برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دشان: ظرفیت فوتبال فراتر از همه رشته‌های المپیکی است

سه‌شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۱۹ — فارس

سرمربی جدید فرانسه پس از پایان المپیک لندن و قبل از بازی دوستانه با اروگوئه گفت: ظرفیت اقتصادی، تبلیغاتی، تماشاگر و خیلی مسائل دیگر فوتبال فراتر از شنا، ژیمناستیک یا دوومیدانی به عنوان رشته‌‌های المپیکی است.

دیدیه دشام

دیدیه دشان در گفت‌وگویی با نشریه اکیپ اظهار داشت: از این که رسانه‌ها و کارشناسان فوتبال فرانسه را با نمایندگان رشته‌های ورزشی فرانسه در المپیک مقایسه کردند، ناراحت نشدم. چون از نظر من فوتبال و سایر رشته‌ها دو دنیای ورزشی کاملا متفاوت با یکدیگر هستند. ظرفیت‌‌های فوتبال با هیچ ورزشی قابل قیاس نیست .توان اقتصادی، تبلیغاتی، تماشاگر و خیلی چیزهای دیگر فوتبال فراتر از حد شنا، ژیمناستیک یا دوومیدانی است. از نظر من چنین قیاسی منطقی و صحیح نیست.

وی که پس از یورو ۲۰۱۲ جانشین لوران بلان شد، در دیدار دوستانه چهارشنبه شب (فردا) با اروگوئه اولین حضورش را به عنوان مسئول فنی «خروس‌های آبی»‌جشن می‌گیرد.

وی در این مصاحبه به نکاتی اینچنین اشاره کرده است:

*آقای دشان، اولین جلسات تمرینی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فرانسه در اردوگاه «کلارفونتان»‌چگونه بود؟

خیلی خوب. با ذوق و شوق فراوان در آنجا حاضر شدم. به خود می‌بالم مسئولیت تیم کشورم را برعهده گرفته‌ و می‌توانم به آن کمک کنم. برای من تیم ملی مثل زمانی که بازی می‌کردم و حتی کاپیتانش بودم، بسیار با اهمیت است. هیچوقت فراموش نمی‌کنم «پیراهن آبی» تیم ملی باعث شد به جایگاهی که اکنون دارم، برسم. پس احساس دین به تیم کشورم می‌کنم. می‌‌خواهم در نقشی متفاوت و البته پیچیده‌تر از قبل، به کمکش بشتابم.

*استقبال بازیکنان از شما چگونه بود؟

بازیکنان بسیار خوب پذیرایم شدند. باور کردنی نبود اما قدیمی های تیم ملی هیاهو راه انداختند و پرشور تمرین کردند.

*با آنها صحبت هم کردید؟

بله. بخشی از کاری که انجام شد، صحبت برای آنها بود. در یک جلسه خصوصی برایشان گفتم امیدوارم دست به دست هم بدهیم که تیم ملی را به جایگاه واقعی‌‌اش برسانیم. به آنها گفتم نباید در گذشته باقی بمانیم. بلکه مهم است افتخارات بزرگ گذشته را در آینده تکرار کنیم که لازمه آن، یکپارچگی تیم و داشتن نظم است.

*تهدید هم کردید؟

تهدید؟ نه اما گفتم چارچوب کاری چیست. برایشان توضیح دادم ما در همه پست‌ها بهترین‌ها را را به کار می‌گیریم. هر بازیکنی که بهترین عملکرد را داشته باشد، در ترکیب جای می‌‌گیرد. بازیکنی هم که روی نیمکت نشست، باید از همراهی تیم ملی به خود افتخار کند. نه این که جنجال راه بیندازد.

*یکی از بازیکنانی که برای بازی دوستانه روز چهارشنبه با اروگوئه برگزیده‌اید، رافائل واران است. چه ویژگی در او دیدید که انتخابش کردید؟

براساس معیارهای که داشتم، او را برگزیدم. او بازیکنی است جوان که در باشگاهی بزرگ به نام رئال مادرید بازی‌ می‌کند. به نظرم او پتانسیل نهفته زیادی دارد که می تواند برای تیم ملی خرج کند و یکی از استعداد‌‌های ما است.

*استفن کاپوئا را نیز بر همین اساس گزینش کردید؟

من چند فصل است که بازی استفن را در تولوز زیر نظر دارم. او بازیکنی با انعطاف و تکنیکی است. می‌تواند با هماهنگی با سایر نفرات برای تیم ملی موثر واقع شود.

*کارشناسان می‌‌گویند قلب دفاع، منطقه‌ای است که شما قصد بازسازی آن را دارید.

بله. این منطقه بخشی حساس و بسیار مهم در تیم ملی است. ما در گذشته از این منطقه آسیب خوردیم. هدف من این است از میان مدافعین موجود زوجی مناسب و قدرتمند برای پوشش کامل در قلب دفاع پیدا کنیم.

*در مورد خط حمله هم بحث‌های مطرح می‌شود. واقعا قصد دارید همچون دوران لوران بلان به کریم بن‌زما در این خط اتکا کنید؟

هدفم تکیه صرف نیست. من تجربه و توانایی بن زما را کتمان نمی‌کنم. او قابلیت‌های فراوانش را در حمله برای تیم ملی و حتی رئال مادرید، نشان داده و ثابت کرده است. دوست دارم از این تجربه و توان به بهترین شکل ممکن استفاده کنم. اما این احتمال هست در آینده مهاجمی جدید ظهور کند و ما بخواهیم در خط آتش از وجودش بهره گیریم.

*حالا که صحبت از لوران بلان به میان آمد، بگویید ادامه دهنده راهش هستید یا این که می‌خواهید کارهای که کرد، ادامه دهید؟

هر چند احتمال دارد تصمیم‌‌های من با لوران، فرق کند، اما در اصل ادامه دهنده راه او هستم. پس دامنه تغییرات در تیم ملی گسترده نخواهد بود.

*هنگام برگزاری مسابقات المپیک لندن، کارشناسان و رسانه‌ها پیوسته فوتبال را با دیگر رشته‌های ورزشی کشور نقد کردند. آنها عنوان می کردند فوتبال‌مان به اندازه دیگر رشته‌‌ها در سال‌های اخیر موفق عمل نکرده است. این اتفاق البته باعث ناراحتی جامعه فوتبال فرانسه شد. شما هم ناراحت شدید؟

از این که رسانه‌ها و کارشناسان فوتبال ملی کشور را با رشته‌های ورزشی فرانسه در المپیک مقایسه کردند، ناراحت نشدم. چون از نظر من فوتبال و سایر رشته‌ها، دو دنیای ورزشی کاملا متفاوت با یکدیگر هستند. ظرفیت‌‌های فوتبال با هیچ ورزشی قابل قیاس نیست. توان اقتصادی، تبلیغاتی، تماشاگر و خیلی چیزهای دیگر فوتبال فراتر از شنا، ژیمناستیک یا دوومیدانی است. از نظر من چنین قیاسی منطقی و صحیح نیست.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391