برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

برازوکای برزیل سریع تر از جابولانی آفریقای جنوبی

چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۷:۴۴ — ایرنا

دانشمندان سازمان فضایی آمریکا ˈناساˈ و انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا ˈMITˈکه توپ جام جهانی ۲۰۱۴ را از نظر قوانین آیرودینامیکی مورد بررسی و آزمایش قرار داده اند می گویند:این توپ با کمترین اعوجاج به سمت هدف حرکت می کند.

توپ فوتبال یک توپ معمولی نیست و بر اساس قوانین فیزیک کوچکترین تغییر در آن، یک اثر غیر قابل پیش بینی برجای می گذارد.

توپ جام ۲۰۱۴، Brazuca نام دارد؛ البته این اسم را برزیلی‌ها به این توپ اختصاص داده اند. این توپ از ۶ پانل ( تکه ) کاملا یکسان تشکیل شده است و وزن آن ۴۳۷ گرم است.

محققان ناسا برای تست Brazuca وارد عمل شده اند و توپ را توسط کانال آب و تونل باد در مرکز تحقیقاتی ایمز بررسی کردند. تمام نیروهای ایرودینامیکی توپ در سرعت‌ها و ارتفاعات، با استفاده از لیزر و رنگ های فلورسنت بررسی شده است.

این تحقیقات نشان می دهد که مطلوب ترین حالت توپ زمانی است که سرعت آن در حدود ۳۰ مایل بر ساعت ( معادل ۴۸ کیلومتر بر ساعت ) است؛ در حالیکه این سرعت ایده آل در توپ سال ۲۰۱۰، هشتاد کیلومتر بر ساعت بود، بنابراین همان طور که مشاهده می شود کنترل Brazuca ساده تر است.

محققان دانشگاه MIT نیز در این آزمایش ساکت ننشستند و تمام ناهمواری های سطح توپ را بررسی کردند. هرچه سطح توپ صیقلی تر باشد، احتمال انحراف مسیر آن در جهت مخالف بیشتر می شود و این فرآیند مربوط به اثری به نام Magnus است. بنابراین گزارش سطح توپ امسال نسبت به توپ ۴ سال پیش ، جام جهانی آفریقای جنوبی۲۰۱۰ خشن تر است.

درز (محل اتصال) تکه های توپ Brazuca ، پنجاه درصد بزرگتر از اجدادش است. این امر باعث می شود که نا همواری های سطح بیشتر شود و توپ دقیقا در مسیر پیش بینی شده حرکت کند.

بر اساس مصاحبه ای که با برخی از فوتبالیست های شرکت کننده در جام آفریقا انجام شده بود، بسیاری از آنان از اثرات ناخوشایند توپ که ناشی از نیروهای ایرودینامیکی است، شکایت داشتند که در جام جهانی ۲۰۱۴ برطرف شده است.

محققان ناسا می گویند: چنانچه در بازی های جام جهانی نمایی از یک شوت خیره کننده از لبه محوطه جریمه مشاهده کردید، آن را مدیون نیروهای ایرودینامیکی توپ بدانید.

با نگاهی به تاریخچه جام جهانی و شنیدن نظرات فوتبالیست‌ها به راحتی می توان دریافت که نوع توپ تاثیر بسزایی در عملکرد بازیکنان دارد. چنانچه توپ فوتبال به صورت علمی طراحی و ساخته نشده باشد، ضربه بازیکنان غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

پرواز توپ در هوا آمیزه ای از نیروهای پیچیده ایرودینامیکی است. به زبان ساده؛ زمانی که توپ در هوا حرکت می کند، یک لایه نازک از هوا به نام لایه مرزی، توپ را احاطه می کند. لایه مرزی نقش تعیین کننده ای در حرکت توپ در هوا دارد.

یکی از آثار ایرودینامیکی مهم در حرکت توپ، اثر knuckling است. این اثر زمانی اتفاق می افتد که به توپ بدون چرخش یا با چرخش کمی لگد زده شود. در این صورت محل اتصال تکه های توپ در هوا، باعث حرکت در مسیر غیر قابل پیش بینی می شود و توپ حرکات نامنظمی دارد. همین اتفاق در جام جهانی ۲۰۱۰ به طور مکرر دیده شد. توپ جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقا جنوبی Jabulani نام داشت که توسط شرکت آدیداس طراحی و ساخته شده بود و متشکل از هشت تکه یکسان بود.

محققان سعی کردند که اشکالاتی که جابولانی داشت دیگر برازوکا نداشته باشد اما قضاوت کامل در این زمینه به گزارشهای پس از این جام در مورد عملکرد برازوکا برمی گردد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391