برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

گزارش آماری از تاریخچه جام ملت‌های اروپا

پنجشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۰۱ — مهر

چهاردهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا در حالی از روز جمعه آغاز می‌شود که آلمان با کسب ۳ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم جام است و انگستان همچنان در حسرت قهرمانی در آن قرار دارد.

نمادهای جام چهاردهم؛ "اسلاوکو" با پیراهن زرد اوکراین و "اسلاوک" با پیراهن سفید لهستان

چهاردهمین دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا ملقب به "یورو ۲۰۱۲" در حالی از فردا جمعه بصورت رسمی آغاز می‌شود که این برای سومین مرتبه است دو کشور بصورت همزمان میزبانی این مسابقات را برعهده گرفته‌اند.

نخستین مرتبه یوفا دو کشور بلژیک و هلند را به عنوان میزبان مسابقات سال ۲۰۰۰ انتخاب کرد و دوره گذشته هم کشورهای اتریش و سوئیس میزبانان مشترک این جام لقب گرفتند. در نهایت لهستان و اوکراین برای سومین مرتبه به عنوان میزبانان مشترک این جام انتخاب شدند.

شعار رسمی مسابقات "با هم تاریخ را می‌سازیم" در تاریخ ۱۳ آذرماه سال ۸۸ به همراه لوگوی جام رونمایی شد. این شعار بیانگر این است که برای نخستین مرتبه در تاریخ قاره اروپا رقابت‌های یورو در مرکز و شرق اروپا برگزار می‌شود.
در نماد بازی‌های یورو ۲۰۱۲ که به شکل یک گل است، دو شاخه به صورت برگ وجود دارد که نماد هر یک از دو کشور میزبان یورو ۲۰۱۲ است. در میان این دو برگ، گل این شاخه توپ فوتبال ترسیم شده ‌است. شکل بصری نماد از هنر سنتی ویکینانکی که نوعی هنر برش کاغذ در نواحی روستایی اوکراین و لهستان است، گرفته شده‌ است. هنر ویکینانکی نماد جانداران و گیاهان مناطق محلی این ناحیه در ادای احترام به طبیعت و رشد و باروری است.

نگاهی گذرا بر ادوار جام ملت‌های اروپا:
ایده برپایی جام ملت‌هاى اروپا که در ابتدا "قهرمان اروپا" نامیده مى‌شد، نخستین مرتبه توسط "آنری دلونای" فرانسوی در سال ۱۹۲۷ مطرح شد اما این ایده تا سال ۱۹۵۷ یعنی سه سال بعد از مرگ او عملی نشد.

دلونای که در نیمه ابتدایى دهه پنجاه میلادى به عنوان دبیر کل وقت یوفا و فدراسیون فوتبال فرانسه فعالیت می‌کرد، طرحى ساده براى حضور تمام تیم‌هاى ملى اروپایى در بازیهاى رفت و برگشت وسط هفته ارائه داد و روزنامه اکیپ فرانسه هم با او هم صدا شد اما فیفا از ترس بى اعتبار شدن جام جهانى یوفا را مجبور کرد این طرح را در سال ۱۹۵۴ رد کند.

یک سال بعد پس از مرگ دلونای ، پسرش "پیر" با حمایت روزنامه نگاران، رویاى پدر برآورده و پروژه برگزاری "جام قهرمانى اروپا" در تاریخ ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۵۸ در قلب شوروى کلید خورد. در نهایت جام ملت‌های اروپا که بسیاری آن را همطراز جام جهانی می‌دانند، نخستین مرتبه در سال ۱۹۶۰ و به میزبان کشور فرانسه برگزار شد و به افتخار دلونای، جام قهرمانی این مسابقات با نام این شخصیت به "ایگور نتو" کاپیتان تیم شوروی قهرمانی نخستین دوره مسابقات اهدا شد.
نخستین بازی مرحله انتخابی اولین دوره جام ملت‌های اروپا ۵ آوریل سال ۱۹۵۹ بین دو تیم ایرلند جنوبی و چکسلواکی برگزار شد که ایرلند با نتیجه ۲ بر صفر در این بازی پیروز شد و اتحاد جماهیر شوروی در فینال با نتیجه ۲ بر یک یوگسلاوی را شکست داد و فاتح نختسین دوره این جام لقب گرفت. مترویلی(۴۹) و پونه دلنیک(۱۱۳) برای شوروی و کالیچ(۴۳) برای یوگسلاوی در آن بازی گل زدند.

در این سال‌ها آلمان که تا پیش از یورو ۱۹۹۰ با نام آلمان غربی در مسابقات شرکت می‌کرد، با ۳ قهرمانی(۱۹۷۲، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۶) و سه عنوان نایب قهرمانی(۱۹۷۶، ۱۹۹۲ و ۲۰۰۸) بهترین تیم این جام اروپایی محسوب می‌شود. اسپانیا با دو قهرمانی(۱۹۶۴ و ۲۰۰۸) و یک نایب قهرمانی(۱۹۸۴) در رده دوم و فرانسه با دو قهرمانی(۱۹۸۴ و ۲۰۰۰) در رده‌های بعدی قرار دارند.

