برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دونگا: تجربه لژیونرها به ایران کمک می‌کند

سه‌شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۱۹ — ایسنا

کارلوس دونگا می‌گوید برزیل شانس قهرمانی جام جهانی است. او همچنین گفت که در بازی مقابل آرژانتین همه برزیلی‌ها طرفدار ایران هستند.

کارلوس دونگا

کاپیتان و سابق تیم ملی برزیل که در نخستین ویژه برنامه جام جهانی در شبکه سه حضور یافته بود در ابتدای صحبت‌هایش، اظهار کرد: خیلی خوشحالم که توانسته‌ام به ایران بیایم. در اینجا نحوه برخورد مردم و احترامی که برای بزرگ‌تر‌ها قائل هستند برای من بسیار جالب بود. روز گذشته هم به بیمارستان کودکان سرطانی رفتیم که تجربه خوبی برای من بود.

او در پاسخ به این سوال که درباره سوال نظرسنجی و این که از بین به‌به‌تو، روماریو، رونالدو، رونالدینیو و ریوالدو کدام بازیکن بهترین مهره هجومی برزیل در دو دهه اخیر بوده چه نظری دارد؟ گفت: انتخاب خیلی سختی است، اما اگر یک مهاجم خوب بخواهیم آن "روماریو" است. او با پای راست و چپ و سر گلزنی می‌کرد. رونالدو بازیکن تکنیکی و گلزنی بود و رونالدینیو هم بیشتر شبیه بازیکنان قدیمی برزیل است.

دونگا درباره هم اتاقی بودنش با روماریو در جام جهانی ۹۴ گفت: با وجود این که اخلاق‌های متفاوتی داشتیم، اما هدف هر دوی ما برنده شدن بود. ما یاد گرفته بودیم که به هر کسی که آن گونه که هست احترام بگذاریم. روماریو در شب هایی که در کنار من بود بیشتر روی بازی‌اش تمرکز می‌کرد. البته با هم دعوا هم می‌کردیم، اما خیلی کم نه زیاد.

او ادامه داد: الان روماریو وارد سیاست شده و کارش را هم خیلی خوب انجام می‌دهد. قبل از جام جهانی یک بار به تمرین برزیل آمده بود و با جوان‌ترها دعوا می‌کرد. من به او گفتم تو به من می‌گفتی خیلی جدی هستی، اما الان خودت داری با همه دعوا می کنی. باید آرامتر باشی.

مربی برزیل در جام جهانی ۲۰۱۰ درباره وضعیت این کشور دو روز مانده به آغاز جام بیستم گفت: همه چیز خوب است. ورزشگاه‌ها آماده شده‌اند. مردم برزیل با توریست‌های خارجی خیلی خوب برخورد می‌کنند. یک جام جهانی خوب همراه با سامبا و شناخت همه محلات برزیل مثل فاولا را خواهیم دید.

او درباره اعتراضات مردم برزیل در چند ماه گذشته هم گفت: در فوتبال برزیل همیشه باید برنده باشید. روماریو می‌گوید که تیم دوم همیشه یکی از آخرین‌هاست. برزیل یک کشور آزاد است و هر کسی که می‌خواهد می‌تواند اعتراض کند. در عین حال جام جهانی یک فرصت مناسب برای مردم است که خواسته خود را به همه مردم دنیا نشان دهند.

دونگا با بیان این که برزیل شانس زیادی برای قهرمانی دارد درباره رفتارهای خاص اسکولاری و این که مثلا به شاگردانش می‌گوید بازیکنان حریف را بزنند تا مصدوم شوند با خنده، گفت: نه این طور که می‌گویند نیست. این در بین همه مربیان فوتبال وجود دارد که به بازیکنان می‌گویند که محکم بازی کن. منظور اسکولاری این نبوده که بازیکنان حریف را مصدوم کنیم.

دونگا درباره واکنش رسانه‌ها به خط خوردن نام‌هایی چون رونالدینیو و کاکا از فهرست برزیل گفت: خیلی جالب بود اما رسانه‌ها هیچ چیزی نگفتند و حاشیه‌ای به وجود نیامد.

او در پاسخ به این سوال که فوتبال زیبا را می‌پسندد یا نتیجه‌گیری را بر آن ترجیح می‌دهد گفت: من فوتبال نتیجه‌گرا را دوست دارم. برای این که نتیجه‌ بگیرید باید کیفیت لازم را داشته باشید. در سال ۹۰ که برزیل زود حذف شد، اروپایی‌ها فوتبال ما را دوست داشتند، اما در سال ۹۴ با وجود این که می‌بردیم و قهرمان هم شدیم کمتر از تیم ما خوششان می آمد.

