برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

جنجال رییس فیفا در فوتبال آلمان

دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۸:۰۲ — ورزش۳

اظهارات سپ بلاتر رییس فیفا و اشاره تلویحی وی مبنی بر اینکه آلمان با پرداخت رشوه موفق به تصاحب میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ فوتبال شده، جنجال بزرگی در محافل ورزشی و رسانه های آلمان به راه انداخته است.

سپ بلاتر

بلاتر اواخر هفته گذشته در مصاحبه با ویژه نامه یکشنبه های روزنامه بلیک سوئیس در رابطه با اتهام تقلب در اعطای میزبانی جام جهانی فوتبال به روسیه و قطر در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، این نکته را متذکر شد که در زمان اعطای میزبانی این رقابت بین المللی در سال ۲۰۰۶ به آلمان نیز یکی از رای دهندگان (نماینده فدراسیون فوتبال نیوزیلند)،در تصمیم فیفا برای انتخاب از بین آلمان و آفریقای جنوبی برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶ نقش آفرینی کرده است.

به گفته بلاتر، نماینده نیوزیلند درجلسه ای که سال ۲۰۰۰ برای این منظور برگزار شده بود،با ترک جلسه رای گیری موجب این شد که انتخاب میزبان جام جهانی با اختلاف یک رای ( ۱۰ به ۹) به آلمان تعلق گیرد.

خروج نماینده نیوزیلند از جلسه و امتناع وی از رای دادن، کفه انتخاب را به نفع آلمان سنگین تر کرد و این قضیه تردید هایی مبنی بر پرداخت رشوه به نماینده فدراسیون نیوزیلند از سوی آلمان را تقویت کرد.

بعد از ۱۲ سال از گذشت این ماجرا، اظهارات هفته گذشته رییس فدراسیون بین المللی فوتبال و وارد کردن این اتهام به دست اندرکاران فوتبال آلمان با واکنش تند مسوولان این فدراسیون و شخصیت های ورزشی آلمان روبرو شده است.

''هلموت زندروک''دبیرکل فدراسیون فوتبال آلمان این اتهامات غیر مستقیم را کاملا پوچ وبی اساس خواند و افزود: به نظر من هدف از طرح چنین اتهاماتی، منحرف کردن اذهان عمومی از اتفاقاتی است که درمورد انتخاب میزبانان جام جهانی فوتبال در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ رخ داده است.

فرانتس بکن باوئر، رییس وقت کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان نیز در گفت و گو با روزنامه بیلدگفت: اظهارات و اشاره هایی را که بلاتر در این زمینه مطرح کرده برای من قابل فهم نیست .

وی افزود: بلاتر در ارائه نتیجه رای گیری مرتکب اشتباه شده است، زیرا آلمان با کسب ۱۲رای موافق درمقابل ۱۱ رای مخالف، موفق به کسب میزبانی جام جهانی شد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم و تعیین کننده است اینکه، ۸ نماینده اروپایی به صورت منسجم به انتخاب آلمان رای دادند و رای نیوزیلند در این انتخاب تاثیر چندانی نداشت.

بیلد در این رابطه نوشت: رای ممتنع ''چارلز دمسی'' نماینده نیوزیلند که در سال ۲۰۰۸ فوت کرده است، نقش تعیین کننده ای در انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۰۶ نداشته است و فراتر از این، دمسی قبل از رای گیری بصورت مکتوب تضمین داده بود که به آلمان رای خواهد داد.

به نوشته این روزنامه،رای ممتنع نماینده نیوزیلند صرفا به این خاطر بوده که وی نمی خواست به کنفدراسیون فوتبال کشورهای اقیانوسیه که رای اکثریت عمده آنها به میزبانی آفریقای جنوبی بود،پشت کند.

سخنگوی وزارت کشورآلمان نیز روزدوشنبه ضمن خودداری از اظهار نظر مستقیم در این رابطه، تاکید کرد این تصمیم ازسوی یک نهاد مستقل ورزشی اتخاذ شده و دولت نقشی در آن نداشته است.

در رابطه بااین جنجال همچنین مدیراسبق رسانه ای فیفا درمصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آلمان با مطرح کردن اتهامات سنگینی علیه سپ بلاتر، گفت: بلاتر در تمام مسائل و تصمیم گیری‌ها نقش مهمی ایفا کرده و می کند.

''گیدو توگنونی''، افزود: اگر امروز رییس فیفا اتهاماتی را علیه آلمان مطرح می کند، این شامل خود وی نیز می شود زیر اگر چنین اقدام کثیفی اتفاق افتاده بود،بلاتر می توانست همان موقع مانع از آن شود.

توگنونی تاکید کرد: اینکه بعد از گذشت ۱۲ سال این ادعا مطرح شود، این کار به مثابه یک انتقام جویی ناجوانمردانه است،درواقع در زمان زمامداری بلاتر در فیفا اتفاقاتی رخ داده که نمی بایست رخ می داد.

طرح این اتهامات علیه آلمان از سوی بلاتر درحالی انجام شده که پیشتر رییس لیگ فوتبال آلمان در یک تماس تلفنی با رییس فیفا به دلیل عملکرد نامناسب خواستار استعفای وی شده بود .

''وولفگانگ نیرس باخ'' رییس فدراسیون فوتبال آلمان نیز با ابراز شگفتی از طرح چنین اتهاماتی از سوی بلاتر، تاکید کرد که این سخنان بسیار بی اساس بوده و طرح آن موجب شگفتی است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391