برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

اوزیل: من و کریس برای زدن ضربات آزاد قرعه می‌اندازیم

سه‌شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۰۰:۲۶ — فارس

هافبک تیم ملی فوتبال آلمان گفت: من و کریس رونالدو گاهی برای زدن ضربه آزاد قرعه‌کشی می‌کنیم.

مسعود اوزیل که از ۳ سال قبل در خدمت تیم رئال مادرید اسپانیا است، در گفت‌وگویی با سایت روند ظهار داشت: کریس رونالدو و من روی ضربات آزاد مرتب جا عوض می‌کنیم. از بین ما دو نفر، بازیکنی که آماده‌تر باشد، ضربه آزاد را می‌زند.

ضربات آزادی که در منطقه راست زمین باشد، را معمولا من می‌زنم. آن دسته از ضرباتی هم که در سمت چپ باشد، او می‌زند. اگر در این زمینه به توافق نرسیم، قرعه می‌اندازیم.

وی در این مصاحبه به چند نکته اشاره کرده است که در زیر می‌خوانیم:

*مسعود، دوست داری گفت‌وگو را از فوتبال شروع کنیم یا رنگ کفش فوتبال‌ات؟

ترجیح می‌دهم از فوتبال شروع شود.

*برخی از کارشناسانی که از دوران نوجوانی‌ات مطلع هستند، می‌گویند بازی مقابل بازیکنان بزرگ‌تر کمک زیادی به رشد فوتبال‌ات کرد. واقعا اینگونه بود؟

بله، همینطور بود. من با حمایت برادر بزرگ‌ترم در گیلزن‌کرشن مقابل بازیکنانی بازی می‌کردم که ۴، ۵ سال از خودم بزرگ‌تر بودند. یادم هست که آن موقع ۱۰ ، ۱۱ سال بیشتر نداشتم اما مقابل بازیکنانی درشت هیکل‌تر بازی می‌کردم. مجبور بودم مقابل آنها به نحوی در زمین برنده شوم. باید جلو می‌زدم. بر این اساس روی تکنیک، بخصوص تکنیک فردی خیلی کار کردم تا پیشرفت کردم.

*روی افزایش سرعت هم کار کردی؟

بله. باید سرعت دویدنم را افزایش می‌دادم. همچنین روی حرکات، سرعت عمل بهتری می‌داشتم. این کار را با حمایت برادرم و مربی‌ام انجام دادم.

*در مصاحبه‌های قبلی گفتی که الگوی دوران کودکی‌ات، زین‌الدین زیدان بوده. می‌دانستی او هم برای بهتر شدن در فوتبال، مثل تو با بازیکنان بزرگ‌تر از خودش بازی کرده است؟

نه. از این موضوع بی‌اطلاع هستم. همیشه تحت تاثیر بازی‌اش بودم. زیدان واقعا با توپ قوی عمل می‌کرد و ضربات سر قوی داشت. در جنگ‌های تن به تن هم باج نمی‌داد. او الگوی اول من در فوتبال بود.

*در رئال اکنون شماره پیراهنی را به تن داری که قبلا در اختیار زیدان بود.

همین جا بگویم پوشیدن پیراهن او به این معنی نیست که من، جا در پای او می‌گذارم. از این که با او مقایسه شوم، بدیهی است خوشحال می شوم و البته افتخار می‌کنم. اما فکر می‌کنم هنوز جا دارم تا به حد توانایی‌های او برسم.

*برخورد او با تو در رئال چگونه بوده؟

خیلی خوب. از زمانی که بازیکن رئال شدم، مرتب با او در تماس هستم. او همیشه به من توصیه می‌کند و من هم از نکاتی که گوشزد می‌کند، استفاده می‌کنم. واقعا شخصیتی قوی دارد. او حتی از نظر شخصی هم انسانی با فرهنگ است. هم‌صحبت شدن با او به افزایش اطلاعات بازیکنی مثل من منجر می‌شود.

*اما همین او یکبار رفتاری بد داشت. می‌دانی منظور چیست؟

بله. مد نظر شما فینال جام جهانی ۲۰۰۶ است که فرانسه با ایتالیا بازی داشت. همه‌مان در این مورد به قدر کافی خبر داریم. پس اجازه دهید دراین باره چیزی نگویم.

