برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کاپلو: برزیل رد پای فوتبال است

شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۰۳ — باشگاه خبرنگاران

فابیو کاپلو سرمربی با سابقه تیم ملی روسیه معتقد است که فوتبال برزیل رد پای وی بوده و پله یکی از اساطیر فوتبال جهان به شمار می‌رود.

ماموریت فابیو کاپلو به عنوان سرمربی تیم ملی روسیه که از جولای سال ۲۰۱۲ این مسئولیت را برعهده گرفته است، روشن بود. البته اصلی‌ترین هدف روسیه جام جهانی ۲۰۱۸ است که در این کشور برگزار خواهد شد. راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴ قدم بزرگی برای روسیه و کاپلو محسوب می‌شود، اما این مربی کهنه کار ایتالیایی قصد ندارد با اهداف محدود به آمریکای جنوبی سفر کند.

کاپلو از آرزوهایش برای تیم روسیه فلسفه فوتبالش خاطرات جام جهانی و بازیکن برزیلی که همیشه مورد علاقه‌اش بوده برای فیفا سخن گفت.

-انتظارات شما از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل چیست؟

قبل از هر چیزی باید بگویم تیم روسیه مدت ۱۲ سال بود که به جام جهانی راه نیافته بود. جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل فرصت مناسبی است که برای رسیدن به هدفمان که جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است تجربه کسب کنیم ما به برزیل می‌رویم تاب هترین بازیهایمان را در این تورنومنت انجام دهیم.

درست است که هدف ما کسب تجربه است اما این باعث نمی‌شود که ما از آرزوهایمان دور شویم.

-اهدافتان چیست و چه چالش‌هایی پیش رو دارید؟

اولین هدف ما صعود از گروهمان و راه یافتن به دور دوم رقابت‌ها است. طبیعتا آرزوی ما این است که تا جای ممکن در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل رو به جلو حرکت کنیم، اما ما بر این نکته آگاهیم که راهیابی به دور دوم بسیار سخت است و ما بازیکنانمان را با این چالش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تمام تیم‌ها کم و بیش مشکلات مشابهی دارند. مهمترین چیز رسیدن به اهدافمان با طیب خاطر و کسب تجربه است.

-شما چه طور توانستید تیم خود را بعد از باخت به پرتغال و ایرلند شمالی در طول رقابتهای انتخابی به حالت اول بازگردانید؟

پیام من واضح و ساده بود. من به بازیکنان خاطر نشان کردم که ما هنوز در صدر گروهمان هستیم و باید بازیهای پیش رو را مانند بازیهای آغازین با برد پشت سرگذاریم. تا بازی آخر مقابل آذربایجان معلوم نبود که ما بتوانیم از گروهمان صعود کنیم. بالاخره همه تیم‌ها در شرایط خوبی قرار داشتند.

-راز موفقیت شما در خط حمله و خط دفاعتان چه چیزی بوده است که ۲۰ گل به ثمر رساندید و فقط ۵ گل دریافت کرده‌اید؟

ما تلاش کردیم که ذهنیت واحدی را گسترش دهیم و آن را با فوتبال مدرن سازگار دهیم امروزه باید فشرده و با پاسکاری‌های کوتاه بازی کرد ما موفق بودیم به دلیل این که توانستیم تعادل خوبی بین روحیه‌ی تهاجمی تیم و سیستم دفاعی منظم برقرار کنیم.

- فلسفه‌ی فوتبالی شما چیست؟

من معتقدم تیم باید خوب سازماندهی شود. اما در این سیستم بازیکنان با استعداد بایدآزاد باشند تا بتوانند توانایی‌های خود را به نمایش بگذارند. این سیستم به بازیکنانی که در اختیار دارید بستگی دارد.

اگر شما بازیکنانی دراختیار دارید که از لحاظ تکنیک بسیار قوی هتسند اما ازلحاظ فیزیکی ضعیف هستند، مانند تیم اسپانیا، شما باید بر اساس پاس‌های کوتاه وحفظ توپ تیم را تمرین دهید.

اما اگر تیمی مانند بلژیک در اختیار دارید، بهتر است به بازی فیزیکی رو بیاورید. استفاده از این پارامتر‌ها به مربی بستگی دارد. شخصاً دوست دارم با فوروارد‌های متعددی بازی کنم، اما همیشه مربی تیم‌هایی بوده ام که در دفاع خوب سازماندهی شده‌اند.

- بازیکن کلیدی شما چه کسی است؟

من اعتقادی به بازیکن کلیدی ندارم، اما به موقعیت‌های کلیدی معتقدم. یک تیم مانند درخت است بدنه ی تیم که ستون فقرات آن محسوب می‌شودباید با دروازبان ، مدافع، هافبک ومهاجم خوب پوشانده شود.یک تیم خوب بر روی این پایه ساخته شده است.

کاپیتان باید رهبر تیم باشد، باید کسی باشد که هم در زمین وهم در رختکن تیم را رهبری کندنه اینکه فقط بازیکنی باشد که شروع بازی را با داور تعیین می‌کند.

-شما چه خاطراتی از آفریقای جنوبی ۲۰۱۰ دارید؟

خاطراتی در ذهن دارم که هنوز نتوانستم از آنها خلاص شوم. من جلسه‌ای که با مربیان داشتم را به یاد دارم که پرسیدم؟ "چرا کمک داوران رابا خود نیاورده‌اید؟ " به من گفته شد بودن آنها این دیدار برنامه ریزی نشده بود. بنابر این من نه تنها خاطرنشان کردم که ما دو سال سخت تلاش کردیم تا به اینجا رسیده ایم و چنین اشتباه ساده‌ای برای ما گران تمام خواهد شد واتفاقی که نباید می‌افتاد. من هرگز نمی‌توانم آن جلسه را از یاد ببرم.

انتظار دارید جو مسابقات در برزیل چگونه باشد؟

وقتی صحبت از فوتبال باشد برزیل رویایی جهان است. بیایید امیدوار باشیم که هم رویایی باشد وهم فوتبال زیبا در آن ببینیم.

- فکر می‌کنید در برزیل روسیه چه عملکردی داشته باشد با توجه به اینکه شما جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را پیش رو دارید؟

من گفتم مهمترین مسئله برای تیم ما کسب تجربه در برزیل است من در حال حاضر به ۲۰۱۸فکر نمی‌کنم، ما بر روی برزیل تمرکز کرده‌ایم. من می خواهم بازیکنانم بازیها را خوب شروع کنند.

- بازیکن برزیلی مورد علاقه‌ی شما چه کسی است؟

من بسیارخوش شانس بودم که در مسابقه‌ای رو در روی پله بازی کردم. قبل از آن مسابقه من فقط او را در تلویزیون دیده بودم. درطول مساقه پله کارهایی می‌کردکه من را واقعاًتحت تأثیرقرار داده بود. آن موقع بود که به این نتیجه رسیدم پله بزرگترین بازیکن جهان است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391