برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ساکت: لازم باشد قوانین سخت‌گیرانه‌تری وضع می‌شود

سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۴:۵۴ — ایسنا

عضو هیات رییسه سازمان لیگ فوتبال ایران از کاهش ۳۵درصدی میانگین بودجه باشگاه‌های لیگ برتری در فصل جدید خبر داد و گفت: ضمانت اجرایی کافی برای اجرای صحیح قانون سقف بودجه باشگاه‌ها وجود دارد اما اگر نیاز باشد در طول مسیر قوانین سخت‌گیرانه‌تری وضع می‌شود.

محمد رضا ساکت

محمدرضا ساکت، به سوالات مختلفی درباره قانون جدید سقف بودجه باشگاه‌ها، ضمانت‌های لازم برای اجرای آن، کنترل انحرافات، میزان بودجه اعلام باشگاه‌ها برای فصل جدید و ... پاسخ داد. متن این پرسش و پاسخ در زیر می‌آید:

سقف بودجه قدم مثبتی در نظام‌مند کردن سیستم مالی باشگاه‌ها

عضو هیات رییسه سازمان لیگ که در تدوین قوانین جدید نقش بسزایی داشته است ابتدا در پاسخ به این که آیا قانون سقف بودجه تعیین شده برای باشگاه‌ها می‌تواند عاملی تاثیرگذاری در کاهش و کنترل هزینه‌ آنها باشد، اظهار کرد: از نظر بنده رویه پیش‌بینی شده مطلوب است چون رها کردن بدون چهارچوب و ضابطه نظام قراردادها آن هم در شرایطی که بحث اقتصاد مقاومتی به عنوان یک راهکار استراتژیک در برنامه‌های مملکت قرار گرفته، اصلا درست نبود. لذا این قانون از پیش‌ بررسی و تحقیق شده را می‌توان قدم مثبتی در راه نظام‌مند کردن سیستم مالی باشگاه‌ها عنوان کرد.

ایرادهای زیادی به قانون سقف قراردادها وارد بود

وی با اشاره به ضعف‌هایی که قانون قدیمی و منسوخ شده سقف قراردادها داشت، ادامه داد: آن اقدام یک حرکت سعی و خطا گونه بود که با مشکلاتی همراه شد. همه بازیکنان توقع بالایی داشتند و خود را در حد سقف می‌دیدند که درست نبود و همین طور طبق قانون نمی‌شد تمیزی بین کیفیت آنها قائل شد. ایرادهای زیاد دیگری هم به آن رویه وارد بود اما اکنون قانون سقف بودجه برای باشگاه‌ها با دامنه‌ای که ایجاد کرده، اختیار کار در چگونگی مصرف بودجه را برعهده مدیرعامل می‌گذارد.

قانون جدید جوهره مدیرعامل‌ باشگاه‌ها را هویدا می‌سازد

مدیرعامل اسبق باشگاه سپاهان تاکید کرد: قانون سقف بودجه زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا جوهره مدیران باشگاه‌ها در مدیریت برنامه‌ریزی و هزینه مشخص شود. نقش تعیین‌ کننده مدیریت برجسته‌تر می‌شود، چون این قانون سیستم مدیریتی باشگاه و مدیرعامل به صلاحدیدشان هر بخشی از بودجه را در جایی صرف کرده و مثلا به بازیکنی یک میلیارد بدهند و به بازیکن دیگر ۳۰۰ میلیون تومان. واگذاری این حق انتخاب به مدیران، تاثیر تدبیر و عملکرد کارشناسانه آنها را برجسته می‌کند.

اولین ضمانت اجرایی قانون جدید، هیات مدیره باشگاه‌هاست

ساکت در پاسخ به این که چه ضمانت اجرایی برای اجرای درست این قانون وجود دارد، به ایسنا گفت: ضمانت اجرای قانون در وهله اول خود هیات مدیره باشگاه‌ها هستند. یکی از ویژگی‌های مثبت قانون سقف بودجه باشگاه‌ها این است که بستر و مبنایی برای کنترل و نظارت بیشتر اعضای هیات مدیره باشگاه‌ها بر عملکرد مدیریت آن باشگاه را فراهم می‌کند. الان هیات مدیره یک باشگاه این قانون را یک قانون بالادستی برای اعمال نظارت بیشتر دانسته و اگر کار به خوبی انجام شود، از بسیاری انحرافات جلوگیری خواهد کرد.

کمیته صیانت از سلامت سازمان لیگ تشکیل می‌شود

وی با بیان این که سازمان‌های نظارت متعددی هم اجرای صحیح این قانون در باشگاه‌ها را زیر نظر می‌گیرند، تصریح کرد: علاوه بر دستگاه‌های نظارتی خارج از مجموعه سازمان لیگ، کمیته صیانت از سلامت لیگ هم به زودی در سازمان لیگ تشکیل خواهد شد. این کمیته طبق اعلام مهدی تاج، رییس سازمان لیگ با دستور AFC ایجاد می‌شود و در کنار کمیته نظارت و بازرسی سازمان لیگ فعالیت می‌کند که مبنایی برای کنترل، ارزیابی و راستی‌آزمایی کلیه فعالیت‌های لیگ در ابعاد مختلف خواهد بود.