*بحث را عوض کنیم. خبر داری بایرنی‌ها «پپ گواردیولا» را استخدام کردند. فکر می‌کنی انتخابی خوب کردند؟

من گواردیولا را از نبردهای رئال با بارسا می‌شناسم. اما از نزدیک او را ندیده‌ام. با او نیز تاکنون هم‌کلام نشده‌ام. وقتی می‌بینیم که چه تعداد قهرمانی کسب کرده، خود همین امر حکایت از قابلیت‌های فراوانش دارد.

*به نظرت بهترین مربی جهان، اکنون کیست؟

ژوزه مورینیو.

* اما رسانه‌‌های اسپانیایی می‌گویند مناسبات تو و او بار دیگر تیره شده ...

رسانه‌ها از مناسبات ما در واقع بی‌خبرند...

*واقعا؟

بله. در رسانه‌‌ها زیاد مبالغه می‌شود. اگر آدم اینجا ۳ حرکت خوب داشته باشد، ‌برایش جشن می‌گیرند و هورا می‌کشند. اگر هم در روز خوبش نباشد،‌ فوری او را زمین می‌زنند.

*فراز و نشیب‌ها در رسانه‌ها زیاد است؟

بله. نمی‌دانم علتش چیست. باور کنید گاهی اوقات ما بازیکنان، در رختکن به آنچه در نشریات نوشته می‌شود، خنده‌مان می‌گیرد. برای من آنچه مهم و ارزشمند است، همین نکته است که بازیکن و مربی به یکدیگر احترام می گذارند و این نکته بر هر چیزی مقدم است.

*رسانه‌ها می‌گویند مورینیو ، حکم پدر معنوی تو را دارد؟

همینطور است. او به من اعتماد می‌کند و من هم می‌خواهم با بازی خوب، اعتمادش را پاسخ دهم. قبل از آمدن به مادرید، همیشه دلم می‌خواست در تیمی شاگرد مورینیو شوم. اکنون ۳ سال است که در مادرید شاگردش هستم.

*با کمک او بهتر هم شده‌ای؟

بله. زیر نظر او بسیار کامل‌تر شده‌ام. به وضوح باثبات‌تر بازی می‌کنم و خودم را بازیکن ترکیب اصلی می‌بینم هر چند خیلی‌ها به من چنین اعتمادی ندارند. از شاگردی او نیز خوشحالم و افتخار می‌کنم. ژوزه به خوبی می‌داند چه قابلیت‌های دارم. اغلب با من حرف می‌زند. او بی‌پیرایه حرف می زند و همیشه هم صادق است.

*حتما به آلمانی با هم حرف می‌زنید؟

نه (می خندد). اکثر اوقات دستوراتش را به اسپانیایی می‌دهد. اگر مستقیم متوجه نشوم، آنوقت به انگلیسی منظورش را توضیح می‌دهد.

*و اگر باز متوجه نشوی؟

در این حالت دستیارش که مسلط به آلمانی است، می آید و ترجمه می‌کند.

*به این ترتیب در زمین احساس رضایت می‌کنی؟

من بازیکنی کمال‌گرا هستم. دلم می‌خواهد هر آنچه که در وجودم هست، برای کسب برد، خرج کنم. اما در این بین باید در نظر گرفته شود، ماشین نیستم. گاهی اوقات اوضاع خیلی بهتر از آن چیزی است که تصورش را می‌کردم. گاهی اوقات هم اوضاع بر وفق مراد نیست.

*رسانه‌ها در مورد تو چیزهای دیگر را هم گزارش می‌دهند. به عنوان مثال می‌گویند از زندگی در مادرید ناراحت هستی و می‌خواهی از رئال فرار کرده و به منچستریونایتد نقل مکان کنی.

از اینجا فرار کنم؟ در فرهنگ من، فرار جایی ندارد. مادرید شهری واقعا عالی است. اینجا واقعا احساس راحتی می‌کنم. به باشگاهم اعتماد زیادی دارم. در تیم بازیکنان زیادی مثل سرخیو راموس و کریم بن‌زما دارم. دوست دارم سال‌های سال اینجا بمانم. اگر همه چیز به خواست من باشد، حتی دلم می‌خواهد همین جا با پیراهن رئال کفش‌هایم را آویزان کنم.

*اما می‌دانی در لالیگا رئال از بارسلونا خیلی عقب‌تر است.

