برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خانبان: عدم نتیجه‌گیری مقابل ترکمنستان ربطی به ناهمانگی نداشت

جمعه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۴، ساعت ۱۳:۴۴ — فارس

آنالیزور تیم ملی فوتبال ایران گفت: مقابل ترکمنستان مشکل هماهنگی و بازی‌سازی نداشتیم چرا که در همین دیدار حدود ۱۲ فرصت گل‌زنی ایجاد کردیم که ۵موقعیت در ۱۵ دقیقه اول بود.

کارلوس کی‌روش و افشین  پیروانی و تیم تیم ملی ایران

مهرداد خانبان در خصوص جوانگرایی ایجاد شده در تیم ملی فوتبال ایران گفت: از آخرین دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تا دیدار اخیر مقابل ازبکستان حدود ۸۰-۷۰ درصد از ترکیب تیم ملی تغییر کرد و این اتفاق از دروازه‌بان گرفته تا خط حمله اتفاق افتاد و این پروسه طی ۲ سال ادامه پیدا کرد و با برنامه‌ریزی کادر فنی و اردو به اردو پیش رفت.

وی ادامه داد: مربی بزرگی مثل کی‌روش کارش را بلد است و او طبق اصول بین‌المللی و علمی فوتبال ایران کار را انجام داد آن هم در شرایطی که بعضی از مربیان می‌گفتند باید همه بازیکنان تیم ملی تغییر کرده و جوانان جای آنها را بگیرند یعنی همان اتفاقی که برای تیم وینگادا افتاد و او را مجبور کردند تا هشت بازیکنش را به یکبار تغییر داده و در نهایت دیدید که چه بلایی سرش آمد.

خانبان گفت: بنابراین هیچ تیمی نمی‌تواند ظرف دو ماه و به یکباره ۸۰ درصد از نفراتش را تغییر دهد و موفق هم باشد، بلکه این کار باید در یک پروسه زمانی طولانی و اردو به اردو و کمپ به کمپ انجام شده و در هر اردو چهار بازیکن جوان به اردو اضافه شده که در نهایت از این تعداد شاید یک نفر به ترکیب اضافه شود.

آنالیزور تیم ملی یادآور شد: همین روال ادامه دارد و در یک پروسه زمانی طولانی جوانگرایی در تیم ملی اتفاق می‌افتد هر چند تیم‌هایی که مثل ما در سال بازی ملی کمتری انجام می‌دهند نیز از این لحاظ ضرر می‌کنند چون بازیکن با انجام بازی‌های ملی می‌تواند بر تجربیات خود اضافه کند.

وی افزود: اگر مثل فلسطین قبل از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ می‌توانستیم حداقل ۸ بازی ملی برگزار کنیم بازیکنانی مثل پورعلی‌گنجی یا وحید امیری و حتی سروش رفیعی با تجربه بین‌المللی بیشتری در استرالیا به میدان می‌رفتند و اینطور نمی‌شد که بخواهند تازه در استرالیا اولین مسابقه رسمی خود را در قالب جام ملت‌ها تجربه کنند.

خانبان یادآور شد: در خصوص جوانگرایی در تیم ملی باید بگویم با توجه به شرایط مسابقات اخیر به خصوص در جام جهانی نمی‌توانستیم ریسک کرده و این جوانگرایی را در آن برهه زمانی انجام دهیم و مجبور بودیم با دیدگاه نتیجه‌گرایی در رقابت‌ها حضور پیدا کنیم.

وی افزود: متأسفانه در جام ملت‌ها نیز بازیکنانی مانند امیری یا پورعلی گنجی یا در جام جهانی بازیکنی مثل حقیقی با حداقل بازی ملی به میدان رفتند. شاید این کار یک بار یا حداقل دو بار جواب دهد اما همیشه جواب نمی‌دهد بنابراین بازیکنان جوان اضافه شده به تیم ملی مثل ترابی یا عزت‌اللهی باید برای حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی به اندازه‌ای تجربه داشته باشند که دیگر اتفاقات جام ملت‌ها و جام جهانی تکرار نشود چرا که یک بار اتفاق می‌افتد که دفاع وسطمان در جام ملت‌ها و یا دروازه‌بانمان در جام جهانی با یک یا دو بازی ملی در ترکیب تیم قرار بگیرند. تیم ملی جوان شده اما باید همین جوان‌ها با بازی‌های ملی با تجربه هم بشوند.

دستیار کی‌روش تأکید کرد: با جوانگرایی انجام شده و حضور حدود ۹ بازیکن از تیم امید در اردوی اخیری که در تهران برگزار شد، تیم ملی بزرگسالان حتی به گونه‌ای به تیم امید هم خدمت کرد، چرا که محیط تیم ملی بزرگسالان با محیط تیم‌های پایه بسیار فرق می‌کند. من خودم در تیم‌های پایه کار کرده‌ام و شرایط را می‌دانم. شرایط اردویی مسابقات و در مجموع همه چیز این تیم‌ها با هم متفاوت است.

