برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مرفاوی: حق فولاد بود که قهرمان شود

دوشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۱۱ — فارس

مربی تیم فوتبال صبای قم گفت: تیم ملی باید برای حضور در جام جهانی آماده شود و بهتر است که تعامل خوبی میان باشگاه‌ها و تیم ملی برقرار شود و فکر می‌کنم که لج و لجبازی برای فوتبال ما در این شرایط جالب نیست.

صمد مرفاوی در خصوص شرایط تیم فوتبال صبای قم در لیگی که گذشت و شرایط این روزهای اردوی تیم ملی فوتبال صحبت‌هایی کرد که در زیر می‌خوانید:

لیگ سیزدهم به پایان رسید و شما موفق شدید با صبای قم در جدول رده‌بندی تک‌رقمی شوید. درباره شرایط تیم‌تان در لیگی که گذشت صحبت کنید.

شرایط برای ما خوب نبود. من همان اول کار که صبا را در اختیار گرفتم اعلام کردم که شرایط سختی است و باید تلاش زیادی کرد. ما هم سخت کار کردیم و با توجه به حساسیت بازی‌ها مقابل حریفان‌مان حاضر شدیم و خوشبختانه با مدیریت خوبو تلاش بچه‌ها توانستیم در جدول رده‌بندی تک رقمی شویم.

فکر می‌کنید اگر از ابتدای فصل خودتان صبای قم را در اختیار می‌گرفتید شرایط همین گونه بود یا بهتر و یا بدتر می شد؟

به هر حال هر مربی که تیمی را از ابتدای فصل در اختیار داشته باشد می‌تواند با تفکرات خودش آن تیم را ببندد اما ما که در نیم‌فصل آمدیم هیچ وقت نگفتیم که تیم را ما نبسته‌ایم و وقتی به صبا آمدیم با علم به شرایط این تیم قراردادمان را بستیم و سعی کردیم تلاش زیادی کنیم تا شرایط ما از این بهتر شود یا نباید تیم را در اختیار می‌گرفتیم و یا وقتی صبا را تحویل ما دادند باید تلاش کنیم تا شرایطش خوب شود و در طول بازی‌ها هم هیچ گاه به نتایج گذشته این تیم فکر نکردیم اما اعتقاد دارم هر مربی که در ابتدای فصل تیمی را می‌بندد با تفکرات خودش این کار را انجام می‌دهد. نمی‌دانم بگویم اگر من در ابتدا تیم را در اختیار می‌گرفتم شرایط صبا بهتر می‌شد یا بدتر به هر حال شرایط یک تیم به بازی‌های لیگ ارتباط دارد.

شما که نیم فصل در صبا فعالیت کردید آیا متوجه ضعف صبای قم شدید؟

من اینجا نمی توانم از ضعف‌های تیمم صحبت کنم اما ضعف در هر تیمی هست همانطور که نقاط قوت در هر تیم وجود دارد اما چون از ابتدای فصل در تیم نبودم نمی‌توانم از ضعف تیمم صحبت کنم چرا که همه مربیان دوست دارند تلاش کنند و نتیجه بگیرند اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد و باید مشکلات تیم را بررسی کرد و ایرادات را رفع نمود.

از عنوان پایانی صبا در لیگ برتر راضی هستید؟

بله، به نظرم کاملا مثبت بود و ما هفته به هفته بهتر می‌شدیم و هرچه به پایان لیگ نزدیک می‌شدیم شرایط فنی خیلی خوبی در تیم ما پدید می‌آمد. البته ما انتظار حضور در رده‌های بالای جدول را نداشتیم اما به خاطر شخصیت تیمی و شخصیت فردی بازیکنان و کادر فنی و حتی مدیریت باشگاه تلاش کردیم تا رتبه خوبی به دست بیاوریم.

