برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

به استقبال دربی ایتالیا: تاریخ نگاری یک جنگ

پنجشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۹:۱۸ — گل

و می رسیم به ایتالیا، سرزمین دربی ها. تقویم سری آ را که نگاه بیندازید پر است از دربی های ریز و درشت هفتگی. دربی هایی که عموما ریشه جغرافیایی دارند و بعضا هم تاریخی. از جمع جغرافیایی‌ها می توان از دربی دلا مادونینا یاد کرد که اشاره دارد به مجسمه مریم باکره بر فراز شهیرترین کلیسای شهر.

دربی دلا موله میان یوونتوس و تورینو که به واسطه بنای تاریخی موله آنتونلیانا در تورین به این نام شهرت گرفته. دربی دل کوپولونه یا کاپیتولینو یا همان دربی پایتخت میان رم و لاتسیو. دربی سیسیل میان کاتانیا و پالرمو. دربی دلا لانترنا در مصاف پر از خشم جنوا و سمپدوریا. و در نهایت دربی دلو استرتو بین مسینا و رجینا. و از تاریخی‌ها دربی دل سوله یا دربی خورشید میان رمی های مرکز نشین و جنوبی های ناپل و در آخر دربی دی ایتالیا میان اینتر و یوونتوس که بی نیاز از قرابت جغرافیایی، بزرگ ترین دربی سرزمین چکمه به شمار می رود.

تاریخچه

ریشه دربی ایتالیا را به جیانی بررا، با نفوذترین روزنامه نگار قرن گذشته ایتالیا نسبت می دهند، زمانی که در سال های انتهای دهه شصت و مشخصا در فصل ۶۸-۱۹۶۷ کلید واژه ال دربی دی ایتالیا را برای نخستین بار به ادبیات فوتبال این کشور وارد می کند. رقابت های قهرمانی ایتالیا نخستین بار در ۱۸۹۸ شکل می گیرد، زمانی که هنوز تیمی تحت عنوان اینتر متولد نشده و یوونتوس یک ساله هم شکوه چندانی ندارد. در هفت دوره ابتدایی بازی‌ها این جنواست که شش قهرمانی از نه قهرمانی امروزش را دشت می کند. هفت سال بعد در ۱۹۰۵ یوونتوس اولین بار جشن قهرمانی می گیرد و در اولین فصل جدایی اینتر از میلان در ۱۰-۱۹۰۹ این نراتزوریست که داستان قهرمانی هایش را کلید می زند. بعد از آن تیم گمنام پرو ورکالی پنج بار قهرمان می شود و سپس بازی های برای یک دوره پنج ساله به خواب زمستانی می رود. اولین دوره لیگ حرفه ای سری آ در ۲۰-۱۹۱۹ برپا می شود و اینتری‌ها نخستین جام را به خانه می برند. رقابت در تمام قرن امتداد می یابد. پنج قهرمانی متوالی یووه در دهه ۳۰ و ۸۰ سال بعد پنج قهرمانی متوالی اینتری‌ها در دهه ۲۰۰۰. با این حال یووه فراز و فرودهای کمتری را تجربه می‌کند و استوارتر از رقیب پیش می رود، تا آنجا که اولین تیم با دو ستاره طلایی در ایتالیا لقب می گیرد. در تمام این سال‌ها تقابل اینتر و یووه جذابیت و حساسیت های بیشتری در قیاس با میلان و یووه داشته، حداقل تا پیش از آغاز عصر طلایی میلان در دهه های ۸۰ و ۹۰، که این تیم ظرف مدت ۱۰ سال، ۶ بار قهرمان سری آ می شود. بعد از این عصر هم گرچه روسونری‌ها داعیه های بیشتری دارند اما هرگز کسی آن‌ها را یک طرف بزرگ ترین دربی کشور نمی گذارد، دربی ایتالیا برچسبی همیشگی است، پر از ریشه های تاریخی که حصرش را به اینتر و یووه داده.

