برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

رونالدو: اگر می توانستم رای دهم مسی و مورینیو را انتخاب می‌کردم

سه‌شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۰:۳۷ — ایسنا

ستاره سابق تیم ملی فوتبال برزیل بر این باور است که توپ طلای امسال فوتبال جهان شایسته لیونل مسی است .

رونالدو

لوئیز نازاریو دِ لیما ملقب به رونالدو سه بار در سال‌های ۱۹۹۶، ۱۹۹۷ و ۲۰۰۲ به عنوان بهترین بازیکن فوتبال جهان انتخاب شد و توپ طلا را به خود اختصاص داد.

این بازیکن هر ساله در مراسم انتخاب بهترین بازیکن فوتبال جهان به عنوان میهمان دعوت می‌شود. او در دوران حضور خود در مستطیل سبز نمایش خیره کننده‌ای داشت، بنابراین شایسته آن است که گفت و گوی اختصاصی این هفته‌ خود را به او اختصاص دهیم:

* وقتی که بازیکن بودید، آیا به کسب توپ طلا فکر می کردید ؟

هر بازیکنی دوست دارد که با پیراهن تیم ملی کشورش بدرخشد و در سطح فوتبال جهان چهره شود. طبیعتا آرزوی تمام بازیکنان به دست آوردن این جایزه معتبر است. این جایزه تنها به یک بازیکن داده می شود که در طول سال نمایش بسیار خوبی در ترکیب تیم‌ خود داشته باشد. بازی خوب، زدن گل‌های فراوان، عملکرد محوری در تیم و دستیابی به جام‌ها و عنوان‌ها از جمله معیارهای کسب این جایزه هستند. یک بازیکن برای رسیدن به این جایزه باید از تمام معیارهای که ذکر کردیم برخوردار باشد.

* بعد از کسب جایزه توپ طلا در سال ۱۹۹۶ چه شرایطی برای شما به وجود آمد، آیا حریفان با احترام بیشتری مقابل تو قرار گرفتند؟

کسب نخستین توپ طلا برای من طعم و مزه خاصی داشت. بسیار زیبا بود. انتظار آن را نداشتم. رسیدن به توپ طلای فیفا همیشه زیبا است. این جایزه باعث می‌شود که بازیکنان حریف با احترام بیشتری مقابلت ظاهر شوند. اما در مقابل هم باعث می‌شود که مسئولیت تو در تیم بیشتر شود و فشار بیشتری را تحمل کنی. این جایزه از جنبه‌های متعددی می‌تواند زیبا و مفید باشد. همواره می گویم وقتی فشار بیشتر شود به نفع بازیکن خواهد بود. من همواره عادت داشتم که فشار زیاد را به انگیزه‌ای اضافی و انرژی مضاعف برای خود تبدیل کنم. هر بار که خود را در فشار دیدم نمایش من بهتر شد.

* شما در آیندهوون هلند بازی می کردید. همچنان که بازیکن ذخیره تیم ملی فوتبال المپیک برزیل بودید. در همان سال به ترکیب اصلی برزیل راه یافتید و بعد از نمایش خوب به بارسلونا انتقال یافتید و در پایان همان سال به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شدید، می‌توان گفت که سال ۱۹۹۶ سال تغییرات بزرگ برای رونالدو بود، ‌آیا این را قبول دارید؟

سال بسیار زیبایی بود. در آن سال کار خود را به عنوان ذخیره در نیمکت تیم ملی آغاز کردم، اما در آیندهوون همه چیز طبق روال پیش رفت و به بازیکنی موثر تبدیل شدم. سپس به بارسلونا رفتم، سالی سرشار از احساسات پرشور بود. همچنان که سال تصمیمات بزرگ هم برای من بود، چرا که تغییر تیم و پشت سر گذاشتن موانع با موفقیت اصلا آسان نیست. در بارسلونا استقبال پرشکوهی از من شد. در آنجا توانستم به خوبی خود را با شرایط وفق دهم و بازی همیشگی خود را به نمایش گذارم.

