برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مربی تیم ملی امید: وینگادا پس از اردوی دوم اعلام نظر می‌کند

شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، ساعت ۱۴:۴۳ — ایسنا

مربی تیم ملی فوتبال امید در آستانه آغاز دومین اردوی تمرینی این تیم از امروز، گفت: وینگادا گفته است پس از پایان این اردو نظرم را درباره ملی‌پوشان و برنامه‌های آینده اعلام می‌کنم.

نلو وینگادا

مسعود مقیم ، درباره شرایط تمرینی تیم ملی فوتبال المپیک (امید) و حضور وینگادا در اولین اردوی این تیم به سوالات مختلفی پاسخ داد که مشروح آن در زیر می‌آید:

** اولین اردوی تیم امید با حضور وینگادا چطور بود؟

دراردوی نخست تیم ۲۷ بازیکن حضور داشتند که نلو وینگادا سرمربی تیم ملی عملکرد آنها را در قالب برگزاری تمرینات متنوع ارزیابی کرد. اردوی دوم هم از عصر امروز (شنبه) با ۲۸ بازیکن جدید آغاز می‌شود تا وینگادا آنها را هم ببیند و ان‌شاءالله از اردوی سوم قرار است اولین لیست بازیکنان انتخابی‌اش از میان ۵۵ تا ۶۰ بازیکن رجیستر شده برای بازی‌های آسیایی اینچئون را مشخص کند و تمریناتش را برای آماده‌سازی تیم آغاز کند.

** ظاهرا برای اینکه او بازیکنان را بهتر بشناسد بیشتر بازی فوتبال را در تمرینات قرار می‌دهید؟

بله بازی فوتبال را خودش به همین منظور انتخاب کرده و البته برخی تمرینات سنجش مهارت ذهنی را هم برای بازیکنان در نظر گرفته است.

** در این مدت آیا نظری را درباره وضعیت کیفی بازیکنان به شما گفته‌اند؟

خیر هنوز صحبت خاصی انجام نشده چون وینگادا از همان اول گفت من بعد از آنکه تمام بازیکنان را در قالب اردوی اول و دوم دیدم، درباره‌شان نظر می‌دهم. او گفت که در آن زمان بررسی خواهیم کرد و تمرینات بعدی را برنامه‌ریزی می‌کنیم.

** وینگادا پس از مشاهده پرونده‌هایی که برای بازیکنان پس از استعدادیابی‌های اسفندماه تهیه شده بود، پذیرفته که این‌ها تقریبا بهترین‌ها ایران هستند؟

یک انتقادی را برخی رسانه‌ها به استعدادیابی تیم المپیک در اسفند وارد کردند و می‌گفتند چرا این کار مثل استعدادیابی تیم ملی جوانان که ۶ هزار بازیکن را از سراسر کشور زیرنظر گرفت، انجام نشد! در حالی که به این شکل نبود. بنده خودم در تمام استعدادیابی‌های تیم جوانان کنار اکبر محمدی حضور داشتم و واقعا کار گسترده و ویژه‌ای در آن زمان انجام شد اما همانطور که می‌دانید قالب تیم امید فعلی را بازیکنانی تشکیل می‌دهند که آن زمان در رده جوانان بودند. در آن زمان از میان تمام استعدادیابی‌ها سه گروه بازیکنان باکیفیت در قالب سه رده A، B و C دسته‌بندی شدند. زمان استعدادیابی تیم امید که کار زیر نظر هومن افاضلی آغاز شد بررسی درباره بازیکنان آن لیست انجام دادیم و مشاهده شد که اکثر آنها در لیگ برتر، لیگ دسته یک و تیم‌های حاضر در رقابت‌های امیدهای ایران و تهران بازی می‌کنند. با این وجود تمام بازیکنان مشمول این رده که در لیگ‌ برتر، دسته یک و دسته دو بازی می‌کنند شناخته شدند. همینطور بازیکنان جدیدی از بازی‌های امیدها. نهایتا به لیست ۱۴۰ نفره‌ای رسیدیم که آنها را در اسفندماه استعدادیابی کردیم.