کاپیتان سابق برزیل درباره جانشین خود در تیم امسال گفت: لوئیس گوستاوو و پائولینیو در تیم امسال هستند. پائولینیو از من سریع‌تر است. در آفریقا هم فیلیپه ملو، ها‌فبک دفاعی بود، اما در بازی یک چهارم نهایی مقابل هلند هیچ خطایی انجام نداد و اخراجش اشتباه بود.

او درباره دوران مربیگری‌اش در برزیل گفت: مربی تیم ملی همیشه تحت انتقادهای متعدد است و انتظار زیادی از او می‌رود. در برزیل اگر برد نداشته باشی تو را کنار می‌گذراند. در جام جهانی اگر یک اشتباه انجام دهی حذف می شوی. تمرکزت بیشتر باید روی دفاع باشد و آنقدر باید دفاع کنی تا حریف خسته شود. در بازی با هلند نمی‌توانیم بگوییم که فقط اشتباه یک نفر بود. در فوتبال اشتباه پیش می‌آید و آن برای همه است. داور ژاپنی در آن لحظه از صحنه دور بود و یک نفر در گوشی به او گفت که باید ملو را اخراج کند.

دونگا ادامه داد: بهترین دوران من در تیم امید برزیل بود. مربی برزیل تحت فشار شدید رسانه‌ها است. اگر یک اشتباه داشته باشیم بهانه دستشان می‌آید که مربی را عوض کنند و تغییر مربی خیلی راحت‌تر از تغییر یک بازیکن است. اگر سرمربیگری برزیل دوباره به من پیشنهاد شود قبول می‌کنم و ترسی ندارم. البته باید یک ذره ترس داشت تا روی اشتباه نکردن تمرکز کرد. کار در برزیل سخت است، اما اگر از من خواسته شود دوباره می‌آیم.

او در ادامه بار دیگر تفاوت فوتبال زیبا و نتیجه‌گرا در برزیل را توضیح داد و گفت: ما به همراه لازارونی بعد از ۵۰ سال قهرمان آمریکای جنوبی شدیم. وقتی یک تیم در یک بازی ۱۰- ۱۵ شانس گل دارد تیم بدی نیست. مهاجمان بیشتر از همه پول می‌گیرند برای این که وظیفه گلزنی بر گردن آنهاست، اما همه تقصیرها را بر گردن لازورنی انداختند.

دونگا درباره پنالتی حساسی که در فینال جام جهانی ۹۴ مقابل ایتالیا گل کرد گفت: من اصلا جزو پنج نفر اصلی برای پنالتی زدن نبودم. تصویر آن لحظه هنوز در ذهنم است. آن ۳۰ متری که باید از میانه میدان تا محوطه جریمه طی می‌کردم برای من به اندازه چهار – پنج کیلومتر بود. وقتی به دروازه‌ رسیدم هیچ کدام از تماشاگران را نمی دیدم و فقط دروازه‌بان در چشم‌هایم بزرگ می‌شد و توپ کوچک. مربی از من خواست که پنالتی بزنم و من هم نمی توانستم بگویم نه. چرا که کاپیتان بودم.

دونگا در پاسخ به این سوال که الان بعد از ۲۰ سال که آن صحنه را می بیند چه حسی پیدا می‌کند؟ گفت: یخ می‌زنم! نمی‌دانم آن همه شجاعت را از کجا آوردم که آن پنالتی را زدم. خیلی سخت می‌شد که باجو پنالتی‌اش را خراب کند. در عین حال تافارل درست پریده بود.

او درباره خوشحالی‌اش بعد از آن گل هم گفت: آن خوشحالی فقط برای همان لحظه بود. اگر پنالتی را گل نمی کردم من را به برزیل راه نمی‌دادند. لازورنی را با سنگ زدند. حتما من را با بمب می‌زدند!

کاپیتان سابق برزیل در ادامه درگیری‌اش با به‌به‌تو در دیدار با مراکش در جام جهانی ۹۸ گفت: خیلی طول کشید به‌به‌تو روبروی ضربه ایستگاهی حریف قرار بگیرد. ما در بازی با دانمارک هم همین گونه گل خورده بودیم. در آن لحظه همه می‌خواهند بازی را ببرند و عصبانیت هم پیش می‌آید، اما وقتی بازی تمام می‌شود همه چیز عادی می‌شود. ما در جام ۹۸ در بعضی بازی‌ها خوب بودیم، اما کیفیت سال ۹۴ را نداشتیم.