* در سال ۲۰۰۲ برای سومین بار توپ طلا را به دست آوردید. این جایزه پاداشی برای بازگشت شگفت انگیز شما به مستطیل سبزبعد از آن مصدومیت طولانی بود. در همان سال با تیم ملی فوتبال برزیل قهرمان جام جهانی شدید و این مساله در رسیدن شما به جایزه فیفا کمک بسیار زیادی کرد. در این باره توضیح می‌دهید؟

بازگشت از مصدومیت و به دنبال آن رسیدن به توپ طلا رخدادی بسیار زیبا بود. این جایزه طعم خاصی برای من داشت و پاداشی برای غلبه بر سختی‌ها و مشکلات بود. داستان رویایی بود و باید همه مردم از آن با خبر شوند. من یک سال و نیم با مصدومیت کنار آمدم، اما بعد از آن بلافاصله در جام جهانی ۲۰۰۲ شرکت کردم و توانستم با ارائه بازی‌های بسیار زیبا و زدن شش گل به عنوان بهترین گلزن انتخاب شوم. کسب جایزه فیفا در این سال می‌تواند الگویی برای دیگر بازیکنان باشد، چرا که من توانسته بودم پس از یک مصدومیت طولانی بازگشتی رویایی داشته باشم و این جایزه را به خود اختصاص دهم.

* در اوج دوران ورزشی‌ات رقابت بسیار نزدیکی با زیدان برای کسب جایزه فیفا داشتید و هر کدام از شما این جایزه را سه بار به دست آورد.

در آن زمان رقابت بیشتری برای کسب این جایزه وجود داشت. نمی‌خواهم به مسی و کریستیانو رونالدو بی‌احترامی کنم و نمایش آنها را سطح پایین توصیف کنم. آنها در سال‌های آینده هم برای کسب توپ طلا از نامزدهای اصلی خواهند بود. اما باید این را هم بگویم که در دوران ما رقابت بیشتری وجود داشت. در آن زمان بازیکن‌های مانند زیدان، ریوالدو ، فیگو و کمی بعد از آن هم رونالدینیو وجود داشتند. همه این بازیکنان شایسته کسب توپ طلا بودند. نسل ما از رقابت بیشتری برخوردار بود. باید اعتراف کنم که در دوران ما رقابت برای کسب جایزه فیفا بیشتر از امروز بود و کسی آن را به دست می‌آورد که شایستگی و توانایی لازم را داشت. با این حال رقابت بیشتر به من و زیدان منحصر می‌شد و هر کدام از ما توانست سه بار این جایزه را به دست آورد. سال‌های بسیار زیبایی بود و دوستداران فوتبال از آن نهایت لذت را بردند.

* در کنار دهها ستاره به میدان رفته‌اید. بعضی از آنها این جایزه را به دست آوردند، اما در مقابل بعضی دیگر از کسب آن باز ماندند. به نظر شما آیا بازیکنی وجود دارد که این جایزه را به دست نیاورده باشد، اما شایسته آن بوده باشد؟

این جایزه شخصی پاداشی برای تداوم و نظم یک بازیکن است. اما فوتبال یک ورزش فردی نیست، بلکه بازی گروهی است و تیم در اولویت قرار دارد. همواره از خود پرسیده‌ام که آیا باید این جایزه را با دیگر هم تیمی‌هایم تقسیم کنم؟ مطمئنا در این زمینه ظلم صورت می‌گیرد، چرا که هر ساله بسیاری از بازیکنان وجود دارند که شایسته کسب این جایزه هستند، اما به آن نمی رسند. به عنوان مثال پائولو مالدینی بازیکنی بود که من همواره مقابل او اذیت می شدم. او بهترین مدافعی بود که مقابل او قرار گرفتم. جایزه فیفا باید چند بار به این مدافع ایتالیایی می‌رسید، اما پارامترهایی که برای کسب این جایزه قرار داده شده اند، جامع و کامل نیستند. به عنوان مثال مالدینی اگر چه که در خط دفاعی نمایش خیره کننده ای داشت، اما مردم بیشتر گل زدن و کارهای تکنیکی را دوست دارد. یعنی یک مدافع در بسیاری از اوقات با وجود شایستگی در رسیدن به جایزه فیفا ناکام می ماند. مالدینی بازیکن با مهارت‌های بسیار بالایی بود. او بی‌نظیر بود.

* بازیکنی که در رقابت‌های اروپایی بازی نمی‌کند کمتر پیش می‌آید که جایزه فیفا را به دست آورد، آیا این گونه نیست؟

به طور کل توازن در فوتبال وجود دارد. اما ما نمی‌توانیم تاریخ فوتبال اروپا را تغییر دهیم. فوتبال اروپا نسبت به قاره های دیگر زیباتر است و در آن رقابت بیشتری وجود دارد و الگویی برای دیگر قاره‌ها است. بنابراین طبیعی است که این جایزه به بهترین بازیکن از قاره اروپا برسد.

