برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ابتکار: قرار گرفتن یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی پیام ما را به فیفا رساند

دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۲:۳۸ — تسنیم

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: با قرار گرفتن یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی پیام ما به فیفا و جام جهانی رسید.

معصومه ابتکار امروز (دوشنبه) در کنفرانس خبری که به بحث یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی فوتبال و زیست‌توپ مربوط می‌شد، گفت: اکنون بیش از یک دهه از زمانی که کمیته بین‌المللی المپیک شاخه‌ای را به نام ورزش و محیط زیست راه‌اندازی کرد، می‌گذرد. در این شاخه فعالیت‌های متعددی صورت می‌گیرد که مربوط به ورزش و محیط زیست است.

وی به سالم بودن هوا و پاکیزگی محیط زیست اشاره کرد و افزود: سالم بودن هوا برای یک ورزشکار بسیار مهم است چرا که انسان روزانه ۱۶ کیلو هوا تنفس می‌کند و این نشان‌دهنده اهمیت هوا در سلامت یک فرد و ورزشکار است. ورزشکاران برای سلامت بدنی خود و تمرکز بهتر باید در هوای سالم ورزش کنند و آلودگی یک مشکل جدی و بازدارنده در ورزش است. به این علت که وقتی هوا آلوده باشد نباید ورزش کرد و به دلیل بالا رفتن تنفس آلودگی زیادی وارد بدن می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: همکاری ورزشکاران با محیط زیست جزء فعالیت‌های مهم این سازمان است و تلاش زیادی می‌کنیم این همکاری با ورزش صورت بگیرد.

ابتکار با اشاره به نقش بستن یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل خاطرنشان کرد: باید از همه فعالان محیط زیست، هنرمندان و کسانی که باعث شدن یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی فوتبال نقش ببندد، تشکر کنم. این ایده بسیار خوبی بود که ما فقط این ایده را به بار نشاندیم.

وی با انتقاد از جوسازی‌هایی که در خصوص یوزپلنگ ایرانی و شباهت آن به یوزپلنگ آفریقایی به راه افتاده بود، گفت: بسیاری حاشیه‌سازی کردند و با جوسازی می‌خواستند که این ایده خوب به ثمر ننشیند اما نتوانستند چنین کاری انجام دهند. باید بگویم به لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی بین یوزپلنگ ایرانی و آفریقایی وجود ندارد و شاید تفاوت‌ها فقط از نظر ژنتیکی باشد. اکنون توانسته‌ایم این کار را جهانی کنیم و به عنوان نماینده دولت این پیشنهاد را به فیفا ارائه کردیم که با آن موافقت شد.

رئیس سازمان محیط زیست با تشکر از طراحان زیست‌توپ که ۳۱ گونه در حال انقراض کشورهای حاضر در جام جهانی را نشان می‌دهد، بار دیگر به نقش بستن یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی اشاره کرد و گفت: فیفا برای اولین بار است که اجازه داده طرحی این چنینی روی پیراهن تیم‌ها نقش ببندد. ما این را به فال نیک می‌گیریم و بابت آن خوشحالیم.

ابتکار ادامه داد: اینکه بگوییم یوزپلنگ چه ارتباطی به زندگی مردم دارد، اشتباه است. چنین صحبت‌هایی پیش از این مطرح شده بود اما باید بگویم همه موجودات در چرخه زندگی اهمیت دارند و ارتباط پیوسته است. اگرقرار باشد گونه‌ای از موجودات از بین بروند به آینده و فرزندان ما آسیب می‌رساند.

