برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

سرنوشت جام جهانی ۲۰۲۲ قطر احتمالا تا چند هفته دیگر مشخص می شود

سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۳:۱۳ — ایرنا

سرنوشت جام جهانی ۲۰۲۲ قطر می تواند تا چند هفته دیگر که تحقیقات انجام شده در مورد نحوه اعطای میزبانی به این کشور تکمیل و گزارش آن ارایه می شود، مشخص شود.

بدنبال ادعاهای جدید پرداخت رشوه در جریان اعطای میزبانی این جام به قطر و درخواست های مطرح شده برای تغییر مکان برگزاری این تورنمنت در صورت اثبات فساد، ظاهرا آینده میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در دستان مایکل گارسیا دادستان سابق آمریکا قرار دارد.

وی در بیانیه ای جدول زمانی ارایه کرد که براساس آن بعد از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ گزارش این تحقیقات ارایه می شود.

گارسیا که رهبری کمیته تحقیقات فیفا را به عهده دارد برای دیدار با مقامات فوتبال قطر در خاورمیانه بسر می برد. وی با بیان معذوریت های اخلاقی از اظهارنظر بیشتر در مورد این تحقیقات خودداری کرد.

قطر گزارش های منتشر شده در روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز را به شدت رد کرده است. براساس این گزارش‌ها میزبانی بزرگترین رویداد ورزشی جهان برای کشور کوچک قطر که دمای هوا در فصل تابستان از ۵۰ درجه سانتیگراد فراتر می رود، در ازای پرداخت رشوه به مقامات فوتبال بدست آمده است.

طرح ادعاهای فساد در نهاد حاکم بر فوتبال جهان، جام جهانی برزیل را که ۱۰ روز دیگر شروع می شود، تحت الشعاع قرار داده است.

گارسیا در بیانیه ای که فیفا آن را منتشر کرد اعلام نمود: بعد از ماهها مصاحبه با شاهدان و جمع آوری مطالب ما قصد داریم تا نهم ژوئن این مرحله از تحقیقات خود را تکمیل کنیم و شش هفته بعد از آن گزارشی را به بخش قضایی ارایه کنیم.

در این بیانیه آمده است: این گزارش تمام شواهدی را که بطور بالقوه با فرایند نامزدی مرتبط است؛ از جمله شواهد بدست آمده از تحقیقات قبلی را مدنظر قرار می دهد.

شش هفته بعد از نهم ژوئن ، ۲۱ ژوئیه و یک هفته بعد از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ است.

گارسیا وکیل سابق آمریکایی است که سابقه رسیدگی به پرونده های مهم مبارزه با تروریسم را در آمریکا دارد و حتی تحقیقات او در یک پرونده منجر به سقوط فرماندار نیویورک شد.

پیتر گولداسمیت عضو کمیته مستقل راهبری فیفا نیز تازه ترین مقام فوتبال بین المللی است که می گوید در صورت اثبات فساد، تصمیم به برگزاری این رویداد در قطر باید لغو شود.

سپ بلاتر رییس فیفا که پیشتر گفته بود تصمیم در مورد اعطای میزبانی جام ۲۰۲۲ به قطر به علت گرمای تابستان این کشور اشتباه بود، از اظهار نظر در مورد ادعاهای پرداخت رشوه خودداری کرد.

بلاتر و جروم والکه دبیرکل فیفا هر دو برای آغاز تورنمنت جام جهانی در برزیل حضور دارند. والکه نیز از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

از دست دادن حق میزبانی ضربه ای به تلاشهای قطر برای ارتقای جایگاه خود در جهان محسوب می شود. هرگونه رای گیری مجدد می تواند به نفع بازنده های رای گیری سال ۲۰۱۰ شامل استرالیا، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی تمام شود.

گزارش روزنامه ساندی تایمز مبنی براین که شواهدی از پرداخت ۵ میلیون دلار رشوه به مسئولان فوتبال در ازای رای به قطر را در اختیار دارد، دنیای فوتبال را تکان داد. در همین حال برگزارکنندگان قطری جام ۲۰۲۲ این ادعاها را قویا رد کرده اند.

این در حالی است که یک مقام سابق فوتبال که در کانون این اتهامات قرار دارد و ریاست فوتبال آسیا را هنگام اعطای میزبانی جام ۲۰۲۲ به کشورش به عهده داشته، هنوز در باره این ادعاها اظهار نظری نکرده است.

این فرد که بن همام قطری است به علت تلاش برای پرداخت رشوه به مقامات فوتبال در جریان انتخابات ریاست فیفا تا پایان عمر از فعالیت فوتبال محروم شد. این رای رد شد اما این بار محرومیت او به علت تعارض منافع اعمال شد.

براساس گزارش ساندی تایمز، سوابق پست الکترونیک و حساب کاربری نشان می دهد بن همام در جریان پرداخت رشوه به مقامات فوتبال در ازای کسب رای برای قطر نظارت داشته است.

قطر اعلام کرد بن همام عضو تیم نامزدی نبوده است و براساس شایستگی های خود این حق را بدست آورده است. این کشور میلیاردها دلار برای برگزاری این رویداد هزینه می کند؛ از جمله ساخت ورزشگاههای عظیم مجهز به تهویه هوا تا امکان برگزاری مسابقات فوتبال در یکی از گرمترین نقاط جهان در فصل تابستان را میسر سازد.

فیفپرو اتحادیه بازیکنان حرفه ای فوتبال اعلام کرد این رسوایی نشان داد که بازیکنان باید در برگزاری این رویداد نقش بیشتری داشته باشند.

فیفپرو در بیانیه ای اعلام کرد که در حال حاضر بازیکنان و منافع بازیکنان اغلب در فرایند تصمیم گیری مورد غفلت و بی توجهی قرار می گیرد. ادامه اداره ورزشی که دچار رسوایی پشت رسوایی است، غیرقابل قبول است.

گزارش ساندی تایمز بیانگر آن است که بن همام در هنگام ریاست ای اف سی، ضمن پرداخت رشوه مسئولان فوتبال را به سفرهای تفریحی پرهزینه می برده است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391