برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بوساکا: داوران صبح و عصر تمرین می‌کنند و آنالیز می‌شوند

سه‌شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۳:۱۰ — فارس

رئیس کمپ داوران فیفا در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفت: داوران گزینش شده صبح و عصر تمرین می‌کنند و آنالیز می‌شوند.

در شرایطی که تنها ۲ روز تا شروع بیستمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال فرصت باقی مانده، فدراسیون جهانی فوتبال تلاش زیادی دارد تا تمام عوامل دست اندرکار در امر برگزاری مسابقات در بالاترین حد قابلیت، حین برپایی مسابقات کار کنند.

از جمله داوران که امر قضاوت مسابقات را برعهده دارند، به بهترین شکل ممکن پیکارها را سوت زده تا حقی از تیمی گرفته نشود.

در همین ارتباط «ماسیمو بوساکا» داور معروف سوئیسی اظهار داشت:

این چهره ۴۵ ساله که مسئول کمپ داوران فیفا در ریودوژانیرو است و بر کار داورانی همچون علیرضا فغانی وحسن کامرانی فر نظارت می‌کند، در گفت‌وگویی با یک نشریه آلمانی، به موضوعاتی مهم در ارتباط با جام جهانی اینچنین پاسخ داد:

*جو کمپ مخصوص داوران حاضر در رقابت‌های جام جهانی را چگونه می‌بینید؟

خیلی خوب است. از روز اول ژوئن همه داوران در شهر ریو و کمپی که در نظر گرفته شده، حضور دارند. خوشحالم عنوان کنم تمام داوران کاملا آماده و مهیا هستند. آنها ۳ سال است که از مراحل آماده‌سازی مخصوص مسابقات عبور کرده‌اند و به اینجا رسیده‌اند.

*در این دوره برای اولین‌بار فناوری «خط دروازه »مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما به عنوان یک داور قدیمی این نوآوری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

باید بگویم فیفا تلاش بسیار در این زمینه کرد و این راه‌حل را یافت. فکر می‌کنم کمکی بزرگ برای همه داوران باشد و همه از این روش که مورد استفاده قرار خواهد گرفت، خرسند خواهند شد.

*تاکنون خیلی از تیم‌های باشگاهی از جمله تیم‌هایی که در بوندس لیگا آلمان حضور دارند با این فناوری مخالفت کرده‌اند. شما خودتان آن را چگونه جا انداخته‌اید؟

خیلی خوب تلاش کردیم این فن‌اوری برای همه داوران توضیح داده شود. من نمی‌خواهم از این موقعیت استفاده کنم و فقط نقطه‌نظر خودم را بگویم اما فکر می‌کنم فیفا پس از تحقیق و بررسی بسیار به این نتیجه رسید. این فناوری می‌تواند به داوران برای قضاوتی بهتر کمک شایانی کند. آنها می‌توانند خیلی راحت تشخیص دهند آیا توپ از خط دروازه گذشته است یا خیر.

*این توصیه را به کل داوران دارید؟

بله من در این زمینه تاکنون هرجا و در هر محفل داوری که رفته‌ام توضیح داده‌ام و این نکته که فناوری خط دروازه کمک بسیار بزرگی برای کار داوران است را توضیح داده‌ام.

*فیفا همچنین تکنولوژی‌های دیگری را هم مورد استفاده قرار می‌دهد به طور مثال بحث استفاده از اسپری ،برای زدن ضربات ایستگاهی مدنظر قرار داده است. برداشت شما به عنوان یک داور قدیمی در این زمینه چیست؟

من با این فن‌اوری جدید موافق هستم، در مسابقات زیادی اکنون از این روش استفاده می‌شود، بازیکنان با این روش خود را ملزم به رعایت نقطه زدن ضربات ایستگاهی می‌کنند. امیدوارم در آینده بازیکنان با این فن‌اوری بیشتر آشنا بشوند و به قوانین فوتبال احترام بگذارند. بدانند که فاصله‌ها در زدن ضربات ایستگاهی به دقت طراحی شده است. امیدوارم در این دوره جام جهانی ما شاهد پیکارهایی باشیم که بازیکنان احترام زیادی به قوانین می‌گذارند و گل‌های زیادی هم رد و بدل شود تا همه از دیدن مسابقات لذت ببرند.

*به عنوان مسئول داوران چگونه آنها را برای مسابقات جام جهانی آماده کرده‌اید؟

همانگونه که گفتم داوران از ۳ سال قبل برای این مسابقات مهم گزینش شدند، از مراحل دشواری عبور کردند تا اکنون در کمپ ریودوژانیرو باشند. در این کمپ آنها مثل یک تیم تمرین می‌کنند به این معنا که هر روز صبح و عصر تمرینات ویژه دارند. در حالات مختلف تمرینات جسمانی را انجام می‌دهند و حتی با استفاده از یکسری بازیکنان کمکی صحنه‌های بحث‌انگیز و گاه دشوار داوری در زمین فوتبال شبیه‌سازی می‌شود. در این حالت به دقت تمامی جوانب توضیح داده می‌شود هر یک برداشت خود را بیان می‌کنند و از نظر ذهنی آماده می‌شوند به موازات این اقدامات ما شاهد برگزاری جلسات گروهی آنالیز داوری دیدن فیلم مسابقات و تکرار نکات آموزشی هستیم در یک کلام می‌توانم بگویم داوران به لحاظ جسمانی و ذهنی کاملا آماده انجام مسابقات می‌شوند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391