برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حدادی:دوست دارم آلمان قهرمان شود

یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۲:۵۴ — فارس

نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک گفت: بازی با آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اتفاق بزرگی برای فوتبال ایران است.

این گفت و گو برعکس بسیاری از گفت و گوهای دیگر احسان حدادی جدی است. خبری از شوخی های همیشگی احسان نیست، شاید دلیلش خستگی ناشی از تمرین باشد و شاید هم فوتبال. وقتی احسان از فوتبال صحبت می‌کند، جدی می شود. درست است که به دلیل مشغله فراوان نمی تواند فوتبال را منظم دنبال کند اما از اتفاقات آن دور هم نیست. برگزاری جام جهانی بهانه‌ای بود تا با قهرمان المپیک کشورمان گفتگوی متفاوت و خاص داشته باشیم.

*در این مدت چه اتفاقی افتاده که احسان حدادی برای کارشناسی بازی استقلال و پرسپولیس به تلویزیون دعوت می شود؟!

من به عنوان یک پرسپولیسی به آنجا دعوت شدم و بازی را تحلیل کردم. جالب آنکه خیلی از کارشناس‌ها تحلیل من را دوست داشتند و از آن استقبال کردند.

*پس مسیر آینده زندگی شما در حال تغییر است.

(باخنده) نه، من به فوتبال کاری ندارم. وقتش را هم ندارم. به ورزش خودم برسم، کافی است. در آن برنامه دور هم جمع شده بودیم و صحبت می کردیم.

*چقدر فوتبال‌های داخلی را دنبال می کنید؟

فقط هفته آخر لیگ را دنبال می کردم. خیلی هم ناراحت بودم.

*چرا؟

به دلیل اینکه دوست داشتم پرسپولیس قهرمان شود اما این اتفاق نیفتاد! البته باید بگویم هر تیمی که خوب بازی کند را دوست دارم. برخی مواقع از دیدن بازی‌های استقلال هم لذت می‌برم.

*فوتبال‌های خارجی را چقدر دنبال می کنید؟

هیچی! فقط اینکه چند وقت پیش یک گل دیدم که واقعا شگفت انگیز بود. بازی رئال و بارسلونا بود که توپ داشت به بیرون می‌رفت اما گرت بیل با سرعت زیادش توپ را گرفت و به گل تبدیل کرد. واقعا لذت بخش بود. گفته می شود سرعت اوسین بولت ۳۷ کیلومتر در ساعت است و بیل ۳۵ کیلومتر.

*چقدر بازی‌های تیم ملی را دنبال کردید؟

به دلیل اینکه درگیر مسابقات مختلف بودم، بازی‌ها را به صورت مستقیم نمی‌توانستم ببینم اما خلاصه بازی‌ها را در بخش‌های مختلف خبری مشاهده می‌کردم. مخصوصا چند هفته آخر مقدماتی که خیلی‌ها معتقد بودند ممکن است تیم به جام جهانی صعود نکند. البته من از ابتدا هم مطمئن بودم تیم ما به جام جهانی خواهد رفت.

*آنقدر که جامعه ما به فوتبال توجه می‌کند، به رشته دیگری توجه داشت بهتر نبود؟

اصلا نباید به رشته ای جز فوتبال توجه کرد! بهترین کار این است که همه وقتمان را برای فوتبال بگذاریم و بس!

*به چه دلیل؟

به دلیل اینکه مردم طرفدار فوتبال هستند. تیم ایران به جام جهانی صعود می‌کند مردم به خیابان می ریزند و خوشحالی می‌کنند، اما وقتی یک نفر در المپیک مدال گرفت، فردی برای خوشحالی به خیابان آمد؟ خیر، این اتفاق نیفتاد پس باید به فوتبال توجه کرد! همه مردم فوتبال را دوست دارند. شما اگر یک بازی فوتبال لیگ را پخش نکنید، ببینید مردم چقدر اعتراض می کنند.

*این علاقه به فوتبال در کشورهای دیگر هم هست؟

نه به این شدت. رشته های دیگر هم در خارج مهم است اما در ایران فوتبال جایگاه ویژه ای دارد.

*این موضوع شما را اذیت نمی‌کند؟ناراحت نمی‌شوید؟

نه! این قضیه برای من خیلی اهمیت ندارد. باید واقع بین بود. شادی جامعه به واسطه فوتبال و موفقیت‌های آن است نه به خاطر کشتی و والیبال و بسکتبال و... آقای بنا در مصاحبه‌ای گفتند که درست است کشتی به ایران تعلق دارد اما ورزش اول ایران نیست. یک مشکل از صدا و سیماست. اگر رشته‌های مختلف ورزشی را پوشش تصویری بدهند، ممکن است علاقه مردم به آن رشته‌ها بیشتر شود. به عنوان مثال جام جهانی کشتی در آمریکا به صورت زنده پخش می‌شد و مردم ساعت ۴-۵ صبح از خواب بیدار می‌شدند و آن مسابقات را می‌دیدند. شما در تهران و در بهترین زمان ممکن مسابقه دوومیدانی برگزار کنید و بگویید بلیت مجانی است و جایزه ای هم به تماشاگران خواهیم داد. فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ هیچ فردی برای تماشای مسابقات وارد ورزشگاه نخواهد شد! دومیدانی پرطرفدارترین رشته جهان است و در المپیک بلیتش از همه رشته‌ها گرانتر است.

