برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کولینا: داوران پنجم، داور هستند، نه کمک داور

سه‌شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۲۱:۰۲ — گل

قابت های یوروی امسال که چند ماه پیش در اوکراین و لهستان برگزار شد، با نوآوری های جدید در سیستم قضاوت بازی‌ها همراه بود. یکی از مهم ترین این نوآوری‌ها گذاشتن داوران پنجم در کنار دروازه های دو سمت زمین بود، داورهایی که کنار خط دروازه قرار گرفتند تا دقت در تصمیم گیری بر سر عبور کردن یا نکردن توپ از خط دروازه را بالا ببرند.

پییرلوئیجی کولینا

پیر لوئیجی کولینا، داور کارکشته ایتالیایی و رئیس کمینه انتخاب داوران یوفا، در گفت و گو با روزنامه اسپانیایی «آ. اس» از عملکرد رضایت بخش و تأثیرگذار این داوران در این رقابت‌ها گفته است:


درست پیش از شروع رقابت های یورو ۲۰۱۲ شما به کمپ تمرینی اسپانیا سرزدید تا برای بازیکنان در مورد معیارهای داوری حرف بزنید. در این جلسه برای نمونه فیلمی از خطای معروفی که په په در بازی رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان ۱۱- ۲۰۱۰ روی آلوس انجام داد و سر و صدای زیادی هم کرد را نمایش دادید. این کار را از قصد انجام دادید؟

من یک سری فیلم های نمونه از این موقعیت‌ها دارم که از آن‌ها برای توضیح دادن حرکات به داوران و بازیکنان استفاده می کنم. من برای همه همین فیلم‌ها را نمایش می دهم. این فیلم حرکت په په هم یکی از همین فیلم هاست و همه تیم های ملی و همه داورانی که در در یورو شرکت کردند، آن را دیدند.

وقتی این فیلم را جلوی بوسکتس، آلونسو، راموس، پیکه و بقیه بازیکنان تیم که از رئال و بارسا هستند گذاشتید، بین بازیکنان همهمه بوجود نیامد؟

خب، پچ پچ هایی را شنیدم و بعضی‌ها هم به شوخی تکه می انداختند.

از عملکرد داورهای پنجم در بازهای یوروی امسال راضی بودید؟ به نظرتان این نوآوری نتیجه داد؟

بله، البته. به همین خاطر هم روی ادامه این روند اصرار داریم. رویکر یوفا این است که بیشتر روی استفاده از تجربه و بینش داورها تمرکز شود تا بکارگیری تکنولوژی. علاوه بر این بازی های یورو به خوبی اثبات کرد که استفاده از این روش مثبت بوده است.

این قضیه چطور اثبات شد؟

این که ۹۵ درصد تصمیماتی که کمک داورهای پنجم در آن شرکت داشتند، درست بود. ما نباید اسم این داورها را کمک داور بگذاریم. آن‌ها هم داور هستند، داورانی که مناطق بسیار حساس تر زمین، یعنی کنار خط دروازه را زیر نظر دارند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391