ارزیابی‌تان از لیگ سیزدهم چیست؟ فکر می‌کنید این لیگ آینه تمام‌نمای فوتبال ما بود یا نه؟

به هر حال با توجه به امکانات و ساختار تیم‌های فوتبالی ما باید همین باشد و نمی‌توان شرایط و انتظاربیشتری از فوتبال داشت. البته بعضی از تیم‌ها وضعیت مالی خوبی دارند و طبعا از امکانات زیادی هم بهره می‌برند که از این شرایط بعضی دیگر از تیم‌ها بی‌بهره‌اند و به همین دلیل است که می‌گویم باید از لیگ به اندازه امکانات‌مان انتظار داشت. البته باید تلاش کنیم تا شرایط از این بهتر شود. وقتی تیمی از نظر مالی خوب نباشد و امکانات نداشته باشد طبعا نمی‌تواند شرایط خوبی هم داشته باشد البته منظور من تیم صبا نیست و بحثم درباره همه تیم‌هاست. به هر حال هر مربی ابزار می‌خواهد و بدون آن ابزار نمی‌تواند موفق باشد.

بعضی از تیم‌ها از فشردگی بازی‌های لیگ و فشاری که به بازیکنان می‌آمد گله‌مند بودند. نظر شما در این باره چیست؟

در ابتدا باید از سازمان لیگ تشکر کنم که برنامه‌ریزی خوبی برای لیگ کرد و از شخص آقای تاج که مدیری فوتبالی و آگاه به شرایط فوتبال است قدردانی کنم که تلاش زیادی کرد تا فوتبال ما شرایط خوبی داشته باشد که البته به نظر من این امکان وجود دارد که وضعیت از این هم بهتر بشود. او افکار خوبی برای آینده فوتبال دارد که می‌تواند به ساخت فوتبال کمک کند و ما به وجود چنین مدیرانی نیاز داریم تا لیگ را پویا کنیم. به نظرم لیگ سیزدهم به خوبی برگزار شد و خوب هم به پایان رسید.

عده‌ای از کارشناسان فوتبال اعتقاد دارند لیگ سیزدهم لیگی فاقد پدیده و ستاره بود، نظر شما در این باره چیست؟

ببینید وقتی بازیکنی مثل مهدی شریفی در سپاهان گل می‌زند او یک پدیده است. پس چه کسی پدیده است؟! در همین تیم خودمان روزبه چشمی خوب بازی می‌کرد و گل می‌زد و یا در تیم‌های دیگر بازیکنان جوانی وجود داشتند و به نظرم نباید به همه چیز منفی نگاه کرد. قبول دارم که امسال پدیده‌ها زیاد نبودند اما فکر می‌کنم همین اندازه هم خوب است به طور مثال در تیمی مثل گسترش فولاد تبریز مهرداد بایرامی خیلی خوب گل می‌زد و بازیکنی بود که از همان جا بلند شده بود. به هر حال مربیان برای پرورش چنین بازیکنانی زحمت می‌کشند و همانطور که گفتم باید به اندازه ابزاری که به مربیان می‌دهیم از او انتظار داشته باشیم.

فولاد خوزستان در دومین بار قهرمان لیگ برتر شد. فکر می‌کنید این تیم به حق واقعی‌اش رسید؟

به هر حال فولاد تیم شایسته‌ای بود که سال گذشته هم سهمیه‌ای آسیایی گرفت و امسال هم قهرمان شد و این موضوع نشان می‌دهد که فولاد با برنامه کار کرده چرا که وقتی تیمی سال قبل سهمیه می‌گیرد و سال بعدش قهرمان می شود مشخص است که در کارش تداوم دارد. این تیم از هر نظر امکانات خوبی دارد و اگر قهرمان نمی‌شد حیف بود. من این قهرمانی را به مجموعه باشگاه فولاد تبریک می‌گویم.

این روزها صحبت از انتقال دائمی تیم فوتبال صبا به استان قم است. فکر می‌کنید این تیم اگر صددرصد قمی شود برایش بهتر است؟

به نظرم قبل از هر چیز باید شرایط صبا مشخص شود. چرا که باید بدانیم این تیم تهرانی است یا قمی و نمی‌شود که دو شهر باشد. اگر قرار است صبا برای قم باشد که باید تصمیمش هر چه زودتر گرفته شود و اگر هم قرار است اتفاق دیگری بیفتد که باید تصمیم جدی هم برای آن اتخاذ گردد. به نظرم باید ساختاری به وجود بیاید تا بتوان در قم از صبا میزبانی کرد و نباید همیشه شرایط به گونه‌ای باشد که قسمتی از کار لنگ بزند. وقتی می‌گوییم صبای قم پس باید این تیم قمی باشد و تصمیمات درستی هم برایش اتخاذ شود.