*پس چرا در ایران استقبال زیادی از آن نمی‌شود؟

به دلیل اینکه تبلیغات این رشته کم است و حمایتی همه از جانب تلویزیون ندارد. از سوی دیگر مسابقات باید توسط تیم حرفه‌ای اجرا شود. در ایران یک دوربین فیلمبرداری در بالای استادیوم قرار می‌دهند و می‌خواهند تمام مسابقات را پوشش دهند. در خارج برای یک مسابقه نزدیک صد دوربین مشغول به کار است. این موضوعات باعث می‌شود که مردم به دومیدانی علاقه شان کمتر شود. از سوی دیگر در کشور ما مسابقات دومیدانی خیلی کم برگزار می شود و جالب آنکه مردم بسیاری از قهرمانان این رشته را نمی شناسند.

*سفره دلمان درباره دومیدانی را جمع کنیم و به سراغ فوتبال برویم. در جریان اتفاقات پس از قرعه کشی جام جهانی که بودید؟

بله! شنیدم که چقدر برخورد بدی با مسی و آن مجری شد. مردم ما فرهنگ سرشاری دارند اما به نظرم این حرکت توسط تعداد اندکی انجام شد.

*خیلی هم اندک نبودند. شاید نزدیک به صدهزار نفر در صفحات اجتماعی به مسی حمله کردند.

نسبت به هفتادوپنج میلیون کم است! این حرکت قشنگ نبود. شاید آن فردی که به مسی ناسزا گفته خودش جزء طرفداران مسی باشد اما این کار را انجام داده است.

*خود شما که در المپیک مدال گرفتید، این اتفاق برایتان افتاد؟ فردی آمد و به شما ناسزا گفت؟!

نه. به هیچ وجه چنین اتفاقی برای من نیفتاد. دلیلی ندارد این اتفاق بیفتد. در کل باید به این فکر کرد که رقابت بسیار هیجان انگیزی قرار است اتفاق بیفتد. بازی با آرژانتین اتفاق بزرگی در تاریخ فوتبال ایران است. اتفاقی که شاید جز جام جهانی در جای دیگری نمی‌افتاد. شاید مردم از اینکه ممکن است به آرژانتین ببازیم ناراحت شده و این کار را انجام دادند اما باید به این فکر کرد که برخی باختها از پیروزی قشنگتر است!

*در صفحات اجتماعی به شما تا به حال از جانب ایرانیان توهینی شده است؟

بله! به دلیل اینکه ما ایرانیها احساسی هستیم، ممکن است ناخودآگاه کارهایی انجام دهیم که جالب نباشد. من خودم بارها در صفحات اجتماعی ام، توهین و ناسزا خوانده ام. توهین‌هایی که چند لحظه بعد به عذرخواهی تبدیل شده و آن فرد گفته در لحظه یک حرفی زده و بعد پشیمان شده است.

*جام جهانی آنقدر برای شما جذابیت دارد که بخواهید برای تماشایش به برزیل بروید؟

برای من نه! به عنوان یک قهرمان ملی دوست دارم که از تیم کشورم حمایت کنم اما به عنوان یک فرد عادی در جامعه. المپیک برایم جذابتر است چرا که رشته‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود و قدرت انتخاب بالایی برای تماشای مسابقات مختلف خواهید داشت.

*به نظرتان برابر آرژانتین چه نتیجه ای خواهیم گرفت؟

می توانیم خوب ببازیم! یعنی با آبرو بازی کنیم البته باید گفت در فوتبال هیچ چیز معلوم نیست و ما ایرانی‌ها هم کارمان معلوم نیست! ممکن است حتی آرژانتین را هم ببریم. هیچ چیز امروز مشخص نیست.

*به عنوان یک ورزشکار، باید در این گونه رقابت‌ها از پیش باخته وارد شد؟

یکبار برای من چنین اتفاقی افتاد. مسابقه سختی بود و با خودم گفتم من که در این مسابقه نتیجه نمی‌گیرم و دقیقا همین اتفاق افتاد. جالب آنکه رکوردهای من در تمرینات از رکوردهای مسابقه حریفانم هم بیشتر بود اما همان فکر باعث شد در مسابقه هم ضعیف ظاهر شوم. به همین دلیل به بچه‌های تیم ملی توصیه می‌کنم که اصلا خود را از پیش بازنده ندانند. برعکسش هم بد است. یعنی اینکه رقبا را دست پایین بگیری. این اتفاق هم برای من افتاده و در برخی مسابقات به دلیل اینکه فکر می‌کردم بقیه خیلی از من پایین تر هستند و خودم را سطح بالا گرفتم، شکست خورده‌ام.