ریشه هایی که از ۱۶ آوریل ۱۹۶۱ کلید می خورد. زمانی که در جریان رقابت شانه به شانه دو تیم برای قهرمانی، بازی فینال گونه فصل به واسطه شورش تماشاگران نیمه کاره می ماند. مسوولان بازی‌ها در ابتدا طرف یوونتوسی را گناهکار می شمارند و بازی را دو به صفر به سود اینتر سند می زنند اما دو ماه بعد و زمانی که شرایط حساس تر شده، رای قبلی باطل و قرار به تکرار بازی می شود. آنجلو موراتی، پدر ماسیمو مالک کنونی باشگاه، نفوذ آنیلی‌ها را سرمنشا این تغییر ناگهانی می خواند و از سرمربی تیمش هررا تقاضا می‌کند تا با تیم آکادمی باشگاه برابر تورینی‌ها قرار بگیرد. ۱۰ جولای ۶۱، سنگین ترین شکست تاریخ دربی با حساب ۹-۱ و در مصاف جوان های زیر ۲۰ سال اینتر و بزرگسالان یووه رقم می خورد تا بیانکونری از قهرمانی اش دفاع کند. نقطه الهام بخش این مصاف زننده تک گل اینتر است. ساندرو ماتزولا، پسر ۱۹ ساله والنتینو ماتزولا ستاره تیم افسانه ای تورینو در دهه ۴۰. تیمی که بعد از ۵ قهرمانی پیاپی در سری آ، به یکباره در سانحه هوایی سوپرگا برای همیشه از صحنه تاریخ محو می شود. برای همیشه محو می شود تا رقیب پایین دست آن روزهایش یعنی یووه دوباره تیم اول تورین شود و پرونده ای که برای همیشه خاکستری می ماند.

۲۶ سال بعد در آوریل ۱۹۹۸ جرقه دیگری زده می شود. روزهایی که اینتر و یووه شاه ماهی های فوتبال را در ترکیبشان دارند. یک طرف رونالدوی برزیلی و طرف مقابل زیدان فرانسوی. اینتر بازی رفت را با تک گل یوری یورکائف در خانه برده و حالا در هفته سی و یکم (لیگ ایتالیا در آن زمان با ۱۸ تیم برگزار می شد) دو تیم در فینال لیگ برابر هم قرار می گیرند. گل دقیقه ۲۱ آلکس دل پیرو نتیجه بازی و بعدها جام قهرمانی را برای یووه رقم می زند اما این بازی یک تاریخ نانوشته هم دارد. ضربه آشکار مارک یولیانو به سینه رونالدو در محوطه جریمه یووه از سوی چیکارینی به هیچ انگاشته می شود، پنالتی واضحی که بعدها بارها دست مایه کمدین های خوش ذوق ایتالیایی قرار می گیرد و بغض فروخورده ابدی اینتری ها.
پیروزی های متوالی یووه در سال های ابتدایی دهه ۲۰۰۰ ادامه دارد. دو پیروزی ۳-۱ و ۳-۰ در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ برای یوونتوس عملا نشان می دهد که رقیب آبی و مشکی را یارای مقابله با آن‌ها نیست. بلافاصله در همان سال و در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا اتفاق جالبی می افتد. دو تیم دو طرف نیمه نهایی می شوند. در یک سو یووه باید از پس رئال برآید و در سوی مقابل اینتر، میلان همشهری را در پیش دارد، آن هم درست بلافاصله بعد از اینکه غول مادریدی رونالدو و زیدان دو طرف را بلعیده. تمام ایتالیا چشم انتظار دربی اول کشور در فینال هستند. یووه در شب اول از دور برگشت، که شاید بهترین بازی تمام تاریخ بیانکونری در اروپا به شمار بیاید، با گل های ترزگه، دل پیرو و سوپر گل به یاد ماندنی پاول ندود، تک گل زیدان را بی ثمر می گذارد و به فینال می رسد. در آن سو اما اینتر با دو تساوی ۰-۰ و ۱-۱ و تنها و تنها به واسطه قانون گل زده در خانه حریف برابر میلان می شکند تا رویای ابدی بر باد رود.

و سرانجام آتش جنگ که در جریان رسوایی های معروف فوتبال ایتالیا موسوم به کالچیوپولی شعله ور می شود. یوونتوس دو قهرمانی سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ خود را از دست می دهد و راهی سری ب می شود و اینتر با تصاحب یکی از این دو قهرمانی، درخشان ترین روزهایش را استارت می زند. اینتری‌ها معتقدند عدالت (و نه همه آن) در قبال رقیب اجرا شده و یوونتوسی‌ها طرف مقابل را به غارت جام و عنوانشان متهم می کنند. شش سال می گذرد. در تمام این مدت بارها طرفین مدارک تازه ای رو می کنند و بارها دادگاههای ارشد ایتالیا به راه می افتند اما پایان هر یک تنها و تنها سرمنشا کینه های بیشتر می شود و قصه ای که هنوز و همیشه سر دراز دارد. یووه و اینتر حالا میانه ای به تاریکی بارسلونا و رئال، لیورپول و یونایتد، گلاسکو و سلتیک و در آن سوی اقیانوس‌ها بوکا و ریورپلات دارند. نزاعی که هیچ گاه سر آتش بس نمی گیرد و برای همیشه بزرگترین دربی ایتالیا خواهد ماند.