این تصمیم خواست مجلس، وزارت ورزش، فدراسیون و سازمان لیگ بود

مدیرعامل اسبق باشگاه‌ سپاهان تاکید کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط کشور و عزمی که برای کاهش و کنترل هزینه و همچنین شفاف‌سازی عملکردها به وجود آمده، چنین قوانین بالادستی خواست مجلس شورای اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است که مورد حمایت همه نهادها و مراجع ذیصلاح هم قرار دارد؛ بنابراین کار کردن خلاف جهت چنین حرکتی تخلفی است که می‌تواند آشکار شود.

شفاف‌سازی خوب است اما نه فقط در فوتبال!

وی از شفاف‌سازی قراردادها به عنوان یکی دیگر از اهرم‌های کنترلی اجرای صحیح قوانین مالی جدید نام برد و به ایسنا گفت: اگر قراردادها شفاف، گویا، بدون چندگانگی و یک واحد باشد و همه قیدها و تبصره‌ها هم در آنها قید و عیان شود، خود عرصه را برای کنترل و نظارت بر سلامت لیگ بیشتر می‌کند.

ساکت در پاسخ به این که به طوری کلی با شفاف‌سازی تمامی قراردادها موافق هست، توضیح داد: شفاف‌سازی قراردادها و عملکردها در فوتبال خوب است اما خوب‌تر آن است که در همه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بازرگانی و ... کشور در دیگر نهادها و سازمان‌ها هم شفاف‌سازی صورت گیرد؛ نه این که دغدغه‌ جامعه صرفا این باشد که به عدد و رقم بازیکنان بپردازیم. رونمایی از گردش مالی فوتبال و قراردادهای آن خوب است اما اگر فقط در اینجا باشد این جفا به فوتبال است و معتقدیم باید در همه بخش‌ها و مشاغل باشد.

نیاز باشد قوانین سخت‌گیرانه‌تر وضع می‌شود تا امکان تخلف را بگیریم

عضو هیات رییسه سازمان لیگ در واکنش به این که "با توجه به تجربه زیادی که در عرصه مدیریت یک باشگاه صنعتی دارید، در مجموع برآیند تمهیداتی بیان شده ضامن قابل قبولی برای اجرای صحیح قانون جدید و کاهش فسادهای مالی هست یا اینکه باز راه‌هایی برای دور زدن قانون برای باشگاه‌های مختلف وجود دارد" به ایسنا گفت: پیش‌بینی و دیدگاه فدراسیون و سازمان لیگ این است که با قوانین و تمهیدات جدید کار به سلامت انجام شود و از کج‌روی‌ها و دور زدن قانون هم جلوگیری خواهد داشت. این که اجرای چنین فرایندی جزو تاکیدات مقامات مسوول و همه مدیران ورزشی هم هست برای ما جای امیدواری زیادی دارد. هرچند فرآیند کار به گونه ای است که اگر در طول مسیر نیاز به سخت‌گیری بیشتری باشد، قطعا با تعیین قانون جدید مکمل، سعی می‌کنیم مسیر کنترل شود. الان همه اراده‌ها بر اجرای صحیح این قضیه است.

این روزها عده‌ای عمدا حیثیت و کیان فوتبال مملکت را نشانه رفته‌اند!

ساکت با انتقاد از کسانی که سعی دارند به فوتبال لطمه بزنند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخورد زردی که این روزها با فوتبال کشور شده نشان می‌دهد عده‌ای عمدا حیثیت و کیان فوتبال مملکت را نشانه رفته‌اند و این اصلا اتفاق خوبی نیست! همه ما باید از فوتبال کشورمان پاسداری کرده و کمک کنیم مسیر درستی را طی کند.

برخی باشگاه‌ها تا ۱۰۰ درصد بودجه‌شان را کاهش داده‌اند

مدیرعامل اسبق باشگاه سپاهان در پاسخ به این که با بودجه‌های اعلامی باشگاه‌ها به سازمان لیگ و اطلاعاتی که شما از وضعیت بودجه‌ای سال‌های گذشته آنها دارید، شاهد چه میزان کاهش و یا افزایش بودجه هستیم نیز به ایسنا گفت: طبق بودجه‌ای که باشگاه‌ها امسال به سازمان لیگ اعلام کرده‌اند و اطلاعاتی که از وضعیت سال قبل آنها وجود دارد، در بعضی باشگاه‌ها ۵۰ درصد و در برخی تا حدود ۱۰۰ درصد تعدیل بودجه را شاهد هستیم، هر چند بعضی باشگاه‌ها تغییر خاصی در بودجه امسال و سال قبل‌شان نداشته و چند مورد هم بودجه را افزایش داده‌اند. قطعا بودجه‌های بالای سقف باید تعدیل شود. البته در شرایط فعلی و قوانین جدید باشگاه‌ها نیاز به تعدیل هزینه‌هایشان دارند و از طرفی توقعات بازیکنان هم باید پایین بیایند.

کاهش ۳۵ درصدی بودجه اعلامی تیم‌های لیگ برتری نسبت به پارسال

ساکت در واکنش به این که به طور میانگین با امسال با چه میزان کاهش بودجه‌ای در میان ۱۶ باشگاه‌ لیگ برتری مواجه هستیم، نیز گفت: میانگین رقم کلی بودجه اعلام شده توسط ۱۶ باشگاه لیگ برتری امسال حدودا ۳۵ درصد نسبت به سال قبل کمتر است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391