برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بررسی تیم‌های راه یافته به جام جهانی برزیل در منطقه اروپا؛ اسپانیا به دنبال دومین قهرمانی

شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۲، ساعت ۰۲:۲۷ — فارس

تیم‌ ملی فوتبال اسپانیا که در سال‌های اخیر خود را به عنوان یکی از بهترین‌های تاریخ نشان داده قصد دارد در پانزدهمین حضور به دنبال دومین قهرمانی خود است. -

با پایان یافتن دور مقدماتی و مسابقه‌های پلی آف در قاره اروپا، چهره ۱۳ تیم صعود کننده به جام جهانی مشخص شدند.

در زیر به بررسی هفت تیم راه یافته به جام جهانی، چگونگی صعود و افتخاراتی که در جام‌های پیشین به دست آورده‌اند می‌پردازیم.

ایتالیا

آتزوری به عنوان تیم نخست از گروه B مرحله گروهی اروپا به جام جهانی راه یافت. تیم تحت هدایت چزاره پرندلی در ۱۰ دیدار خود بدون شکست ماند و با ۲۲ امتیاز راهی سرزمین سامبا شد. آنها از ۲۰ دوره برگزاری جام جهانی موفق به ۱۸ حضور در این تورنمنت شده‌اند و در چهار دوره (۱۹۳۴، ۱۹۳۸، ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶) نیز جام ژول ریمه را بالای سر برده‌اند.

ایتالیا در ۱۹۳۸ با شکست دو بر یک چکسلواکی، در ۱۹۳۸ با پیروزی چهار بر دو مقابل مجارستان، در ۱۹۸۲ با غلبه دو بر یک مقابل آلمان غربی و ۲۰۰۶ هم با پیروزی در ضربه‌های پنالتی مقابل فرانسه عنوان قهرمانی را از آن خود کرده‌اند.

گفتنی است لاجوردی‌ پوشان در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک و ۱۹۹۴ آمریکا هم نایب قهرمان شدند. پنالتی از دست رفته روبرتو باجو در فینال ۱۹۹۴ که موجب از دست رفتن قهرمانی آنها شد هیچ گاه از ذهن هواداران پاک نخواهد شد.

آنها یک مقام سومی در سال ۱۹۹۰ ایتالیا و یک مقام چهارمی هم در ۱۹۷۸ آرژانتین دارند.

در این تیم جیانلوییجی بوفون با ۱۳۸ بازی دارای بیشترین حضور در ترکیب آتزوری است و لوییجی ریوا هم با ۳۵ گل، صدر جدول بهترین گلزنان تاریخ این کشور را از آن خود کرده است.

آلمان

این تیم هم با صدرنشینی در گروه C موفق شد در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳ صعود خود به جام جهانی را جشن بگیرد. ژرمن‌ها نیز درست همانند ایتالیا بدون شکست مانده و بهترین خط حمله در میان تیم‌های اروپایی را با ۳۶ گل زده به دست آوردند. یواخیم لوو که موفق شده پروس‌ها را برای هجدهمین بار به جام جهانی برساند، هفتمین سال حضور خود روی نیمکت داغ آلمان را سپری می‌کند و به تازگی قرارداد خود را نیز با این تیم تمدید کرده است.

آلمان سه بار در سال‌های ۱۹۵۴، ۱۹۷۴ و ۱۹۹۰ قهرمانی در جام جهانی را تجربه کرده است. چهار نایب قهرمانی در سال‌های ۱۹۶۶، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶ و ۲۰۰۲ نیز از آنِ یکی از پر افتخارترین تیم‌های حاضر در جام جهانی شده است. آنها چهار مقام سومی و یک مقام چهارمی را هم در کارنامه دارند.

گفتنی است لوتار ماتیوس با ۱۵۰ بازی برای ژرمن‌ها رکورد دار حضور در زمین فوتبال با پیراهن این تیم است و گرد مولر به همراه میروسلاو کلوزه با ۶۸ گل، بهترین گلزنان تاریخ فوتبال ملی در آلمان هستند. کلوزه می‌تواند با گلزنی در دیدارهای آینده و جام جهانی، به تنهایی خود را به عنوان بهترین گلزن تاریخ معرفی کند. این بازیکن لهستانی تبار اگر در جام جهانی گل بزند می‌تواند رکورد گل‌های زده رونالدوی برزیلی در تاریخ جام جهانی را نیز بشکند.

هلند

این تیم هم با صدرنشینی در گروه D بلیت خود برای برزیل را اوکی کرد. آنها در گروهی بدون شکست ماندند که تیم‌ خوب ترکیه هم حضور داشت اما رومانی در نهایت به مقام دوم رسید و به پلی آف راه یافت. این تیم در ۱۰ دوره از رقابت‌های جام جهانی حضور داشته اما هیچ گاه موفق به قهرمانی در آن نشده است. نارنجی‌ها در سال‌های ۱۹۷۴، ۱۹۷۸ و ۲۰۱۰ عنوان نایب قهرمانی را به دست آورده‌اند.