دونگا درباره علت بازی کردن رونالدو در فینال جام جهانی ۹۸ با وجود مشکلاتی که برایش پیش آمده بود، گفت: کسی نگفته بود که رونالدو بازی نکند. ظهر روز بازی بود که رونالدو آزمایشاتی انجام داد و چیز خاصی در آنها مشخص نشد. هیچ کس نمی دانست که چه اتفاقی افتاده است. ما جلسه مربیان را برگزار کردیم و همه گفتند که او بهترین بازیکن است و باید بازی کند، اما هیچ حرفی از این که به اجبار اسپانسر بازی کند نبود.

مربی سابق برزیل درباره نیمار گفت: او یکی از بهترین فوتبالیست‌های تاریخ برزیل است و از امیدهای بزرگ این تیم برای امسال. اگر خودش را حفظ کند می‌تواند به جایگاه بازیکنانی مثل پله و روماریو برسد و کیفیت لازم را دارد، اما همه چیز بستگی به خودش دارد و قبول مسئولیت بزرگی که در این جام بر عهده اوست.

دونگا درباره مدعیان جام بیستم هم گفت: آلمان، ایتالیا و آرژانتین مدعی هستند. بلژیک و سوئیس هم در چند سال گذشته خوب کار کرده‌اند. من برای آرژانتین دو خبر دارم یکی خوب و یکی بد. خبر خوب این است که آنها به فینال می‌رسد، اما خبر بد این است که در فینال به برزیل می‌خورند. اروگوئه هم تیم خوبی است ، اما به اندازه آرژانتین و برزیل مدعی نیست.

او درباره مقایسه همیشگی پله و مارادونا گفت: پله یک افسانه است. مارادونا بعد از پله مطرح شد. اگر آرژانتینی هم بودم دوباره پله را انتخاب می‌کردم. او در چهار جام جهانی بازی کرد و بازی‌هایش خیلی عجیب بود. بین مسی و رونالدو هم انتخاب خیلی سخت است. مسی اگر روی فرم باشد خیلی خوب بازی می‌کند. کریستیانو رونالدو یک گلادیاتور است. از همه جا گل می‌زند و بیشتر فیزیکی بازی می‌کند. در حال حاضر مسی از نیمار بهتر است و نیمار هنوز خیلی جا دارد که به مرحله ای که باید برسد. در تیم ملی همه نیمار را دوست دارند. در بارسلونا هنوز اعتماد به نفس کافی را ندارد، اما در برزیل می‌تواند هر کاری را انجام دهد. او خیلی سریع‌ است و استارت‌های اولیه‌اش خیلی خوب است.

دونگا در ارزیابی خود از ایران هم گفت: خیلی خوب است که چهار – پنج بازیکن خارج از کشور دارید. تجربه بازیکنانی مثل قوچان نژاد به ایران کمک می‌کند. فرصت خوبی برای ایرانی‌هاست که مقابل تیم‌هایی مثل آرژانتین و نیجریه بازی می‌کنند و باید بدانند که جام جهانی یک بار است و مثل لیگ نیست. در همان ۹۰ دقیقه‌ باید برنده شوند. اگر بازی با آرژانتین را کنار بگذاریم ایران مقابل بوسنی شانس خوبی دارد. در بازی مقابل آرژانتین کل برزیل طرفدار ایران هستند و بازیکنان ایران اصلا نگران نباشند.

کاپیتان سابق برزیل درباره پیروزی تیم ملی والیبال ایران بر این کشور هم گفت: بازی زیبایی بود. والیبال برزیل مثل فوتبالش خوب است و دومین ورزش کشور ما والیبال است. رزنده هم یک مربی محبوب است که هفت – هشت سال است که خوب نتیجه‌ می‌گیرد. شاید بهتر باشد تیم والیبالتان را به جام جهانی فوتبال ببرید. (با خنده)

دونگا درباره علت استفاده از لباس‌های عجیب و غریب در جام جهانی ۲۰۱۰ گفت: دختر من طراح لباس زنانه است. بعضی رسانه‌ها حاشیه سازی کردند و گفتند که دونگاه به خاطر دخترش این لباس‌ها را می‌پوشد من هم از قصد لباس عجیب و غریب پوشیدم تا رسانه‌ها را تحریک کنم.

او در پایان گفت: امیدوارم که یک روز دیگر به ایران برگردم و زمان بیشتری در کنار مردم شاد، مهربان و مودب ایران باشم. در خانه ما به روی همه ایرانی‌ها باز است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391