وی ادامه داد: همین که بازیکنان امید در اردوی بزرگسالان با بازیکنانی مانند تیموریان یا حیدری و یا لژیونرها کار می‌کنند و در کنار آنها تجربه کسب می‌کنند و حتی زیر دست خود کی‌روش تمرین می‌کنند می‌تواند تجربه بزرگی برای آنها باشد. آنها یک زمانی دوست داشتند کی‌روش را از نزدیک ببینند اما حالا حدود ۱۰ الی ۱۵ جلسه تمرینی نیز زیر نظر سرمربی تیم ملی برگزار کردند.

خانبان در مورد علت عدم نتیجه‌گیری تیم ملی مقابل ترکمنستان گفت: به واقع زمین خیلی خراب بود و شرایط کشور ترکمنستان نیز اصلاً ایده‌آل نبود و آن چیزی که انتظار داشتیم در شهر مرزی این کشور برای کادر فنی و بازیکنان برآورده نشد، البته میزبانی خوب بود اما امکانات ضعیف بود و زمین چمن نامساعد نیز این شرایط را تکمیل کرده بود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا جوانگرایی انجام شده و یا نبود برخی از بازیکنان مثل سروش رفیعی در کسب این نتیجه تأثیرگذار بود یا خیر، گفت: شاید اگر در بازی‌های بعدی هم همه نیروهایمان را نداشته باشیم این نتایج باز هم به دست بیاید اما به واقع در مقابل ترکمنستان مشکل هماهنگی و بازی‌سازی نداشتیم چرا که در همین دیدار حدود ۱۲ فرصت گل‌زنی ایجاد کردیم که ۵ تای آن در همان ۱۵ دقیقه اول بود که این یعنی با وجود جوانان در تیم ملی هماهنگی وجود داشته است اما همین جوانان باید جلوی تیم‌های بیشتری بازی کنند تا بتوانند با تجربه و پخته‌تر عمل کنند.

خانبان یادآور شد: کنعانی‌زادگان و ترابی عملکرد خوبی داشتند و حتی سعید عزت‌اللهی نیز مقابل ازبکستان بازی خوبی ارائه کرد و در اردو نیز شرایط خوبی داشت و در مجموع امیدوارم با حضور این جوانان آینده خوبی برای فوتبال ایران رقم بخورد.

وی در پاسخ به این سؤال که کی‌روش تا چه اندازه در مورد مسائل مختلف با کادر فنی خود مشورت می‌کند، گفت: در مورد حضور بازیکنان هر مربی می‌تواند یک بازیکن را به کی‌روش پیشنهاد بدهد اما باید ثابت کند که این بازیکن، بازیکن خوبی است. پروسه انجام این کار هم به این شکل است که قبل از انتخاب لیست نهایی همیشه یک لیست بزرگ داریم که در این لیست مربیان می‌توانند یک نفر خود را معرفی کنند.

خانبان ادامه داد: حتی فلسفه تقسیم بازی‌ها بین مربیان نیز به همین دلیل است اما پس از معرفی بازیکن اولین سؤال این است که آیا افرادی که معرفی شده‌اند، بهتر از بازیکنان فعلی هستند و دومین سؤال این است که بر اساس چه شاخصه‌هایی این بازیکنان می‌توانند در تیم ملی حضور داشته باشند که در نهایت کی‌روش موافقت یا عدم موافقت خود را در خصوص این بازیکنان اعلام می‌کند که البته در بسیاری از مواقع پاسخ او منفی است.

آنالیزور تیم ملی در پاسخ به این سؤال که چرا پورعلی گنجی در دو بازی اخیر تیم ملی به میدان نرفت، گفت: مرتضی در بازی با ترکمنستان در ترکیب اصلی حضور داشت اما در تمرین عرقگیری صبح از ناحیه زانو احساس درد کرد و حتی خود کی‌روش نیز او را تست کرد که در نهایت مشخص شد نمی‌تواند بازی کند. با این حال مصدومیت او برطرف شد اما چون کنعانی‌زادگان جلوی ازبکستان عملکرد خوبی داشت مقابل ترکمنستان نیز این بازیکن به میدان رفت و مسائل حاشیه‌ای که برای پورعلی گنجی برخی‌ها مطرح کرده‌اند و بازی نکردن او را به این مسائل ربط داده‌اند صحت ندارد.

وی در مورد اینکه چرا دژاگه و جهانبخش در اردوی اخیر حضور نداشتند گفت: جهانبخش مصدوم بود و مدارک پزشکی خود را برای پزشکان تیم ملی ارسال کرد که آنها این مدارک را تأئید کردند. جهانبخش هم یک جراحی کوچک داشت که باید ریکاوری می‌کرد.

خانبان در پایان گفت: کی‌روش بارها در مورد بازیکنان مصدوم اعلام کرده که‌ آنها پس از طی کردن دوران مصدومیت شرایط بدنیشان مثل شرایط انسان‌های عادی است و این تفاوت دارد با یک ورزشگاه و اگر از لحاظ مسائل مربوط به قلبی و عروقی نیز به شرایط گذشته باز نگردند دوباره مصدوم خواهد شد بنابراین در خصوص این مسائل نیز باید به شدت موارد را زیر نظر داشت و آنها را رعایت کرد تا بازیکن دوباره مصدوم نشود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391