آمار و ارقام ها

اولین دیدار دو تیم بیش از یکصد سال قبل و در ۱۴ نوامبر ۱۹۰۹ برگزار شد. جایی که یوونتوس با دو گل ارنستو بورل در تورین دو به صفر از سد رقیب سال های بعدش گذشت. از آن تاریخ تا امروز دو تیم در تمامی رقابت‌ها تا کنون ۲۱۶ بار به مصاف یکدیگر رفته اند که سهم یووه ۹۶ پیروزی، ۵۳ تساوی و ۶۷ شکست بوده.

کفه ترازوی آمار در سری آ هم به سمت یووه غالب است. از جمع ۱۸۵ بازی لیگ، ۸۳ پیروزی، ۴۶ تساوی و ۵۶ شکست سهم بیانکونری‌ها بوده.

در تمامی رقابت های دو تیم تا امروز ۵۷۷ گل به ثمر رسیده که ۳۰۹ گل برای یووه و ۲۶۸ گل برای اینتر به ثبت رسیده. در رقابت های سری آ هم ۲۶۴ گل سهم یوونتوس و ۲۳۱ گل سهم اینتر بوده است.

بهترین پیروزی تقابل های رو در رو به همان جولای ۱۹۶۱ باز می گردد که یووه با ۹ گل از سد رقیب عبور کرد. جدای از سال های دورتر و پیروزی های پر تعداد ۶ و ۷ گله دو تیم برابر یکدیگر، یووه در ۱۹۷۵ در خانه اینتر با حساب ۶-۲ به برتری رسیده و اینتر هم دوبار در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۴ با ۴ گل پیروز شده. این‌ها نزدیک ترین پیروزی های بزرگ دو تیم تا به امروز بوده اند.

جوزپه مه آتسا، اسطوره سال های دور اینتر، با ۱۲ گل در طی سه دهه بهترین گلزن دربی ایتالیا به شمار می رود. دابل او در ۱۹۲۹ و هتریکش در ۱۹۳۶ برابر یووه از شیرین ترین لحظات این بازیکن در دربی هاست. البته مه آتسا بعد از سال‌ها بازی در اینتر یک فصل را هم در یووه سپری کرده.

عمر سیوری، ستاره آرژانتینی یوونتوس در دهه های ۵۰ و ۶۰، دیگر مرد الهام بخش دربی هاست. سیوری فقید، یک سال قبل از مرگش در فهرست ۱۰۰ بازیکن برتر زنده تاریخ قرار گرفت. وی در دربی ۱۹۶۱ به تنهایی ۶ گل از ۹ گل یووه را به دروازه اینتر زد و از این حیث بهترین عملکرد را در یک بازی داراست.

دربی پیش رو

یوونتوس با کسب ۲۸ امتیاز از مجموع ۳۰ امتیاز ممکن در این فصل جدی ترین شانس قهرمانی سری آست. در سوی مقابل اینتر بعد از دو فصل کابوس وار این بار توانسته با ۸ پیروزی از ۱۰ بازی بلافاصله پشت سر یوونتوس در مکان دوم جدول قرار بگیرد و جدی ترین تهدید کننده بیانکونری باشد. دربی پیش رو احتمالا مهم ترین دربی سال های اخیر دو تیم است. اینتر که سال گذشته هر دو بازی رفت و برگشت را به حریف واگذار کرد در پی جبران فاصله چهار امتیازی و البته سرخوردگی های دو فصل اخیر است و در سوی دیگر یووه برای تثبیت اقتدارش نیاز مبرمی به این پیروزی دارد. نکته دیگر رکورد ۴۹ بازی بدون شکست یوونتوسی‌ها در سری آست. رکوردی که احتمالا تا پایان فصل همین یک بار و برابر اینتر تهدید خواهد شد. در این بین یک فال بد هم وجود دارد؛ ۴۹ بازی بدون شکست یک دژاووی جالب را برای فوتبالی‌ها به خاطر می آورد، آرسنالی‌ها حدفاصل می ۲۰۰۳ تا اکتبر ۲۰۰۴ دقیقا همین روند را طی کردند اما نوارشان در مرز ۵۰ به دستان رقیب سنتی یعنی منچستر از هم گسست. این فال بد تاریخی احتمالا مهم ترین تهدید یووه ای در بازی روز شنبه است. یووه ای‌ها هم اکنون تنها ۹ بازی دیگر تا شکستن رکورد ۵۸ بازی بدون شکست میلان در سال های ابتدایی دهه ۹۰ فاصله دارند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391