* به نظر شما آیا نیمار از لحاظ ذهنی به این توانایی رسیده است که در زمره بهترین بازیکنان فوتبال جهان قرار گیرد؟

نیمار استعداد منحصر به فرد فوتبال برزیل و جواهر کمیاب فوتبال است. پیش از این گفتم که نیمار برای پیشرفت فوتبال خود و چهره شدن در جهان فوتبال باید به اروپا برود. او دیر یا زود این فرصت را به دست خواهد آورد. سرانجام روزی نیمار را در فوتبال اروپا خواهیم دید جایی که بازیکنان برای کسب توپ طلا با هم رقابت می‌کنند.

* شرایط کنونی نیمار مثل شرایط شما در تیم ملی فوتبال برزیل بود. او هنوز جوان است، اما به نظر می‌رسد که همه برزیل های به او امید بسته اند. چه نصحیتی به نیمار دارید؟

همواره گفته‌ام که او باید فقط بر روی فوتبال تمرکز کند. او بازیکنی فوق‌العاده‌ منظم است و تمرکز بسیار زیادی بر روی فوتبال دارد . هدف او همواره بازی کردن، زدن گل و کسب جام‌های مختلف است. همه آنچه که می‌خواهم به او بگویم این است که به کار خود تداوم بخشد. مطمئنا که او دیر یا زود به فوتبال اروپا می‌رود و به جهانیان ثابت خواهد کرد که ما برزیلی‌ها همچنان توانایی صادر کردن استعدادهای بزرگ را به فوتبال جهان داریم.

* اگر از شما خواسته شود که در مراسم رای گیری بهترین بازیکن امسال فوتبال جهان شرکت کنید، به چه کسی رای خواهید داد و چرا؟

با وجود این که ژاوی و اینیستا نمایش بسیار خوبی در بارسلونا و تیم ملی اسپانیا داشتند و بازیکنانی با کلاس جهانی هستند، اما من بر این باورم که امسال هم رقابت بین مسی و کریستیانو رونالدو خواهد بود. ژاوی و اینیستا بازیکنانی بسیار خوب هستند، اما آنها هافبک هستند و این چه بسا زیاد به مذاق فوتبال دوستان خوش نیاید. من شخصا به مسی رای خواهم داد، چرا که او علاوه بر تغییر یک تنه نتایج بازی‌ها گل‌های زیادی هم به ثمر می‌رساند و جام‌های زیادی را به دست آورده است. او بار سحرآمیز و متفاوتی به فوتبال می‌بخشد. کریستیانو رونالدو هم در زمین بسیار فعال است، او بار فنی بسیار بالایی دارد و استعداد خارق العاده ای است، اما مسی همواره می‌تواند با حرکت های متعدد خود در زمین تو را غافلگیر و شگفت انگیز کند.

* در مورد بهترین مربی صحبت کنیم. به نظر شما چه کسی شایسته کسب جایزه امسال است؟

از نظر من ژوزه مورینیو بهترین سرمربی حال حاضر فوتبال جهان است. من به خوبی فوتبال را می‌ فهم. بازیکنان همواره از نظم تاکتیکی، شیوه چیدمان و نحوه تمرین دهی خاص مورینیو سخن می گویند. من رای خود را به او خواهم داد. چرا که اداره کردن ۲۵ بازیکن بسیار خوب اصلا آسان نیست.

* در میان زن‌های فوتبالیست به چه کسی رای خواهید داد؟

رای خود را به «مارتا» برزیلی خواهم داد. او هموطن من است و من نمایش او را در مستطیل سبز دوست دارم. رای خود را به او خواهم داد تا بار دیگر این جایزه را به دست آورد. راستی چند بار مارتا با این جایزه رسیده است؟ فکر کنم پنج بار اینگونه نیست؟ این بار هم به او رای می‌دهم تا عدد جایزه های او به شش برسد(با خنده).

* چه کسانی را برای جایزه FIFA/FIFPro world XI انتخاب می‌کنید؟

رای من این بازیکنان خواهند بود، ایکر کاسیاس، دنی آلویز، سرخیو راموس، جان تری. در جناح چپ چه بسا روبرتو کارلوس (با خنده)، مارسلو را انتخاب خواهم کرد. در وسط ژاوی و اینیستا ( با تاخیر ۲۵ ثانیه) و فرانک لمپارد، در خط حمله هم کریستیانو رونالدو، مسی و نیمار.

* اگر جایزه پوشکاش در دوران ورزشی شما داده می‌شد کدام یک از گل‌های خود را برای این جایزه انتخاب می کردید؟

چه بسا گلی که با بارسلونا به دروازه‌ کومبوستیلا در ۱۲ اکتبر ۱۹۹۶ زدم. بر این باورم که این گل برنده می شد.

* بهترین گل خود در بازیهای ملی را کدام گل می‌دانید؟

گل دوم فینال جام جهانی ۲۰۰۲ مقابل تیم ملی فوتبال آلمان.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391