وی با بیان اینکه در جام جهانی فوتبال یک پیام خوب به جهانیان می‌رسد خاطرنشان کرد: همین که می‌توانیم پیام یوزپلنگ ایرانی را در جام جهانی برسانیم برای ما یک برد محسوب می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که ما چه فرهنگی داریم و صلح و دوستی ایرانی‌ها با طبیعت را نشان می‌دهد. همچنین نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری ورزشکاران ایرانی به طبیعت و آینده‌نگری آنها در خصوص محیط زیست است و امیدوارم پیام یوزپلنگ ایرانی در جنبه‌های بین‌المللی مورد استقبال قرار گیرد و اثربخشی داشته باشد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح یوزپلنگ ایرانی و زیست‌توپ یک حرکت نمادین است تاکید کرد: شاید چنین حرکاتی نمادین باشد اما روح آموزشی بالایی دارد. ما به جهت علاقه زیاد مردم دنیا به فوتبال و پربیننده بودن این رشته تصمیم گرفتیم چنین حرکتی را در جام جهانی انجام دهیم تا در کنار یک مسابقه پرشور ورزشی پیام خود را منتقل کنیم. امیدوارم اثربخشی این پیام در جام جهانی به نحو شایسته‌ای صورت بگیرد تا این کار در کنار کار خوب تیم ملی حاشیه‌ها را از بین ببرد.

ابتکار در پاسخ به این سوال که سازمان محیط زیست در مسابقات ورزشی آینده نیز چنین حرکاتی خواهد کرد یا نه، گفت: حتما سعی می‌کنیم از همه فرصت‌ها استفاده کنیم. مطمئنا حضور ایران در مسابقات بین‌المللی نظیر جام ملت‌ها فرصت شایسته‌ای برای ما خواهد بود تا بتوانیم پیام‌های دیگری را در میادین بین‌المللی انتقال دهیم. امیدوارم بتوانیم حضور موثری داشته باشیم و مطمئنا همکاران ما نیز برای مسابقات آینده برنامه‌ریزی‌هایی انجام خواهند داد.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه کفاشیان اعلام کرده فیفا هنوز با اهدای زیست‌توپ به لیونل مسی موافقت نکرده است، عنوان کرد: اصل اتفاقی است که پیش از آن رخ داده و فیفا با قرار گرفتن طرح یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی موافقت کرده است. ما می‌توانیم با همین اتفاق پیام خود را به جهان انتقال دهیم و اکنون این پیام در فیفا به ثبت رسیده است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: در خصوص اهدای زیست‌توپ در بازی با آرژانتین نیز هماهنگی‌ها قرار است اتفاق بیفتد اما اتفاق اصلی نقش بستن یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی بود و بقیه مسائل شاخه‌های فرعی است. دیگر پیام‌ها را خودمان به سازمان‌های محیط زیست کشورها منتقل می‌کنیم و امیدوارم فیفا نیز با اقدام نمادین ما موافقت کند.

ابتکار در خصوص گفته می‌شود طرح یوزپلنگ پیراهن تیم ملی با قیمتی ارزان از یکی از سایت‌های خارجی خریداری شده گفت: هنر سلیقه‌ای است و شاید شخصی این هنر را نپسندد اما در نهایت طرحی که می‌بینید مورد پسند قرار گرفت و روی پیراهن تیم ملی نیز نقش بست. این طرح را نیز یک سازمان دولتی تایید می‌کند که کار یک طراح ایرانی بوده اما هنوز این طرح را ثبت نکرده‌ایم. در دنیای امروز خیلی سریع همه چیز در اینترنت ثبت می‌شود و شاید به همین علت طرح یوزپلنگ ایرانی در سایت‌های دیگر نیز دیده شد اما ما اکنون باید خوشحال باشیم که طرح ما مورد پسند واقع شد و فیفا نیز آن را پذیرفت تا روی پیراهن تیم ملی نقش ببندد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح می‌توانست کمی کوچک‌تر هم باشد اما شاید به خوبی دیده نمی‌شد به همین دلیل طرح را بزرگتر کردیم و امیدواریم در تصاویر به خوبی دیده شود. خوشبختانه اولین کاری هم که به محض ورود بازیکنان تیم ملی به برزیل صورت گرفت، امضای پیراهن تیم ملی توسط بازیکنان بود که قرار است با طرح یوزپلنگ ایرانی در موزه فیفا قرار بگیرد.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین در خصوص اینکه سازمان محیط زیست ایران در جام جهانی نماینده‌ای خواهد داشت یا نه، گفت: غیر از یوزپلنگ ایرانی نماینده‌ دیگری در جام جهانی نخواهیم داشت.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391