لوییس فان خان اکنون هدایت این تیم را به دست دارد و امیدوار است با بازیکنانی چون رافائل فان در فارت، روبین فان پرسی، آرین روبن و وسلی اسنایدر بتواند نخستین جام قهرمانی را برای این تیم به ارمغان آورد.

ادوین فان در سار با ۱۳۰ بازی در ترکیب هلند دارای بیشترین تعداد حضور در تیم ملی و فان پرسی هم با ۴۱ گل، بیشترین گل زده با پیراهن این تیم را دارد. ضمن اینکه فان پرسی با ۱۱ گل موفق شد عنوان بهترین گلزن دور مقدماتی را هم از آن خود کند.

اسپانیا

لاروخا که در سال‌های اخیر تمامی افتخارهای ممکن را به دست آورده، تنها یک دوره در جام جهانی آن هم در دوره پیش عنوان قهرمانی را به دست آورده است. گل دقیقه‌های پایانی آندرس اینیستا ماتادورها را به نخستین عنوان قهرمانی در جام جهانی رساند.

آنها برای تکرار عنوان قهرمانی خود در گروه I رقابت‌های راهیابی به جام جهانی قرار گرفته و به عنوان صدرنشین راهی این تورنمنت شدند. تیم تحت هدایت ویسنته دل بوسکه با ۲۰ امتیاز عنوان نخست گروه را به دست آورده تا فرانسه را به پلی آف بفرستد. آنها پیش از این چهارده بار راهی جام جهانی شده‌اند و در پانزدهمین حضور به دنبال دومین قهرمانی خود هستند.

گفتنی است اسپانیا در سال ۱۹۵۰ یک مقام چهارمی را نیز به دست آورده است. در این تیم ایکر کاسیاس با ۱۵۱ بازی ملی در صدر قرار گرفته و داوید ویا هم با ۵۶ گل در ۹۵ دیدار ملی در صدر گلزنان قرار گرفته است.

انگلیس

گروه H مسابقه‌های راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴ شاهد رقابت انگلیس و اوکراین بود که در نهایت هم سه شیر با ۱۱ امتیاز و با اختلافی یک امتیازی نسبت به اوکراین راهی جام جهانی شود تا شاگردان اولگ بلوخین به پلی آف بروند.

انگلیسی‌ها که خود را مخترع ورزش فوتبال می‌دانند، افتخار چندانی در این رشته ندارند. آنها از چهارده حضور خود در این جام تنها یک قهرمانی در سال ۱۹۶۶ با گل جنجالی جف هرست به نام خود ثبت کرده‌اند که برای انگلیسی‌های مغرور نمی‌تواند کارنامه مناسبی باشد. البته یک مقام چهارمی دیگر هم در سال ۱۹۹۰ با مربیگری بابی رابسون فقید هم در کارنامه این تیم به چشم می‌خورد که باز هم نمی‌تواند منتقدان را راضی کند.

روی هاجسون که اکنون هدایت تیم ملی انگلیس را به عهده دارد ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه را به میدان می‌فرستد. این تیم به عقیده سون گوران اریکسون، سرمربی پیشین این تیم در جام جهانی پیش رو نمی‌تواند فکر قهرمانی کند. اریکسون جام جهانی ۲۰۱۸ را زمانی که انگلیس توانایی قهرمانی در معتبرترین جام فوتبال را دارد عنوان کرده است.

پیتر شیلتون با ۱۲۵ دیدار دارای بیشترین تعداد حضور در ترکیب سه شیر و بابی چارلتون با ۴۹ گل زده بیشترین تعداد گل برای انگلیسی‌ها را به نام خود ثبت کرده‌اند.

روسیه

تیم تحت هدایت فابیو کاپلو در گروه F رقابت‌های مرحله گروهی راهیابی به جام جهانی برزیل قرار داشت که با ۲۲ امتیاز به عنوان صدرنشین به کار خود پایان داد. در این گروه پرتغال با یک امتیاز اختلاف راهی پلی آف شد تا با پیروزی مقابل سوئد به جام جهانی برسد.

این نخستین بار است که روسیه پس از جام جهانی ۲۰۰۲ موفق به حضور در این جام می‌شود. آنها تنها یک عنوان چهارمی در جام جهانی دارند که به سال ۱۹۶۶ بازمی‌گردد. این تیم هفت بار تحت عنوان اتحاد جماهیر شوروی به جام جهانی رسیده بود و این سومین بار است که با نام روسیه در این رقابت‌ها شرکت می‌کند.

ویکتور اونوپکو با ۱۰۹ بازی ملی در صدر بیشترین تعداد بازی‌های ملی قرار گرفته و ولادیمیر بشاسنیخ هم با ۲۶ گل، بهترین گلزن ملی این کشور است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391