درست است که اسکلت تیم امید فعلی را بازیکنان سابق تیم ملی جوانان تشکیل می‌دهند اما در استعدادیابی‌ها بازیکن جدید هم کشف شد که نمونه آن نوراللهی بازیکن فولاد یزد و آرام عباسی بازیکنی از سنندج بود که آینده خوبی دارند. ضمن اینکه شاید ۳، ۴ درصد خطا در کار باشد یا بازیکنی را ندیده باشیم اما این را هم باید در نظر گرفت که بازیکنی مثل علی کریمی سپاهان که در لیگ برتر بازی می‌کند یا بازیکنانی که چندین سال است در سطح اول مسابقات کشور حاضر هستند به حدی از آمادگی و تجربه رسیده‌اند که قطعا بازیکن جدید تازه کشف شده در حال حاضر و ظرف چندماه تا بازی‌های اینچئون نمی‌تواند این شرایط از کیفیت را داشته باشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر وینگادا یا هر مربی دیگری به ایران می‌آمد در شرایط فعلی ۹۷ درصد همین بازیکنان را انتخاب می‌کرد. افاضلی کاری در سطح فوتبال اروپا انجام داد و با ایجاد پرونده کاملی از ویژگی‌های فنی و شخصیتی بازیکنان به دو زبان فارسی و انگلیسی آنها را تحویل وینگادا داد. حال باید ببینیم سرمربی تیم ملی چه ارزیابی نسبت به آنها دارد.

* بالاخره ۵۰ بازیکن برای اینچئون رجیستر شده‌اند یا ۵۵ یا ۶۰ بازیکن؟

بین ۵۵ تا ۶۰ بازیکن رجیستر شده‌اند که دقیقا عدد آن را نمی‌دانم. به هر حال بعضی بازیکنان مشکلات پاسپورت یا بعضی مسایل خاص برای خروج از کشور دارند که ممکن است نتوانند تیم را همراهی کنند.

** تا چند اردو همچنان در داخل ایران تمرین می‌کنید و اولین اردوی خارجی تیم ملی کجاست؟

فکر کنم حداقل چهار یا پنج اردوی نخست در ایران باشد. هنوز مشخص نیست اولین اردوی خارجی ازبکستان باشد یا ارمنستان؛ ضمن اینکه گفته شده فدراسیون بنابر درخواست وینگادا با برخی تیم‌های عربی مثل عمان و اردن هم مذاکره می‌کند.

** غیر از شما کدام مربیان ایرانی دیگر کنار وینگادا هستند؟

غیر از بنده، دکتر قاسمی و آقایان عسگری و یحیوی هم در کادر فنی حضور دارند که البته فدراسیون در حال بررسی است و شاید تغییراتی در کادر مربیان تیم ایجاد شود.

** و در آخر شما چه مدت سابقه کار مربیگری در تیم‌های ملی پایه را داشته و چه پیش‌بینی از آینده این تیم امید دارید؟

من سال ۱۳۸۰ کارم را در تیم‌های ملی پایه با کنار کنار مجید جلالی آغاز کردم و بعد از آن تاکنون تقریبا در تمام رده‌های ملی پایه مربیگری کردم. در حال حاضر معتقدم این تیم المپیک آینده روشنی دارد چون نسبت به قبل تعداد بازیکن لیگ برتری بیشتری در آن حضور دارند. ضمن اینکه برای اولین بار فدراسیون تصمیم گرفته همین تیم را بدون بازیکن بزرگسال به بازی‌های آسیایی اینچئون ببرد تا تجربه بین‌المللی بیشتری کسب کنند. قرار است از حالا روی همین تیم کار کنیم تا بتواند تا پیش از بازی‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۶ به آمادگی و سطح تجربی فوق‌العاده‌ای برسد. بنابراین فکر می‌کنم می‌توانیم پس از چهار دهه امیدوار به راهیابی به المپیک باشیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391