برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

یووه - ناپولی با چاشنی کینه

شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۰۱:۳۱ — قدس‌آنلاین

انگار یک قرن از آن روزها گذشته است. اما فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷ سری A و قبل از شروع بحران بزرگ اقتصادی و اوج گیری اینتر در فوتبال ایتالیا بود.

تیم ناپولی و تیم یونتوس

یوونتوس و ناپولی که امروز در تورین به عنوان صدرنشینان فعلی لیگ فوتبال ایتالیا به مصاف هم می روند، در آن زمان هم نبردی دیگر برای تصاحب صدر جدول داشتند. اما فرق بزرگ نبرد آن روزهای دو تیم با مسابقه امروز آنها این بود که یووه و ناپولی ۵ سال پیش در سری B که از همیشه رقابتی تر شده بود، با هم جدال می کردند.
درآن زمان یوونتوس برای اولین بار درتاریخ پرافتخارش و درپی وقایع کالچوپولی در لیگ دسته پایین تر ایتالیا حضورداشت و به دیدیه دشان یک تیم تقریبا غیرمشروع برای سری B داده شده بود تا با اعضای تیم قهرمان جهان شامل بوفون، کامورانزی، دل پیرو و داوید ترزگه فرانسوی به دسته اول بازگردد.
ناپولی اما جزو تیم های تازه وارد سری B محسوب می‌شد که بعد از شکست ویران کننده در سال ۲۰۰۴ و دو سال حضور در سری C در حال ظهور دوباره و شکل گیری مجدد بود. روز چهار نوامبر بازی رفت در سن پائوو انجام شد و با تساوی ۱-۱ خاتمه یافت. در بازی برگشت یووه ۲- صفر پیروز شده و با احتساب کسر امتیازهای منظور شده برای این تیم، با۸۵ امتیاز در مکان نخست ایستاده و ناپولی در رتبه دوم جای گرفته و بعد از ۶ سال غیبت به سری A بازگشت.
از اعضای آن یوونتوس تنها ۵ نفر در تیم فعلی باقی مانده اند. بوفون، کیلینی، مارکیزیو، جووینکو و دچلیه. اما ناپولی تحول بزرگ تری را شاهد بوده و تنها پائولو کاناوارو و جانلوکا گراوا را از آن روزها هنوز در تیمش حفظ کرده است. اوج گیری آنها هم در این پروسه زمانی ۵ ساله متفاوت بوده است. ناپولی تقریبا مسیر روبه رشد مداومی داشته و یووه با فراز و نشیب هایی همراه بوده است.
دلائورنتیس رئیس باشگاه ناپولی این تیم را سال به سال به پله های بالاتر جدول رسانده و با خریدهای حساب شده و دقیق شرایط را برای بازسازی آبی پوشان فراهم کرد. او دو مربی کارکشته نظیر “ادی ریا” که تا فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ روی نیمکت این تیم بود و ماتزاری که از اکتبر ۲۰۰۹ جانشین دونادونی شده را به خدمت گرفت.
ناپولی بعد از دو فصل حضور در دسته سوم، پنج فصل موفق را از نظر بیلان اقتصادی پشت سرگذاشت و ستاره هایی همچون کاوانی و همسیک را در اختیار گرفت. در مواردی مثل خرید لاوتزی در سال ۲۰۰۷ با ۶ میلیون یورو و فروش او در سال ۲۰۱۲ به پی اس جی با ۳۱ میلیون یورو هم سود سرشاری به جیب دلائورنتیس رفت. او از نظر کسب نتایج هم عملکرد موفقی داشت. ریا جایگاه ناپولی را در لیگ دسته اول ایتالیا استحکام بخشیده و ماتزاری خیلی زود این تیم را به لیگ اروپای فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ رساند و سپس با کسب یک عنوان سومی با ارزش لیگ که به معنای صعود به چمپیونزلیگ بود، رویاهای هواداران ناپولی را تحقق بخشید. ناپولی در لیگ فصل گذشته پنجم و در لیگ قهرمانان هم در یک هشتم نهایی توسط چلسی حذف شد. اما این تیم جام حذفی ایتالیا را فتح کرد و مانع از تحقق دوگانه کونته با یووه شد.
اما یووه مسیری دیگر را پیمود. بینکونری در بازگشت به سری A بلافاصله با رانیری در مکان سوم ایستاده و به لیگ قهرمانان بازگشتند. اما فصل های بعدی یووه بسیار پیچیده تر بود. رانیری در فاصله دوهفته مانده به پایان فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ اخراج شد و یووه به هرحال به مکان دومی لیگ رسید و درچمپیونز تا یک هشتم نهایی پیش روی کرده و درجام حذفی هم به نیمه نهایی راه یافت. اما فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ این تیم فاجعه بود. عنوان هفتمی در لیگ و حذف در مرحله گروهی لیگ قهرمانان برای تیمی که فرارا و سپس زاکرونی مربی آن شدند، کارنامه ای تحقیرآمیز به نظرمی رسید.
دل نری در فصل بعد، اوضاع را به مراتب بدتر کرده و او هم به عنوانی بهتر از هفتمی در لیگ دست نیافت و در مرحله گروهی لیگ اروپا با یووه حذف شد.در آن دوره یووه در بازار نقل و انتقالات هم سرمایه گذاری های عجیب و پراشتباهی همچون تیاگو، آندراده، پولسن، خورخه مارتنیس داشت. با ورود آنتونیو کونته ورق برگشت. او مرد کلیدی دوران تحول یوونتوس بود که طرز فکر پیروزمندانه از دست رفته را به این تیم بازگرداند. حالا یوونتوس و ناپولی بعد از همه آن تنش‌ها و درگیری های رخ داده در فینال سوپرجام این فصل در پکن که با اخراج دو بازیکن ناپولی و اهدای جام به بینکونری همراه بود، رودر روی هم قرار می گیرند. در نبردی که حضور بوفون به خاطر مصدومیت در آن در هاله ای ازابهام قرار گرفته و کاوانی هم که در اردوی ملی اروگوئه حضور داشته به خاطر از دست دادن پروازش به ایتالیا تازه روز جمعه در تمرینات این تیم حاضر شد. بزرگ ترین نبرد این هفته فوتبال ایتالیا جدال رقبای سابق در سری B را با کینه و نفرت همراه کرده است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391