برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

چگونه کرویف سیگار را کنار گذاشت و بارسا را به بزرگترین باشگاه تاریخ تبدیل کرد

چهارشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۲۰:۴۲ — گل

هر چیزی که در زندگی به دست آوردم، از فوتبال است؛ و تنباکو تقریبا همه آنها را از من گرفت" این جمله یوهان کرویف است؛

یوهان کرویف

یکی از بهترین بازیکنان، مربیان و تئوریسین های تاریخ فوتبال؛ مردی که عامل اصلی موفقیت های بارسا در دو دهه اخیر است. اما شاید اگر او در سال ۱۹۹۱ سیگار را ترک نمی کرد، تیم رویایی بارسا هیچ وقت به وجود نمی آمد.

کرویف از سنین جوانی سیگار می کشید و این مسئله حتی روی بازی او در سال های پایان دوران حرفه ای تاثیر گذاشت. تنها یک مربی بود که با عادت او برای سیگار کشیدن در بین دو نیمه مسابقات مقابله کرد؛ هنس وایزویلر آلمانی که خیلی زود به خاطر همین مسئله از کار برکنار شد.

او بعد از اولین بازی اش برای بارسا هم پیش از اینکه دوش بگیرد، اولین سیگارش را روشن کرد. این عادت همیشگی او بود اما وقتی به عنوان سرمربی بارسا انتخاب شد، سیگار کشیدن او به یک موضوع جدی تبدیل شد.

او در سال ۱۹۸۸ هدایت بارسا را برعهده گرفت و در دو فصل ابتدایی توانست این تیم را در کوپا دل ری و جام برندگان جام اروپا به قهرمانی برساند. با این وجود، جایگاه او تا فصل ۹۱-۱۹۹۰ چندان تضمین شده نبود. او کاملا احساس فشار و استرس می کرد و همین باعث شد تا بیشتر و بیشتر سیگار بکشد، قبل از بازی ها، در تونل ورزشگاه پک های عمیقی می زد و در روز، حدود ۲۰ سیگار می کشید. سرانجام در فوریه ۱۹۹۱، فشار کاری و تنباکو کار خود را کردند؛ کرویف درد شدیدی در قلبش احساس کرد و در نتیجه، برای برطرف شدن مشکلش، دو بار تحت عمل جراحی قرار گرفت. ماریو پتی، پزشک او، بعدها گفت:" کرویف خیلی خوش شانس بود زیرا مشکلش خیلی بد بود و به موقع برای درمان آن اقدام کرد." او به کرویف گفت که تنها در صورت رعایت دو شرط می تواند به دنیای مربیگری برگردد؛ اول: باید دو ماه استراحت کند؛ دوم: کشیدن سیگار را ترک کند.
کرویف بعدا گفت:" به من گفته شد اگر به سیگار کشیدن ادامه بدهم، خواهم مرد." همچنین او با اخطار همسرش روبرو شد؛ دیگر بس است.

و این اتفاق رخ داد. کرویف عادت قدیمی اش را کنار گذاشت و سیگارهای "کمل" معروف او جای خود را به آب نبات چوبی داد.

با بازگشت او میادین، دوران طلایی بارسا آغاز شد. نتایج خوب تیم، فشارها را کاهش داد و در ۴ فصل بعد، آنها ۴ بار قهرمان لالیگا شدند و همین طور اولین قهرمانی در جام باشگاه های اروپا را به دست آوردند. تیم رویایی متولد شده بود. این بارسا بود که گرد و خاک به پا کرده بود اما از خاکسترهای سیگار کرویف خبری نبود.

اسطوره هلندی وقتی در سال ۱۹۷۸ باشگاه بارسلونا را به عنوان بازیکن ترک می کرد، به مدیران باشگاه توصیه کرده بود که یک آکادمی جوانان تاسیس کنند و وقتی او هدایت تیم بارسا را برعهده گرفت، پپ گواردیولای جوان اولین قدم هایش را به عنوان بازیکن حرفه ای برمی داشت. کرویف منطقه بازی گواردیولا را تغییر داد و این ستاره جوان به یکی از ارکان تیمی تبدیل شد که در سال ۱۹۹۲، جام قهرمانی اروپا را در ومبلی بالای سر برد.

در سال ۲۰۱۱ و بار دیگر در ومبلی، تیم گواردیولا دومین قهرمانی اش در چمپیونزلیگ در طول سه سال را به دست آورد؛ جامی که چهارمین قهرمانی بارسا در این رقابت‌ها محسوب می شد. قهرمانی دوم در سال ۲۰۰۶ با هدایت فراتک رایکارد به دست آمد؛ کسی که مانند گواردیولا، با توصیه کرویف به خوان لاپورتا، سرمربی بارسا شده بود. به این ترتیب، کرویف علاوه بر ساختن تیم رویایی و ایجاد لا ماسیا، در همه موفقیت های بارسای مدرن تاثیر گذار بود.

و اگرچه کرویف با رئیس و هیئت مدیره فعلی بارسا رابطه چندان نزدیکی ندارد اما وقتی تیتو ویلانووا در پاییز قبل راهی بیمارستان شد، این کرویف بود که بیش از همه حال و روز او را درک کرد:" من بیش از همه به همسر و فرزندان او فکر می کنم. آنها بیش از همه اذیت می شوند. تیتو باید در کنار خانواده اش باشد. البته تیتو بازخواهد گشت. من همیشه به این اعتقاد داشتم. این طور فکر می کنم زیرا وقتی مریض هستید، باید مثبت فکر کنید."
به لطف خوش بینی کرویف و توانایی او در کنار گذاشتن سیگار، اکنون هواداران بارسا از اینکه باشگاه شان به بهترین باشگاه دنیا تبدیل شده لذت می برند. به سختی می توان تصور کرد که بدون اینکه کرویف سیگار را کنار بگذارد، همه این موفقیت‌ها به دست می آمد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391