ما مرتکب اشتباهات ساده‌ای شده‌ایم. به خصوص مقابل تیم‌های کوچک لالیگا، امتیاز‌های زیادی از دست دادیم. بارسا این مشکلات را تا به حال نداشته است. آنها مقابل ما مساوی کردند و بقیه را هم برده‌اند. آنچه در این مقطع مهم بوده، این نکته است که دست از تلاش و جنگیدن برنداریم. ما تقابل بزرگی با رئال و هواداران داریم. به نظرم در لیگ قهرمانان و جام حذفی شانس قهرمانی‌مان زیاد است.

*در لیگ قهرمانان از رویارویی با کدامیک از دو تیم بایرن یا دورتموند واهمه داری؟

رویارویی با تیم‌های آلمانی کار راحتی نیست. آنها بی‌وقفه می‌جنگند و فوق‌العاده می‌دوند (می‌خندد). به نظرم چه بایرن چه دورتموند، هریک قابلیت قهرمانی اروپا دارند. اما ما رئالی‌ها از رویارویی با هیچ حریفی هراس نداریم. هر چه نباشد اسم‌مان رئال مادرید است. پس نمی‌ترسیم. می‌توانیم هر تیمی را شکست دهیم. حتی فکر می‌کنم برای قهرمانی اروپا کاملا پخته شده‌ایم.

*به نظرت دسترسی به کدامیک از این اهداف به واقعیت نزدیک‌تر است؟ فتح عنوان نخست لیگ قهرمانان اروپا با رئال یا قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ با آلمان؟

من هیچ فرقی میان این دو موضوع نمی‌گذارم. در جام ملت‌های در مرحله نیمه نهایی حذف شدیم. همین اتفاق با رئال برایمان افتاد. چه با‌ آلمان و چه با رئال به کسب جام بسیار نزدیک شدیم اما درست لحظه آخر از کسب جام بازماندیم. این داستان باید بالاخره به پایان برسد.به قدر کافی این ماجرا را تجربه کرده‌ام. برای جام جهانی نیز اجازه دهید ابتدا انتخاب شویم و حالا از قهرمانی حرف نزنیم.

*یواخیم لو، سرمربی تیم ملی آلمان در انتخابات بهترین‌های فیفا تو را به عنوان بازیکن شماره یک برگزید. فکر می‌کنی او واقعا لیونل مسی را می‌شناسد که چنین رأیی داد؟

مسلما او با لیونل مسی آشنا است. اما قابلیت‌های مرا نیز خوب می‌داند.

*پس انتخابی درست انجام داد؟

یاد گرفته‌ام که هیچوقت خلاف حرف‌های مربی کلامی نگویم (می‌خندد). پر واضح است مسی بازیکنی اعجاب‌انگیز است. اما در بازی‌های که مقابل بارسا انجام داده‌ایم، به خوبی نشان داده‌ام چه قابلیت‌های دارم. من بازیکن ثابت بهترین تیم باشگاهی دنیا هستم. بدیهی است می‌خواهم بهترین بازیکن دنیا نیز شوم. از خودم انتظارات زیادی دارم و مطمئنم می‌توانم روزی به این خواسته‌ها برسم.

*خودت را در مقایسه با ۳ بازیکن برتر جهان در چه جایگاهی می‌بینی؟

از آنجایی که نمی‌خواهم در این زمینه حرفی از سر غرور و تکبر بزنم، از پاسخ دادن به این سؤال خودداری می‌کنم.

*پس می‌پرسیم در چه زمینه‌های باید سطح فوتبال‌ات را بالا ببری؟

من بیشتر شکل دهنده بازی هستم تا تمام کننده. روی پاس‌های گل خوب کار می‌کنم. دیدید دو سال پیاپی بهترین سازنده گل لیگ شدم. اما فکر کنم باید گلزن‌تر از قبل شوم. در رئال گاهی لازم است که در موقعیت‌هایی که هم‌تیمی‌ام را در کنارم دارم، گل نیز بزنم. می‌دانم که قابلیت گلزنی دارم. در سال ۲۰۱۲ و تیم ملی بهترین گلزن محسوب شدم.

* تازگی‌ها اجازه پیدا کردی حتی ضربات آزاد را هم بزنی.

بله. کریس رونالدو و من روی ضربات آزاد مرتب جا عوض می‌کنیم. از بین ما دو نفر، بازیکنی که آماده‌تر باشد، ضربه آزاد را می‌زند.

