطر همین مسایل است که یک‌سری افراد نمی‌خواهند من در ایران باشم. اگر من بارها اعلام کرده‌ام که ما نیاز به استادیوم‌های بهتر، زمین‌های تمرینی و امکانات بهتر و سطح مربیگری بهتر داریم، این طور به نظر می‌آید که من در حال آزار گروهی از افراد هستم اما باور کنید یک نفر باید این صحبت‌ها را مطرح کند و این میراث من برای فوتبال ایران است.

وی تصریح کرد: من این کار را به ۲ دلیل ساده انجام می‌دهم. دلیل اول اینکه خون فوتبالی در رگ‌های هواداران این رشته در ایران جاری است و آنها مستحق بیشتر از این‌ها هستند و دوم بازیکنان فوتبال ایران هستند که من افتخار کار کردن کنارشان را داشته‌ام. آنها دوست دارند پیشرفت کنند و دوست دارند بازیکنان بهتری شوند. آنها می‌خواهند سخت کار کنند، رشد و پیشرفت داشته باشند. این برای من بسیار غیرمنصفانه و دردناک است که گاهی اوقات مطبوعات از بازیکنان انتقاد می‌کنند، چرا که این واقعا تقصیر بازیکنان نیست و این سیستم است که به آنها اجازه بهتر بودن را نمی‌دهد.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان یادآور شد: استعدادهای زیادی از بین می‌رود و آنها باید پاسخ وجدان خود را به خاطر هدر رفتن این استعدادها بدهند. اینها همه دغدغه‌های من است و به این خاطر که در انتهای همکاری‌ام با فوتبال ایران قرار دارم می‌خواهم هواداران فوتبال ایران نقطه نظرات دقیق مرا بدانند ولی تا زمانی که این گروه از افراد تاثیرگذار در حال فعالیت هستند، فوتبال ایران هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391