برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مربیان، عامل اصلی جنجال در لیگ فوتسال

جمعه، ۴ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۳۳ — ایسنا

ناصر صالح معتقد است اگر مربی تیم های فوتسال بتوانند بر تیم خود به درستی مدیریت کرده و بازیکنانشان را کنترل کنند، دیگر شاهد حاشیه و جنجال نخواهیم بود.

لیگ برتر فوتسال همیشه با حاشیه و جنجال گره خورده است. درگیری در زمین بازی، شعارهای توهین‌آمیز علیه اعضای تیم و مصاحبه‌های قبل و پس از بازی توسط عاملان تیم‌ها جزو جدایی ناپذیر لیگ فوتسال بوده است. این اتفاقات اما در هفته‌های پایانی هر فصل به اوج خود می‌رسد و حتی بعضی تیم‌ها حاضرند برای از دست ندادن جام، به هر کاری دست بزنند. نمونه بارزش، تبانی فصل قبل تیم‌های گیتی‌پسند و پرسپولیس بود که به لکه ننگی در کل ورزش ایران تبدیل شد.

این در حالی است که مراجع نظارتی و انضباطی فوتبال، مجازات چندان سفت و سختی را برای عاملان این تبانی در نظر نگرفتند. هرچند برخوردهای تند و قاطع در بسیاری مواقع بازدارنده چنین اتفاقات زننده در ورزش نیستند و برای ریشه‌کن کردن ناپاکی‌ها، نیاز به فرهنگ‌سازی و کار اصولی است.

ناصر صالح، مدرس و مربی فوتسال درباره حواشی موجود در لیگ برتر فوتسال به ایسنا گفت: حاشیه نه تنها در فوتسال بلکه در کل ورزش از گذشته بوده و مطمئنا بخش جدایی ناپذیرش است. اما باید دید فدراسیون فوتبال، کمیته فوتسال و کمیته انضباطی چه راهکارهایی برای از بین بردن این اتفاقات دارند. کسانی که در ایجاد حاشیه دخیل هستند را باید شناسایی کرد تا جلوی تکرار اشتباهات را گرفت. اگر این کار صورت بگیرد آینده خوبی می‌توان برای فوتسال ایران متصور شد، در غیر این صورت تبانی‌ها و اشتباهات گذشته، باز هم تکرار خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "چه عاملی باعث می‌شود بازی که روال عادی خود را طی می‌کند به جنجال کشیده شود" توضیح داد: مقصر اصلی درگیری‌ها در یک بازی، مربی است. این مربی است که باید به بازیکنش یاد بدهد که چه وظیفه‌ای در زمین دارد. من جنجال در بازی‌ها را در عدم مدیریت مربی می‌دانم. زمانی که دوستی و رفاقت سرمربی تیم با بازیکنان بیش از حد معمول می‌شود، بازیکن هم حرمت‌ها را نگه نمی‌دارد و هر کاری که دلش می‌خواهد را در زمین انجام می‌دهد. یک مربی خوب باید مدیری حرفه‌ای باشد تا به بازیکنانش بفهماند که جایگاهش چیست. به اعتقادم بازیکن‌سالاری در فوتسال ما بیداد می‌کند و مربیان از آن‌ها حساب می‌برند!

صالح همچنین با اشاره به مصاحبه‌های جنجالی مربیان، قبل و بعد از هر بازی مطرح کرد: مربیان اگر بازی را برده باشند از گل و بلبل صحبت می‌کنند اما خدا نکند که ببازند. داور را به باد انتقاد می‌گیرند و می‌گویند حق‌مان را خوردند. به اعتقادم مربی باید فقط درباره مسائل فنی تیمش اظهار نظر کند و به نقاط ضعف و قوت خودش توجه داشته باشد. همچنین مربیان جوان نمی‌توانند صحبت‌های خود را مدیریت کنند و ما باید از اپیدمی شدن مصاحبه‌های بی‌پایه و اساس جلوگیری کنیم. ما در حال حاضر سه حلقه گمشده در فوتسال ایران داریم، اول اینکه مربیان مسئولیت‌پذیر نیستند، دوم، نداشتن علم فنی بازیکنان است و سوم، عدم برنامه ریزی از سوی مربیان است. ما اگر این سه حلقه را پیدا کنیم، فوتسال ایران ارتقا پیدا خواهد کرد.

کارشناس فوتسال همچنین به فرهنگ‌ محاوره‌ای غلط بین مربیان و صحبت‌های توهین‌آمیز علیه یکدیگر اشاره کرد و افزود: واقعا جای تعجب دارد که یک مربی برای ایجاد ا نگیزه در تیم خودش به مربی حریف توهین می‌کند. من این اتفاق را در چندین سال تجربه‌ام در لیگ فوتسال دیده‌ام. به عنوان مثال یک مربی قبل از بازی با اهانت به مربی حریف مصاحبه کرده و فکر می‌کند اگر این مصاحبه را بازیکنانش بخوانند احساس قلدری و چیرگی به حریف می‌کنند. قبول دارم که کری‌خوانی، قاعده و چارچوب خاصی ندارد اما هیچ کس توهین را برنمی‌تابد. ما شوق تلاش در تیم خودمان را باید با انجام کارهای فنی و تمرین‌های مستمر به وجود آوریم نه با ایجاد حاشیه.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391