* به نظر می‌رسد رونالدو برای زدن ضربات آزاد همیشه آماده است. پس برای گرفتن توپ چطور وارد عمل می‌شوی؟

ضربات آزادی که در منطقه راست زمین باشد را معمولا من می‌زنم. آن دسته از ضرباتی هم که در سمت چپ باشد، او می‌زند. اگر در این زمینه به توافق نرسیم، قرعه می‌اندازیم (می‌خندد).

*از رقابت با کریس رونالدو صحبت کردی. واقعا در رختکن رئال، چند آینه برای مرتب کردن وضعیت ظاهری‌اش وجود دارد؟

تعداد آینه‌های رختکن رئال آنگونه که خیلی‌ها فکر می‌کنند، زیاد نیست. تعداد این آینه‌ها بیشتر از رختکن تیم‌های وردربرمن و شالکه نیست.

* از بین رئالی‌ها کدامیک زیاد جلوی آینه می‌ایستد؟

نمی‌دانم. اما می‌دانم که من جلوی آینه نمی‌ایستم.

*تیم ملی آلمان اکنون با خدیرا، مولر، رویس،‌گوتسه، شورله، پودولوسکی و شما، هافبک‌های رویایی و بسیار خوبی دارد. فکر می‌کنی با وجود این هافبک‌های رویایی، باز هم هافبک‌های برتری وجود داشته باشند؟

کم و بیش هافبک‌های دیگری نیز هستند که قدرتمند هستند. مثل ژابی آلونسو هم‌تیمی من در رئال یا ژاوی و اینیستا در بارسا. تازه شما به هافبک‌های آلمان نام شواین اشتایگر را از قلم انداختید. واقعا بازی کردن در کنار این هافبک‌ها،‌ لذت‌بخش است.

*با توجه به این همه هافبک ارزشمند، کارشناسان باور دارند رشد خط میانی تیم ملی آلمان از سایر نقاط بیشتر است. با این نظر موافقی؟

به طور کلی بله. اما در مناطق دیگر تیم ملی نیز استعداد‌های زیادی دیده می‌شوند. بنابر این فکر می‌کنم کل تیم ملی اکنون در مسیر پیشرفت گام برمی‌دارد.

*عمده کارشناسان در مورد تو معتقدند درخشش‌ات در اصل از جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای‌ جنوبی آغاز شد.

حضور در اولین جام جهانی دوران ورزشی‌ام، برای من افتخاری بسیار بزرگ بود. با در نظر گرفتن این نکته که بازیکنان زیادی شانس حضور در جام جهانی را پیدا نمی‌کنند، من فرصت حضور در پیکارهای آفریقا‌ی‌جنوبی را به دست آوردم که برایم بسیار ارزشمند بود. سعی کردم از این فرصت نهایت استفاده را ببرم. بسیار با انگیزه و مصمم بودم. همانگونه که سایر نفرات تیم ملی چنین بودند.

*تو با تیم ملی جوانان آلمان قهرمان زیر ۲۱ ساله‌های جهان شدی. تجربه حضور در آن پیکارها برای حضور در رقابت‌های آفریقای‌جنوبی مفید بود؟

بله. قبلا در جام جهانی زیر ۲۱ ساله با برخی از بازیکنانی که اکنون در لیگ برتر انگلیس، لالیگا اسپانیا و چند کشور ممتاز در فوتبال، بازی می‌کردند، روبه‌رو شدم. از طرفی فضای یک تورنمنت مهم جهانی را حس کردم. به طور قطع این تجربه به من برای حضوری خوب در بازی‌های آفریقای جنوبی خیلی کمک کرد.

*تو ریشه ترک داری اما در گیلزن‌کرشن آلمان متولد شدی. با وجود گذشت ۳ ، ۴ سال از حضورت در تیم ملی آلمان این سؤال وجود دارد واقعا به چه دلیل تصمیم به بازی در تیم آلمان گرفتی. در حالیکه می توانستید برای ترکیه بازی کنی؟

من نسل سوم در آلمان هستم. پدر و مادرم در آلمان بزرگ شده‌اند. برای من ترکیه، کشوری بزرگ و با فرهنگ غنی است. اما وقتی بررسی کردم، دیدم پایه‌های پیشرفت فوتبالم در آلمان،‌ بنا نهاده شده، پس تصمیم گرفتم برای تیم ملی آلمان بازی کنم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391