*اتفاقی در فوتبال افتاد که در دوومیدانی هم تکرار شد. یعنی یک سری از بازیکنان دو ملیتی ایرانی را به تیم ملی دعوت کردیم. به نظر شما این کار خوب است یا بد؟

از دید من، هر فردی که خوب است باید در تیم ملی حضور داشته باشد. اینکه کجا زندگی کردی و کجا به دنیا آمدی مهم نیست. مهم این است که بتوانی به کشورت و تیم ملی ایران کمک کنی. شاید به خاطر تمرین در خارج عملکرد بهتری هم داشته باشد.

*احسان حدادی برای اینکه مدال المپیک کسب کند، چقدر خرج کرد؟

دقیقا نمی دانم اما به نسبت دیگر قهرمانان المپیک هزینه بسیار کمتری کردم.

*درفوتبال هزینه‌های زیادی می شود؟

بله اما به این صورت به قضیه نگاه کنید. دو میلیارد برای یک بازیکن خوب، خیلی زیاد نیست. اگر آن بازیکن به کشورهای عربی برود، پول خیلی بیشتری دریافت خواهد کرد. مهم این است که آن بازیکن اندازه پولی که دریافت می‌کند، بتواند کارایی داشته باشد. نه اینکه نصف فصل مصدوم باشد و یا درون زمین تنها راه برود. نکته دیگر اینکه بهتر است این پول فراوانی که در فوتبال وجود دارد، به رشته‌های دیگر ورزشی هم تزریق شود. یعنی باشگاه‌ها کمی از هزینه های فوتبال کم کنند و رشته‌های دیگری را حمایت کنند.

*این روزها بحث این هم وجود دارد که قرارداد بازیکنان توسط باشگاه‌ها منتشر شود و مردم متوجه شوند هر بازیکن چقدر دریافت می کند.

این اتفاق خوبی است. در همه جای جهان هم می افتد. من به شخصه موافق این قضیه هستم.

*در فوتبالمان استفاده از مربی خارجی بسیار زیاد شده است. شما به عنوان فردی که با مربی خارجی و داخلی کار کرده ای، به نظرت این اتفاق خوب است یا بد؟

وقتی نام بزرگی به عنوان کی‌روش روی نیمکت تیم ملی می‌نشیند و تیم را به جام جهانی می برد و خودش معتقد است در جام جهانی هم می توانیم نتیجه خوبی بگیریم، یعنی اینکه اتفاق خوبی افتاده. فارغ از اینکه وی چقدر دریافت کرده است باید به این نکته توجه کرد که توانسته طرز فکر و فرهنگ فوتبال ما را عوض کند یا خیر؟ در دومیدانی مربیان خارجی توانستند نام ایران را در جهان مطرح کنند. البته مربیان خارجی بدی هم در ایران داشتیم اما اکثر افرادی که در ایران موفق بوده اند با مربیان خارجی کار کرده‌اند.

*احسان حدادی به مربیگری فکر می‌کند؟

شاید چندسال آینده که ورزش را کنار گذاشتم، به سمت مربیگری بروم. امروزه اصلا علاقه‌ای به مربیگری ندارم. از سوی دیگر اینکه من مربی خوبی شوم هم مشخص نیست. افرادی هستند که قهرمان المپیک بوده اند اما اصلا مربیگری بلد نیستند. قرار نیست چون فردی در یک رشته موفق بوده، مربی خوبی شود. این اتفاق در فوتبال ایران هم افتاده. به نظرم هر فردی می‌تواند از توانش برای کمک به رشته اش استفاده کند. شاید یک ورزشکار در مدیریت بیشتر کارآمد باشد تا مربیگری. مربیگری، چشم مربیگری می خواهد، به شخصه این خصوصیت در من وجود ندارد!

*حضور در المپیک سخت تر است یا جام جهانی؟

این دو مقوله با هم قابل قیاس نیستند. دو دنیای متفاوت هستند. البته باید این را قبول کرد که مهمترین رویداد جهان المپیک است، نه جام جهانی فوتبال. نزدیک به دوازده هزارنفر از بهترین های جهان به رقابت با یکدیگر می پردازند و از بین آنها تنها هزار و پانصد نفر می‌توانند مدال بگیرند. میدان المپیک سخت تر از هر رقابت دیگری است.

*به نظرتان حضور در جام جهانی برای ما کافی است؟

آدم‌هایی که زود قانع می‌شوند، پیشرفت نخواهند کرد. اگر تنها هدف ما حضور در جام جهانی باشد، به نتیجه نخواهیم رسید. ما باید به هدف‌های مهمتری در فوتبال فکر کنیم. دیگر حضور در جام جهانی نباید ما را راضی نگه دارد. از الان باید به این فکر کرد که بتوان به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که در دور دوم هم حضور داشته باشیم.

*و به عنوان سوال آخر، فکر می کنید چه تیمی قهرمان جام جهانی شود؟

(کمی فکر) اسپانیا تیم بدی نیست. برزیل هم البته در خانه مسابقه می‌دهد اما فوق ستاره ندارد. آلمان را هم دوست دارم که به قهرمانی برسد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391