اتحاد جماهیر شوروی تنها جام نخست را فتح کرد ولی سه عنوان نایب قهرمانی(۱۹۶۴، ۱۹۷۲ و ۱۹۸۸) در کارنامه‌اش دارد. تیم‌های جمهوری چک یک قهرمانی(۱۹۷۶ - با نام چکسلواکی) و یک نایب قهرمانی(۱۹۶۶) و ایتالیا یک قهرمان(۱۹۶۸) و یک نایب قهرمانی(۲۰۰۰) رده‌های پنجم و ششم را به خود اختصاص داده‍‌اند. هلند(۱۹۸۸)، دانمارک(۱۹۹۲) و یونان(۲۰۰۴) دیگر کشورهایی هستند که یک مرتبه این جام معتبر رابالای سر برده‌اند.

در این بین اما انگلستان که تنها یک عنوان سومی در سال ۱۹۶۸ بدست آورده است، ناکام‌ترین تیم اروپایی در این جام معتبر محسوب می‌شود و هواداران فوتبال در این کشور در سال‌ها است در حسرت دیدن جام بالای سر کاپیتان‌های خود هستند.

اسامی تیم‌های قهرمان ادوار گذشته جام ملت‌های اروپا به شرح زیر است:
۱۹۶۰ فرانسه:
فینال: شوروی ۲ - یوگسلاوی یک
دیدار رده‌بندی: چکسلواکی ۲ - فرانسه صفر
ستاره جام: ویکتور پوندلنیک از شوروى
آقاى گل: ژان ونسان و ژوست فونتن از فرانسه با ۵ گل

۱۹۶۴ اسپانیا:
فینال: اسپانیا ۲ شوروی یک
دیدار رده‌بندی: مجارستان ۳ - دانمارک یک
ستاره جام: لوییس سوآرس از اسپانیا
آقاى گل: اولد مادسن از دانمارک با ۷ گل

۱۹۶۸ ایتالیا:
فینال: ایتالیا یک(۲) - یوگسلاوی یک(صفر) - پنالتی
دیدار رده‌بندی: انگلستان ۲ - شوروی صفر
ستاره جام: دینو زوف از ایتالیا
آقاى گل‌ها: دراگان ژاجیچ از یوگسلاوى با ۳ گل

۱۹۷۲ بلژیک:
فینال: آلمان غربی ۳ - شوروی صفر
دیدار رده‌بندی: بلژیک ۲ - مجارستان یک
ستاره جام: گردمولر از آلمان غربى
آقاى گل: گرد مولر از آلمان غربى با ۵ گل

۱۹۷۶ یوگسلاوی:
فینال: چکسلواکی ۲(۵) - آلمان غربی ۲(۳)
دیدار رده‌بندی: هلند ۳- یوگسلاوی ۲
ستاره جام: آنتونیو پاننکا از چکسلواکى
آقاى گل: دیتر مولر از آلمان غربى با ۴ گل

۱۹۸۰ ایتالیا:
فینال: آلمان غربی ۲ - بلژیک یک
دیدار رده‌بندی: چکسلواکی یک(۹) - ایتالیا یک(۸)
ستاره جام: هورست هروبش از آلمان غربى
آقاى گل: کلاوس آلوفس از آلمان غربى با ۳ گل


فرانسه:(از این دوره دیدار رده‌بندی برگزار نشد)
فینال: فرانسه ۲ - اسپانیا صفر
ستاره جام: میشل پلاتینى از فرانسه
آقاى گل: میشل پلاتینى از فرانسه با ۹ گل

۱۹۸۸ آلمان غربی:
فینال: هلند ۲ - شوروى صفر
ستاره جام: مارکو فان باستن از هلند
آقاى گل: مارکو فان باستن از هلند با ۵ گل

۱۹۹۲ سوئد:
فینال: دانمارک ۲ - آلمان صفر
ستاره جام: پیتر اشمایکل از دانمارک
آقاى گل‌ها: دنیس برکمپ از هلند، هنریک لارسن از دانمارک، توماس ریدله از آلمان و توماس برولین از سوئد با ۳ گل

۱۹۹۶ انگلستان:
فینال: آلمان ۲ - چک یک
ستاره جام: ماتیاس سامر از آلمان
آقاى گل: آلن شیرر از انگلستان با ۵ گل

۲۰۰۰ بلژیک - هلند:
فینال: فرانسه ۲ - ایتالیا یک
ستاره جام: دیوید ترزگه از فرانسه
آقاى گل‌ها: پاتریک کلایورت از هلند و ساوو میلوشوویچ از یوگسلاوى با ۵ گل

۲۰۰۴ پرتغال:
فینال: یونان یک - پرتغال صفر
ستاره جام: تئودور زاگوراکیس از یونان
آقاى گل: میلان باروش از جمهوری چک با ۵ گل

۲۰۰۸ اتریش - سوئیس:
فینال: اسپانیا یک - آلمان صفر
ستاره جام: ژاوی هرناندز از اسپانیا
آقای گل: داوید ویا از اسپانیا با ۴ گل

۲۰۱۲: لهستان - اوکراین: ؟

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391