تکلیف خودتان چیست؟ در این تیم می‌مانید یا قصد جدایی از صبا را دارید؟

در ابتدا و قبل از هر چیزی باید تصمیمات اصلی باشگاه گرفته شود و بعد از آن من آماده‌ام تا برنامه‌هایم را بدهم اما فکر می‌کنم مهمتر از برنامه‌های من در شرایط فعلی تصمیمات هیأت مدیره است و فعلا هم چیزی مشخص نیست و هر زمان این مسائل روشن شد من هم برنامه‌هایم را می‌دهم.

برای اردوی تیم ملی در آفریقای جنوبی حاشیه‌های زیادی میان تیم‌های باشگاهی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و فدراسیون فوتبال و شخص کی‌روش به وجود آمد. شما به عنوان مربی که هم سابقه ملی‌پوش بودن دارید و هم همراه با استقلال در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کردید فکر می‌کنید حق با کدام طرف است؟

من فقط این را می‌توانم بگویم که بازیکن باید در اختیار باشگاه باشد و باشگاه هم باید با تمام قوا در مسابقات آسیایی شرکت کند چرا که تیم‌ها برای گرفتن سهمیه آسیایی زحمات زیادی می‌کشند و برای موفقیت باید ابزار که همان بازیکن است در اختیار داشته باشند. شما به فوتبال اروپا نگاه کنید آیا تیم‌ها بدون ملی‌پوشانشان در لیگ قهرمانان اروپا شرکت می‌کنند؟! به هر حال باشگاه هزینه می‌کند تا شرایط خوبی داشته باشد اما فکر نمی‌کنم منطقی باشد که بدون ملی‌پوشانشان در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند. به نظر شما باشگاه هزینه می‌کند کهملی‌پوشانش را به تیم ملی بدهد و در آسیا کیسه بوکس شود؟! البته اعتقاد دارم که تیم ملی هم باید برای حضور در جام جهانی آماده شود و بهتر است که تعامل خوبی میان طرفین برقرار شود و فکر می‌کنم که لج و لجبازی برای فوتبال ما در این شرایط جالب نیست.

خیلی از اهالی فوتبال از نگاه بالا به پایین کی‌روش به کشورمان و برخوردهایی که با فوتبالی‌ها دارد گله‌مندند. نظر شما در این باره چیست؟

درباره این موضوع تنها می‌گویم که او سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان است که قرار است در جام جهانی حاضر شود و او باید برای همه اهالی فوتبال قابل احترام باشد. درباره کی‌روش باید صبر کرد و حرفی نزد تا جو تیم ملی خراب نشود و به او در حال حاضر باید احترام گذاشت و بعد از جام جهانی هر کسی هر نظری درباره او دارد می‌تواند مطرح کند اما الان باید شرایط برای تیم ملی آماده باشد تا در جام جهانی موفق باشیم.

فکر می‌کنید با توجه به شرایطی که برای تیم ملی به وجود آمده در جام جهانی می‌توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم؟

به نظرم می‌توانستیم شرایط را بهتر از این مهیا کنیم. اما حالا که این شرایط هم به وجود آمده نباید ناامید بشویم با تلاش زیاد و امیدواری می‌توان موفق بود هر چند که میدان جام جهانی میدان آسانی نیست. برای انجام کار بزرگ باید سختی کشید و من امیدوارم که تیم ملی در برزیل موفق باشد.

منظور شما از موفقیت چیست؟ موفقیت از نظر ما بردن و صعود کردن است یا بد نباختن؟

به نظرم همه اینها موفقیت است. شاید هم بازی‌هایمان را ببازیم اما نباید از تیم ملی انتظار معجزه داشته باشیم و همین که فوتبال خوب و منطقی ارائه دهیم می‌تواند نشان‌دهنده پیشرفت فوتبال در کشورمان باشد و فکر می‌کنم این انتظار، انتظاری منطقی است. البته اگر هم از گروه‌مان صعود کنیم که چه بهتر و اگر این اتفاق نیفتاد باید تلاش کنیم تا فوتبال خوبی را به نمایش بگذاریم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391